Je vám méně než 30 let? Za povinné ručení zaplatíte více než váš otec i dědeček

Je vám méně než 30 let? Za povinné ručení zaplatíte více než váš otec i dědeček

POV pro mladé řidiče

Je vám méně než 30 let?Za povinné ručení zaplatíte více než váš otec i dědeček

Už dávno neplatí, že pojišťovny určují cenu povinného ručení jen na základě objemu či výkonu motoru pojištěného vozidla. Zásadní roli při výpočtu pojistného stále častěji hraje věk řidiče. Riziková skupina řidičů je mladá generace, ale na druhou stranu také starší osoby. Čím mladší jste, tím jste pro pojišťovny rizikovější, a tím více zaplatíte za povinné ručení. Pojišťovny obvykle přistupují k navýšení ceny pojistky u osob do 25 let, případně do 30 let, poté opět u osob nad 60 let. Naopak řidiči kolem čtyřicítky jsou nejméně rizikovou skupinou řidičů a mají povinné ručení nejlevnější.

Patříte mezi rizikovou skupinu u povinného ručení? Vyberte si to nejvýhodnější.

Spočítat povinné ručení

Rozhodnutí pojišťoven o dražším povinném ručení pro mladé není rozmarem pojišťoven, ale vychází z dlouhodobých dat. Statistiky zcela jasně ukazují, že mladí řidiči jezdí riskantněji, mají méně řidičských zkušenosti a způsobují více nehod než starší motoristé. Jenomže mladí lidé mají za ušima a své zánovní auto si pojistí třeba na svého dědečka.

Na jinou osobu má auto pojištěno téměř 60 % mladých

Že tento způsob, jak si zlevnit povinné ručení, mladí lidé velmi dobře znají, ukazují statistiky českých pojišťoven. Buď se o této možnosti dozvěděli od svých rodičů a prarodičů, nebo je na to dokonce upozornil obchodní zástupce pojišťovny. Každý obchod se počítá. Samozřejmě se tato informace velmi rychle šíří mezi přáteli, studenty i kolegy v práci.

Pojišťovna Generali například uvádí, že 57 % mladých lidí má povinné ručení na své auto sjednané na jinou osobu. Nejčastěji se jedná o otce (27 %), matku (17 %) a prarodiče. Riziková skupina řidičů často uzavírá pojistky také na partnery, kamarády či dokonce kolegy z práce. Nemuseli přitom své příbuzné nijak přemlouvat. Většinou stačí slíbit, že budou jezdit opravdu opatrně. Zbývajících 43 % mladých řidičů se zodpovědností nebojí a své auto si pojistili na sebe.

Zajímavý vliv má tento trend na chování mladších řidičů ve věku do 30 let za volantem. Ti, kteří mají pojištění sjednané na sebe, způsobují méně nehod. „Z našich analýz přitom jasně plyne, že mladí řidiči, kteří si auto pojistí na někoho jiného, bourají významně častěji než ti, kteří si auto pojišťují na sebe,“ uvedl Miroslav Matějka z pojišťovny Generali.

Hlavně, když je povinné ručení levnější

Mladí lidé příliš nepřemýšlí nad tím, co se může stát, dokud se nehoda opravdu nestane. Většinou dokonce ani netuší, jak vysoký bonus vlastně tímto způsobem ztrácí. Nejdůležitější je pro ně výsledná cena povinného ručení. Čím levnější je, tím lépe. Ušetřené peníze přece dokáží utratit za mnohem zajímavější věci.

Podle toho to také na silnicích vypadá. Hýří sebevědomím, protože je netrápí ztráty bonusu. Hodně z nich je přesvědčeno, že patří mezi velmi dobré řidiče. Bohužel realita se s jejich názorem neshoduje. Mladí řidiči, zejména pánové, jezdí příliš rychle a riskantně, a patří mezi časté viníky dopravních nehod.

Pojištění na jinou osobu však může mít negativně důsledky zejména pro osobu, na kterou je povinné ručení uzavřené. „Pokud si mladý řidič pojistí vozidlo třeba na otce, pak v případě, že nabourá, musí počítat s tím, že především negativně ovlivní vyjetý bonus právě jemu. A to s následným dopadem na cenu pojištění jak u vlastního vozidla, tak u vozidla otce. Nakonec se tak pojištění prodraží celé rodině,” upozorňuje na možná rizika Miroslav Matějka.

Povinné ručení na jinou osobu s přirážkou

Některé pojišťovny se rozhodly, že s touto praxí zatočí. V případě, že chce povinné ručení uzavřít jiná osoba než majitel vozidla, účtují k ceně pojistného přirážku. V konečném součtu tak povinné ručení pro mladé vychází stejně draho, jakoby si mladý řidič udělal pojistku na staršího příbuzného.

Chcete si porovnat, jak se obě varianty liší? Sjednejte si nejvýhodnější povinné ručení online. V možnostech stačí zaškrtnout, zda je vlastník vozidla shodný s pojistníkem.

Spočítat ceny

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 25

Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Pojistné, Povinné ručení viník, Nehody

Archiv