epojisteni logo

Vandalové patří mezi časté hrozby života ve městě pro všechny majitele aut. Bez cíle a pod vlivem alkoholu se poflakují po ulicích, tu ukopnou zrcátko u auta, tu objedou draze vyhlížející vůz klíčem kolem dokola, tu rozbíjí okénko jen tak pro “radost”. Své cíle si vybírají čistě náhodně, preventivní opatření existuje pouze jedno - uzamykatelná a dobře zabezpečená garáž. Výměna rozbitého skla přitom vyjde až tisíce korun v závislosti na značce a typu vozidla.


Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Boční sklo

Nejčastěji se vandalové zaměřuji na boční okna. Nemusí se k nim nijak naklánět, stačí vzít tyč, kámen nebo dlažební kostku do ruky a sklo rozbíjí během pár vteřin. Někdy se spokojí s jedním oknem, jindy rozbíjí všechna boční skla na autě. K rozbití bočních skel je láká cokoliv, co se nachází uvnitř auta, i kdyby mělo jít o prázdnou tašku. Co kdyby v ní bylo něco cenného. Boční skla se rozbíjí také kvůli krádeži rádia.

Přední sklo

Ne vždy je důvodem prasklého předního skla kamínek odlétnutý od jedoucího vozidla před vámi. Přední sklo bývá terčem vandalů. Když už se vandal vrhne na přední sklo, bývá hodně naštvaný. Dost často se jedná o úmyslný čin, kdy se jedna osoba mstí na druhé osobě tím, že mu poškodí vůz. Je to totiž velice snadný terč. V takovém případě se vandal nebojí rozbít všechna okna, včetně skla předního.

Zadní sklo

Zadní sklo si vandalové vybírají nejméně často. Někdy si vandalové prost vyhlédnou skupinu aut, a u každého rozbíjí jiné okénko. Na policejní stanici se tak sejdou poškození majitelé, z nichž jeden má rozbité boční sklo, druhý přední sklo a třetí sklo zadní. Situace je stejná ve všech případech. Máte-li sjednané pojištění, které se vztahuje i na poškozená nebo rozbitá skla ve voze, škodu nahlašte pojišťovně, která ji vyšetří a uhradí.

Vysklené okno

Vysklené, prasklé nebo rozbité okno u auta je závažný problém, se kterým nelze vůz provozovat. Není to tedy pouze estetická závada jako poškrábaný lak, se kterým lze normálně jezdit. Rozbité okno se musí vyměnit, pokud chcete s autem jezdit. Pojistnou událost je nutné nahlásit policii, pokud se jedná o vandalismus.

Pokud jste si škodu způsobili sami, hlašte ji pouze pojišťovně. Tak jako tak musíte mít sjednané správné pojištění, která se na danou škodu vztahuje. V případě vandalismu se jedná o pojištění vandalismu, která může být součástí havarijního pojištění či povinného ručení. Pokud si za rozbité sklo můžete sami, měli byste mít uzavřené nejlépe pojištění všech skel. V takovém případě pojišťovna uhradí výměnu skla a pojištěný uhradí pouze spoluúčast, která se pohybuje kolem 500 korun.

Skla jako důležitý bezpečnostní prvek

Úplně první auta byla otevřená, bez oken a střechy. Posádku tak neustále obtěžovalo a ohrožovalo špatné počasí. Jenomže auta byla stále rychlejší, vítr silnější a drsnější a takový odlétnutý kamínek do interiéru mohl být i nebezpečný zdraví. Postupně auta dostala střechu, čelní sklo a nakonec i boční a zadní skla.

Dnešní zasklení aut má umožňovat nejen výhled do všech stran, chránit řidiče i posádku před proudícím vzduchem a nepříznivým počasím, ale také před odlétávajícím kamením. Moderní skla zároveň přispívají k pevnosti celé karoserie auta a jsou tak důležitým bezpečnostním prvkem. Při jakémkoliv poškození skel, ať už předního, bočního nebo zadního, je nutná okamžitá náprava.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo