Cestovní pojištění na lyže: Pozor si dejte na extrémní zimní sporty

Cestovní pojištění na lyže: Pozor si dejte na extrémní zimní sporty

Cestovní pojištění na hory

S očekáváním prvního sněhu začnou zimní střediska v zahraničí i ČR zahajovat novou sezónu. Však už se také spousta lidí těší, až vytáhnou lyže nebo snowboardy, a prosviští prvním prašanem. Zapomínat by přitom neměli ani na ochranu svého zdraví, zejména pokud mají rádi adrenalinovou či dokonce extrémní zábavu.

Jakmile napadne sníh, nadšenci do zimních sportů naplní zimní střediska až do doby, dokud budou na sjezdovkách i mimo ně poslední zbytky sněhu. Evropané zimní sporty prostě milují a ve velké oblibě mají i více rizikové sporty, jako lyžování a snowboarding mimo sjezdovky a skialpinismus ve volné přírodě. V takovém případě je tomu nutné přizpůsobit i cestovní pojištění.

Obyčejné cestovní pojištění pro “obyčejné” zimní sporty

Ke zranění může samozřejmě dojít, jak na upravených sjezdovkách, tak i mimo ně ve volné přírodě. Riziko vzniku úrazu je však mimo sjezdovky výrazně vyšší a stoupá s nadmořskou výškou i náročností terénu. Nemluvě o tom, že záchranáři se mnohem snáze a hlavně rychleji dostanou ke zraněné osobě na sjezdovce.

Základní varianta cestovního pojištění má proto celou řadu omezení, která se týkají rozsahu pojistné ochrany. Obvykle zahrnuje pouze vybrané aktivity a sporty, jejichž společným znakem je právě nízké riziko. Jedná se zejména o lyžování a snowboarding na upravených, jízdu na běžkách po upravených tratích a zimní turistiku v nepříliš náročném terénu a po značených turistických trasách. 

porovnání cestovního pojištění

Správné pojištění pro vyznavače adrenalinových sportů

Se stoupajícími nároky zimního sportovce a tím pádem i větším nebezpečím vzniku úrazu při sportování rostou nároky i na cestovního pojištění. Všeobecně platí pravidlo, že jakmile pojištěný překročí hranice mezi upravenou sjezdovkou a volnou přírodou, obyčejné cestovní pojištění přestává platit. 

Obyčejný a relativně bezpečný zimní sport se totiž mimo vyhrazené oblasti k tomu určené mění na rizikový a adrenalinový sport. Pokud se navíc provozuje v obzvláště náročných přírodních podmínkách, jedná se dokonce o extrémní sportovní aktivitu, kterou může být těžké ne-li nemožné pojistit. 

Za rizikové zimní sporty je považováno lyžování a snowboarding mimo upravené sjezdové tratě (freeride), jízda na běžkách taktéž mimo upravené běžkové tratě, skialpinismus i méně zastoupené akrobatické lyžování. Pro tyto sportovní aktivity existuje možnost doplňkového připojištění rizikových, adrenalinových a případně i extrémních sportů.

Pozor si dávejte na smluvní podmínky a výluky z pojištění

Při výběru odpovídajícího cestovního pojištění se zamyslete nad náplní své zimní dovolené. Pokud patříte k lyžařům, kterým ke štěstí stačí obyčejné sjezdovky, vystačíte si s obyčejným cestovním pojištěním. Pokud se po přečtení článků považujete za adrenalinového sportovce, sjednejte si raději rizikové pojištění sportů. 

Než tak ale učiníte, doporučujeme nahlédnout do smluvních podmínek. V nich najdete přesný výčet sportů, které vybrané cestovní pojištění zahrnuje už v základní variantě, a seznam sportů, na které se vztahuje připojištění rizikových sportů. Můžete se totiž stát, že narazíte na problém zvaný “nepojistitelné extrémní sporty”. V takovém případě je nutné cestovní pojištění řešit individuálně.

Kdy může pojišťovna krátit nebo odmítnout vyplatit plnění?

Za určitých okolností mají pojišťovny právo pojistné plnění snížit nebo jej odmítnout vyplatit úplně. Jedním z důvodu je požití alkoholu. Pokud pojištěný přijde k úrazu pod vlivem alkoholu, může mít uzavřené sebelepší cestovní pojištění, a pojišťovna mu nemusí vyplatit ani korunu. K odmítnutí vyplacení pojistného plnění se pojišťovny uchylují zejména tehdy, pokud měl alkohol přímý podíl na vzniku zranění.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv