Arabské země během Ramadánu. Co vše by měli turisté vědět?

Arabské země během Ramadánu. Co vše by měli turisté vědět?

Cestování do Arabských zemí - Ramadán

Ramadán je muslimský svátek trvající jeden měsíc. Jedná se vždy o devátý měsíc pohyblivého islámského lunárního kalendáře. Termín svátku je proto každý rok odlišný. Striktní omezení se přitom vztahují nejen na muslimy, ale i na turisty. Pro bezproblémovou dovolenou během Ramadánu se je vyplatí respektovat.

Ramadán patří mezi silně posvátná období muslimského kalendáře. Nejedná se pouze o půst, svátek má i značný duchovní přesah. Během 30 dní muslimové dodržují půst a nepijí. Zákaz však platí pouze během dne od východu do západu slunce. Jakmile slunce zapadne za obzor, vše je opět povoleno. Nelze se tedy divit, že během Ramadánu to v arabských zemích žije především ve večerních a nočních hodinách.

Sjednat cestovní pojištění

Zajímavosti o Ramadánu

 • Výraz Ramadán znamená sucho či horko.

 • Ramadán je také nazýván měsícem Koránu.

 • Modlení a konání dobrá během Ramadánu má největší účinek.

 • Vedle víry, modlitby, darování peněz potřební a poutní cesty do Mekky je půst jedním z pěti pilířů islámského náboženství.

 • Koná-li se Ramadán v létě, může půst trvat až 16 hodin denně. 

Vše o posvátném muslimském svátku Ramadán

Svátek Ramadán dodržují všechny arabské země bez výjimky a stejné požadavky jsou kladeny i na turisty. Ať už se nacházíte v Turecku, Maroku, Ománu, Tunisu, Egyptě či Dubaji, počítejte s tím, že Ramadán budete s muslimy dodržovat i přesto, že jste pouhý “nevěřící turista z Česka”. Přísná pravidla Ramadánu nemusí dodržovat pouze malé děti, těhotné a kojící ženy, starší a nemocní lidé.

Základní pravidla Ramadánu - od východu do západu je zákaz:

 • jídla

 • pití

 • kouření

 • žvýkání

 • hádek

 • pomlouvání

 • sexu

Každý den Ramadánu začíná skromným jídlem “suhúr” a končí voláním z mešity a velkolepou rodinnou večeří “iftár” po západu slunce. V průběhu dne se muslimové věnují například četbě Koránu, modlitbám a dalším společensky prospěšným aktivitám. Tímto způsobem se přiblíží Alláhovi a učí se kontrolovat své emoce.

Třicetidenní půst Ramadán je zakončen festivalem Eid al-Fitr, což znamená “svátek ukončení půstu”, a trvá tři dny. Průběh oslav lze přirovnat k našim Vánocům. Muslimové svátek slaví rovněž v rodinném kruhu a s přáteli. Vzájemně se navštěvují a předávají si dárky. Součástí oslav je almužma za možné pochybení pravidel Ramadánu.

Mám zájem o cestovní pojištění

Kdy je vhodné se Ramadánu vyhnout

Návštěva arabské země během svátku Ramadán má velké kouzlo. Život zde plyne tak nějak pomaleji. V podstatě se život na jeden měsíc v roce obrátí naruby. Obchody bývají během dne zavřené a otevírají se až večer. Okna restaurací jsou zakrytá, aby turisté nepohoršovali věřící. Nakonec ulice po poklidném dni konečně ožijí a během noci se konají nejrůznější kulturní akce a oslavy.

7 užitečných pravidel pro turisty během Ramadánu

 1. Mezi východem a západem slunce nejezte a nepijte. Alespoň ne na veřejnosti.

 2. Přes den nekuřte, ani nežvýkejte. 

 3. Nehádejte se na veřejnosti. Platí i pro projevy náklonnosti.

 4. Alkohol si objednejte až po západu slunce.

 5. Na diskotéky zapomeňte. Během Ramadánu jsou noční kluby zavřené.

 6. Ženy by neměly nosit vyzývavé oblečení ani v jinak tolerantních muslimských zemích.

 7. Neodmítejte pozvání na večerní jídlo “iftár”.

Náš tip

Pokud nejste ochotni nařízení dodržovat, raději arabské země navštivte mimo Ramadán. V opačném případě se můžete dostat do konfliktu se zákonem či místními občany. Letos už muslimové mají Ramadán za sebou a příští rok je čeká na jaře.

Termíny muslimského svátku Ramadán v následujících letech:

 • Ramadán v roce 2023 - od 23. března do 21. dubna

 • Ramadán v roce 2024 - od 11. března do 9. dubna

 • Ramadán v roce 2025 - od 1. března do 30. března

 • Ramadán v roce 2026 - od 18. února do 19. března

Sjednat cestovní pojištění

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 5

Sdílet na Facebooku

Archiv