15 tipů na zábavné jednodenní výlety po Česku, které nadchnou dospělé i děti

15 tipů na zábavné jednodenní výlety po Česku, které nadchnou dospělé i děti

Tipy na výlet po ČR - Mladý pár na túře při východu slunce

Už vám došly nápady na výlety doma v Česku? Máme pro vás tipy na zajímavá místa, jejichž návštěva potěší oči i duši. Jistě mezi nimi najdete i místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

1. Poznejte krásy Maloskalska

Kousek nad Českým rájem se můžete zatoulat na stezku vedoucí z Malé Skály přes dva kouzelné hrady Vranov a Frýdštejn až na rozhlednu Kopanina a zpět. Cesta je dlouhá 8 km a za dobrého počasí můžete z vyhlídek pozorovat Ještěd i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš.

2. Za bledulemi až do Pekla

Na mysli máme cca 6,5 km dlouhou naučnou stezku Peklo, která vede z obce Zahrádky do České Lípy. Zejména na jaře se kolem stezky rozprostírají pole rozkvetlých bledulí. Po cestě se nachází osada Korba s tradiční lidovou architekturou.

3. Naučná Riegrova stezka

Naučná stezka spojující města Železný Brod a Semily byla pojmenovaná po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františku Ladislavu Riegerovi. Vede malebným údolí řeky Jizery a s délkou 3,5 km si ji užijí i rodiny s menšími dětmi. Těšit se můžete na cestu vytvořenou ve skále, krásné vyhlídky i visutou lávku ve výšce 6 metrů nad řekou.

Výlety po Česku - Člověk na horách na vyhlídce

4. Po medvědích tlapkách do Beskyd

Na několik zábavných tras, určených zejména pro rodiny s dětmi, natrefíte v Beskydech mezi obcemi Ostravice, Malenovice, Čeladná a Nová Ves. Celkem šest zdejších regionálních cest si za maskota vybraly roztomilé zvířátko. Nejkratší trasa má 11,4 km, nejdelší měří cca 15 km.

5. Cesta kolem světa za jedno odpoledne

U Třeboně leží rybník s příznačným názvem Svět. Kolem něj vede 12 km dlouhá stezka, na níž budete obdivovat nejen okouzlující jihočeskou přírodu, ale i starou lidovou architekturu a navíc se díky informačním tabulím seznámíte s historií lázeňství a rybníkářství.

6. Do Železných hor za Kelty

Skrze keltské osídlení vede naučná trasa s informačními cedulemi popisujícími život Keltů. Stezka začíná a končí v obci Nasavrky a provede vás úchvatným údolím řeky Chrudimky, rezervací Krkanka, do obce Hradiště až na místo s pozůstatky keltského oppida, které zde kdysi stálo. Krásné výhledy nabízí rozhledna Boika, na níž po cestě narazíte také. 

7. Skalní obydlí a podzemní hladomorna

U Mnichova hradiště se tyčí hrad Valečov s hladomornou ukrytou v podzemí. Pod hradem začíná unikátní stezka do skalního města v Příhrazských skalách. Cesta vede lesem i po schodech ve skále a nabízí výhledy na okolní přírodu i hospůdku, kde se můžete posilnit nebo si dopřát alespoň vychlazenou limonádu.

8. Lesní stezka Brdatka u Křivoklátu

Zejména pro horké letní dny je jako stvořená stezka Brdatka, která většinou vede skrze les. Začíná v obci Křivoklát a spojit ji tak můžete i s návštěvou tohoto známého hradu. Okruh je dlouhý 8 km a na části vedoucí po svahu si užijete výhledy na řeku Berounku.

9. Po stopách architekta Santiniho

Naučná stezka na Vysočině slouží k seznámení s životem a dílem významného českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stezka vedoucí z Bílku do Chotěboře se klikatí kolem řeky Doubravy po pěšinách, kamenech i skalách s vyhlídkami do širokého okolí. Když budete mít štěstí, na vlastní oči spatříte i raky. 

10. Až na dno slaného jezera

Nedaleko Františkových lázní se rozprostírá zajímavá národní rezervace Soos. Jedná se o ohromné rašeliniště, které kdysi dávno bývalo jezerem se slanou vodou. Jezero už zde dávno není a vy se tak můžete procházet po jeho dně a představovat si, jak to tady před miliony let vypadalo. V rezervaci se nachází plno pramenů s minerální vodou a bahenních sopek.

11. Poetické Máchovo jezero

Máchovo jezero se údajně jmenuje podle českého básníka K.H. Máchy. Jezero i jeho okolí vskutku působí poeticky. Kolem vede krásná cesta, z níž můžete pozorovat i zdejší hrad Bezděz. Je to nenáročná stezka dlouhá cca 5 km.

12. Ptačí stezka a rozhledna Špulka

U městečka Lbosín můžete vzít děti na 1,5 km dlouhou naučnou Ptačí stezku, kterou lemují dřevěné postavičky. Naučí se něco o ptácích a mohou si “ulovit” rybu v rybníku s vodníkem. Také k rozhledně vede pěkná naučná trasa, na níž si děti zkusí luštění hlavolamů, vázání uzlů, provazochodectví, chytání ryb a další.

Výlety po Česku - Louka

13. S rytířem na Blaník

Jedná se o název další naučné stezky. Tato se nachází u obce Louňovice pod Blaníkem a je dlouhá jen 4 km. Název získala podle legendy o spících rytířích z Blaníku a na děti zde čeká spousta zábavy v podobě stanovišť s různými úkoly.

14. Po stopách kocoura Mikeše

Z obce Hrusice do Říčan ve středočeském kraji vede stezka, která sleduje putování kocoura Mikeše poté, co babičce rozbil hrnek se smetanou. Děti se mohou těšit na zábavné zastávky plné Ladových obrázků. Celá cesta měří 20 km, s malými dětmi však můžete jít kratší úseky.

15. Za vládcem hor bájným Krakonošem

O životě krkonošského vládce hor vypráví bezbariérová naučná stezka z Medvědína až do Špindlerova Mlýna. Trasu dlouhou 9,5 km ujdou i malé děti, které se zabaví plněním úkolů a řešením kvízů a hádanek. Nezapomeňte si na startu (horní stanice lanovky v Medvědíně) vyzvednout pracovní list, který vás Krakonošovým příběhem provede krok za krokem.

Chci porovnat cestovní pojištění

8 nejlépe hodnocených kempů v ČR aneb kam vyrazit na dovolenou pod stan

Kempování patří k českým národním sportům. Kdysi z finančních důvodů, dnes kvůli zábavě či náznaku dobrodružství. Změnily se i nároky a Češi upřednostňují kempy s kvalitním a moderním zázemím, případně netradiční typy kempů. Které české kempy si vydobyly nejlepší hodnocení?

Číst článek >

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 25

Sdílet na Facebooku

Archiv