Jedete na lyže? Nezapomeňte na cestovní pojištění

Jedete na lyže? Nezapomeňte na cestovní pojištění

Cestovní pojištění na lyže - Muž a žena na lyžích

Zimní lyžování je stále oblíbenější sportovní aktivitou, a tak mnoho z nás i letos vyráží za sněhem do zahraničí. Ne všichni se ale na takové cesty pojišťují. Prostředí hor je přitom místem častých úrazů, a tak spoléhat se pouze na evropský zdravotní průkaz vás může vyjít pěkně draho. Jak se ochránit?

porovnání cestovního pojištění

Kartička Evropského zdravotního pojištění nestačí

Pokud se spoléháte pouze na průkaz Evropského zdravotního pojištění, budeme vás muset zklamat. Je sice pravda, že v rámci Evropské unie máte jako občan členské země nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako občané dané země. To se ale vztahuje pouze na státní zdravotnická zařízení a na základní nezbytné ošetření. Na veškeré další výdaje jako jsou poplatky, spoluúčast či léky se již toto pojištění nevztahuje. Stejně tak zdravotní pojištění nekryje zásah horské služby nebo převoz vrtulníkem. Nutno podotknout, že většina klinik v okolí sjezdovek je soukromá, a tak vás i malý úraz může vyjít pěkně draho. Z tohoto důvodu je dobré mít sjednané cestovní pojištění, jinak by se vámi vysněná dovolená mohla proměnit v noční můru v podobě doživotních splátek.

Kolik stojí lékařské ošetření v rámci Evropy

Lékařská péče v zahraničí není zrovna levnou záležitostí. Jen pro představu, zde je malý výčet částek, na kolik vás mohou vyjít zdravotní komplikace, kvůli kterým čeští lyžaři nejčastěji vyhledají v zahraničí lékařskou pomoc. 

  • Ošetření zlomeniny až 70 000 Kč
  • Zásah horské služby až 170 000 Kč
  • Den v nemocnici až 20 000 Kč
  • Transport helikoptérou v Alpách se pohybuje od 30 000 Kč do 130 000 Kč (dle vzdálenosti)
  • Vykloubení ramene a následné ambulantní ošetření až 50 000 Kč
  • Srdeční záchvat, týden na jednotce intenzivní péče, třídenní hospitalizace a následná repatriace do České republiky může vyjít až 570 000 Kč

Co byste měli vědět, než si pořídíte cestovní pojištění na hory

Většina nabídek cestovního pojištění se vztahuje i na provozování zimních sportů, ale pozor, ne vždy tomu tak je. Proto je důležité si v pojistných podmínkách prostudovat jestli se vámi vybrané pojištění vztahuje na vámi plánované aktivity. Některé pojišťovny totiž nezahrnují zimní rizikové sporty do základního balíčku cestovního pojištění a je u nich nutné další připojištění. Důležité je sledovat také limity jednotlivých pojistných událostí. Pro pojištění všech obvyklých situací v rámci Evropy se doporučuje krytí ve výši alespoň 1,25 milionu korun. Pozor si dejte v případě cestovního pojištění, které bývá součástí platební karty, to často zahrnuje jen základní pojistku, která by vám nemusela zajistit dostatečné pojistné krytí. 

Pozor na výluky

Ve většině případů se cestovní pojištění vztahuje pouze na rekreační zimní sporty jako jsou běžky, sjezdovky a snowboarding, pokud jsou provozované na vyznačených trasách, tedy na sjezdovkách v zimních resortech. Máte-li v plánu lyžovat mimo vyznačené trasy, případně provozovat i rizikové a adrenalinové sporty jako je heliskiing či skialpinismus, nezapomeňte si sjednat extra připojištění rizikových sportů. Ale pozor, na některé extrémní sporty se pojištění nevztahuje vůbec, případně pouze po individuální dohodě. Mezi nejčastější výluky patří události zapříčiněné úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo omamných látek, ale i lyžování ve vyšších nadmořských výškách. Pokud maximální výšku překročíte a stane se vám úraz, pojišťovna vám může léčbu odmítnout zaplatit.

Cestovní pojištění na lyže - Jezdec na lyžích

Pojištění odpovědnosti

V neposlední řadě myslete i na to, že stejně tak jako se může něco stát vám, můžete i vy v návalu adrenalinu velmi snadno způsobit škodu nebo úraz někomu jinému. Takové riziko lze ochránit pojištěním odpovědnosti, které kryje škody způsobené někomu jinému. U cestovního pojištění je doporučený limit pojistného plnění léčebných výloh minimálně pět milionů korun. Právě v zahraničí se finanční kompenzace za způsobenou újmu mohou lehce vyšplhat až do astronomických výšin.

Na pojištění rozhodně nešetřete

Na pojištění rozhodně nešetřete. To vás totiž vyjde několikanásobně levněji než nepředvídané výdaje spojené s ošetřením v zahraničí či s dalšími nepříjemnostmi. Celou rodinu lze kvalitně pojistit již od 549 Kč na týden. V této částce je zahrnuto pojištění léčebných výloh do limitu až 2 500 000 Kč, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti s limitem 1 000 000 Kč a asistenční služby. Pojištění je možné sjednat i na poslední chvíli díky online kalkulačce s okamžitou platností. Důležitá je i prevence v podobě kvalitního outdoorového vybavení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15

Sdílet na Facebooku

Archiv