epojisteni logo
zajisteni-letenky

Víte, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění? - 1. díl

12. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Na dovolenou si jedete odpočinout a načerpat síly. Bohužel ale nikdo neví, co vás může potkat, a tak je všeobecně doporučováno si před cestou sjednat cestovní pojištění. Češi berou prevenci vážně, a tak na dovolenou v drtivé většině případů vyráží pojištěni.

Už málokomu se ale skutečně něco na dovolené přihodí, a tak lidé často neví, jak vlastně postupovat, když k něčemu dojde a je potřeba požádat o pojistné plnění. Ukážeme si proto, jak postupovat. Postup se totiž liší podle toho, jakou  pojistnou událost  vlastně nahlašujete.

Kvalitní cestovní pojištění jako základ

Základem je kvalitní cestovní pojištění. O tom, co je možné si před cestou pojistit, jsme psali v řadě článků, namátkou:

  • Co nezahrnuje základní cestovní pojištění,

  • cestovní pojištění ke kartě,

  • 5 tipů při výběru cestovního pojištění.

Standardem je pojištění léčebných výloh. Připojistit se pak dá pojištění úrazu, zkažené dovolené,  storna  zájezdu, sportovního vybavení, odpovědnosti, zavazadel, rizikových sportů, a mnoho dalších.

Kvalitní cestovní pojištění pak má i svou cenu. Platí, že na čím delší dovolenou jedete a čím dále od domova jedete a čím více připojištění, tím je cena cestovního pojištění vyšší.  Je však třeba zvážit, zda vám levnější varianta stojí za riziko, že si zbytek budete muset doplatit ze svého.

Cestovní pojištění v rámci platebních karet se doporučuje maximálně na vycestování v rámci Evropy na kratší dobu několika dnů. Často navíc neobsahuje řadu připojištění, a tak třeba zavazadla nemáte kryta vůbec, a stejně tak ani pojištění odpovědnosti.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Při nemoci a úrazu ihned volejte asistenční službu

Základem je mít dopředu připravený scénář, na který můžete v krizové situaci najet. Někteří pod vlivem okolností nejsou schopni uvažovat s chladnou hlavou a racionálně, a pak zmatkují. Je to pochopitelné. Když si například vaše dítě zlomí na dovolené ruku a pláče, protože ho to bolí, chcete jako správný rodič ihned zajistit pomoc. Ale nemáte zkušenosti, a tak nevíte, jestli honem volat sanitku, taxi do nemocnice, koho požádat o pomoc, do toho třeba neovládáte místní jazyk atd. Mít správný postup v záloze se tak může hodit.

Cestovní pojištění je možné sjednat i on-line, a dokonce i ze zahraničí, pokud jste na něj před odjezdem zapomněli.  Informujte se ale, zda daná pojišťovna akceptuje platnost takového pojištění, když jste jej neuzavřeli z České republiky. Některé na to mají v pojistných podmínkách výluku.

Nejprve v takové chvíli volejte asistenční službu vaší pojišťovny. Číslo na ni mějte pochopitelně někde při ruce, ideálně uložené v mobilu. Standardně pak bývá uvedeno i na kartičce, kterou vám pojišťovna při uzavření cestovního pojištění zaslala.

Co bude chtít asistenční služba slyšet?

Ještě před vytočením čísla na asistenční službu si připravte následující informace. Operátor na druhé straně je bude potřebovat.

Ptát se vás bude například na  číslo smlouvy cestovního pojištění, na jméno osoby, které se týká pojistná událost, kterou nahlašujete, a také bude chtít telefonní číslo, na kterém vás bude moci zastihnout při zpětném zavolání.

Také operátorovi stručně popište situaci, tedy kde se nacházíte, jak k situaci došlo a jaké jsou následky či jakými obtížemi nyní trpíte.

S čím vám asistenční služba pomůže?

Asistenční služba je od toho, aby vám v takové situaci se vším pomohla. Je proto  k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu v českém jazyce. Některé asistenční služby nabízejí i službu lékaře na telefonu, který s vámi zdravotní stav prokonzultuje.

Kvalitní asistenční služba  vám zajistí lékaře v rámci nasmlouvaných partnerských zdravotnických zařízení. Často také lékaře zavolá, aby přijel k vám na hotel, pokud to okolnosti vyžadují. Díky tomu, že vás asistenční služba propojí s nasmlouvaným lékařem či nemocnicí, vám také  zajistí standard odpovídající tomu evropskému. To může přijít vhod v zemích, kde zdravotnická péče není na úplně nejlepší úrovni, typicky se to týká afrických zemí.

Pokud neovládáte cizí jazyk, pomůže asistenční služba i s překladem.

Ve výše uvedeném případě už vás pak prakticky žádné nahlašování pojistné události nečeká. Vše jde přes asistenční službu, která případ převezme, propojí vás, kde bude potřeba a veškeré náklady rovnou hradí pojišťovna.

asistenční služba v zahraničí

Účet za léky si schovejte

Může se ale stát, že po vás nemocnice bude chtít nějakou úhradu, případně že dostanete recept na léky, a budete muset něco platit v lékárně. V takovém případě si vše vyzvedněte, ale účtenky si schovejte. Po návratu do ČR se s nimi zastavte na pobočce vaší pojišťovny a předložte jí je k úhradě. Pojišťovna s vámi sepíše protokol a následně vám peníze zašle na účet.

Některé pojišťovny umožňují nahlásit pojistnou událost on-line. V takovém případě to můžete udělat už na dovolené, pouze vyfotíte účtenku a v on-line formuláři popíšete vaši situaci.

Některé pojišťovny ani nevyžadují, abyste v méně závažných situacích volali na asistenční službu. Může se jednat o případ, kdy si potřebujete zakoupit lék na bolení hlavy, k čemuž nepotřebujete ani lékaře, ani asistenční službu.

Na některé nemoci se  pojistné plnění  nevztahuje. Typicky bývá ve výlukách sluneční alergie, kterou řada lidí trpí, a následně ji tlumí antihistaminovými léky či kortikoidní mastí. Tyto si musíte na místě zaplatit ze svého, nebo si je přivést už z domova.

Dopředu se u pojišťovny informujte,  do jaké částky ji nemusíte kontaktovat z dovolené, ale stačí věc vyřídit až po návratu. Může to být částka okolo 2000 - 3000 Kč. Pak si na dovolené jednoduše pořídíte léky, uschováte účtenky, a po návratu zvolíte stejný postup.

V následujícím článku si povíme, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění v případě poškozených zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?