epojisteni logo
zajisteni-letenky

Víte, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění? - 1. díl

12. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Na dovolenou si jedete odpočinout a načerpat síly. Bohužel ale nikdo neví, co vás může potkat, a tak je všeobecně doporučováno si před cestou sjednat cestovní pojištění. Češi berou prevenci vážně, a tak na dovolenou v drtivé většině případů vyráží pojištěni.

Už málokomu se ale skutečně něco na dovolené přihodí, a tak lidé často neví, jak vlastně postupovat, když k něčemu dojde a je potřeba požádat o pojistné plnění. Ukážeme si proto, jak postupovat. Postup se totiž liší podle toho, jakou  pojistnou událost  vlastně nahlašujete.

Kvalitní cestovní pojištění jako základ

Základem je kvalitní cestovní pojištění. O tom, co je možné si před cestou pojistit, jsme psali v řadě článků, namátkou:

 • Co nezahrnuje základní cestovní pojištění,

 • cestovní pojištění ke kartě,

 • 5 tipů při výběru cestovního pojištění.

Standardem je pojištění léčebných výloh. Připojistit se pak dá pojištění úrazu, zkažené dovolené,  storna  zájezdu, sportovního vybavení, odpovědnosti, zavazadel, rizikových sportů, a mnoho dalších.

Kvalitní cestovní pojištění pak má i svou cenu. Platí, že na čím delší dovolenou jedete a čím dále od domova jedete a čím více připojištění, tím je cena cestovního pojištění vyšší.  Je však třeba zvážit, zda vám levnější varianta stojí za riziko, že si zbytek budete muset doplatit ze svého.

Cestovní pojištění v rámci platebních karet se doporučuje maximálně na vycestování v rámci Evropy na kratší dobu několika dnů. Často navíc neobsahuje řadu připojištění, a tak třeba zavazadla nemáte kryta vůbec, a stejně tak ani pojištění odpovědnosti.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Při nemoci a úrazu ihned volejte asistenční službu

Základem je mít dopředu připravený scénář, na který můžete v krizové situaci najet. Někteří pod vlivem okolností nejsou schopni uvažovat s chladnou hlavou a racionálně, a pak zmatkují. Je to pochopitelné. Když si například vaše dítě zlomí na dovolené ruku a pláče, protože ho to bolí, chcete jako správný rodič ihned zajistit pomoc. Ale nemáte zkušenosti, a tak nevíte, jestli honem volat sanitku, taxi do nemocnice, koho požádat o pomoc, do toho třeba neovládáte místní jazyk atd. Mít správný postup v záloze se tak může hodit.

Cestovní pojištění je možné sjednat i on-line, a dokonce i ze zahraničí, pokud jste na něj před odjezdem zapomněli.  Informujte se ale, zda daná pojišťovna akceptuje platnost takového pojištění, když jste jej neuzavřeli z České republiky. Některé na to mají v pojistných podmínkách výluku.

Nejprve v takové chvíli volejte asistenční službu vaší pojišťovny. Číslo na ni mějte pochopitelně někde při ruce, ideálně uložené v mobilu. Standardně pak bývá uvedeno i na kartičce, kterou vám pojišťovna při uzavření cestovního pojištění zaslala.

Co bude chtít asistenční služba slyšet?

Ještě před vytočením čísla na asistenční službu si připravte následující informace. Operátor na druhé straně je bude potřebovat.

Ptát se vás bude například na  číslo smlouvy cestovního pojištění, na jméno osoby, které se týká pojistná událost, kterou nahlašujete, a také bude chtít telefonní číslo, na kterém vás bude moci zastihnout při zpětném zavolání.

Také operátorovi stručně popište situaci, tedy kde se nacházíte, jak k situaci došlo a jaké jsou následky či jakými obtížemi nyní trpíte.

S čím vám asistenční služba pomůže?

Asistenční služba je od toho, aby vám v takové situaci se vším pomohla. Je proto  k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu v českém jazyce. Některé asistenční služby nabízejí i službu lékaře na telefonu, který s vámi zdravotní stav prokonzultuje.

Kvalitní asistenční služba  vám zajistí lékaře v rámci nasmlouvaných partnerských zdravotnických zařízení. Často také lékaře zavolá, aby přijel k vám na hotel, pokud to okolnosti vyžadují. Díky tomu, že vás asistenční služba propojí s nasmlouvaným lékařem či nemocnicí, vám také  zajistí standard odpovídající tomu evropskému. To může přijít vhod v zemích, kde zdravotnická péče není na úplně nejlepší úrovni, typicky se to týká afrických zemí.

Pokud neovládáte cizí jazyk, pomůže asistenční služba i s překladem.

Ve výše uvedeném případě už vás pak prakticky žádné nahlašování pojistné události nečeká. Vše jde přes asistenční službu, která případ převezme, propojí vás, kde bude potřeba a veškeré náklady rovnou hradí pojišťovna.

asistenční služba v zahraničí

Účet za léky si schovejte

Může se ale stát, že po vás nemocnice bude chtít nějakou úhradu, případně že dostanete recept na léky, a budete muset něco platit v lékárně. V takovém případě si vše vyzvedněte, ale účtenky si schovejte. Po návratu do ČR se s nimi zastavte na pobočce vaší pojišťovny a předložte jí je k úhradě. Pojišťovna s vámi sepíše protokol a následně vám peníze zašle na účet.

Některé pojišťovny umožňují nahlásit pojistnou událost on-line. V takovém případě to můžete udělat už na dovolené, pouze vyfotíte účtenku a v on-line formuláři popíšete vaši situaci.

Některé pojišťovny ani nevyžadují, abyste v méně závažných situacích volali na asistenční službu. Může se jednat o případ, kdy si potřebujete zakoupit lék na bolení hlavy, k čemuž nepotřebujete ani lékaře, ani asistenční službu.

Na některé nemoci se  pojistné plnění  nevztahuje. Typicky bývá ve výlukách sluneční alergie, kterou řada lidí trpí, a následně ji tlumí antihistaminovými léky či kortikoidní mastí. Tyto si musíte na místě zaplatit ze svého, nebo si je přivést už z domova.

Dopředu se u pojišťovny informujte,  do jaké částky ji nemusíte kontaktovat z dovolené, ale stačí věc vyřídit až po návratu. Může to být částka okolo 2000 - 3000 Kč. Pak si na dovolené jednoduše pořídíte léky, uschováte účtenky, a po návratu zvolíte stejný postup.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění v případě poškozených zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?