epojisteni logo
zpozdeny-let

Pojištění zkažené dovolené? - 2. díl

9. 12. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jak se zákon staví k možnosti získat odškodnění za zkaženou dovolenou. Nyní se zaměříme na to, jak o odškodnění požádat, na koho se obrátit a kdy to nejspíše nebude mít moc smysl.

Jak vysoké odškodnění žádat?

Občanský zákoník se bohužel nezmiňuje o tom, jak vysoké odškodnění je za ztrátu radosti z dovolené adekvátní. 

Záleží proto na pořadateli zájezdu, jaké odškodnění vám nabídne. A pokud se nedohodnete, tak pak záleží na tom, jak rozhodne soud. 

Určitým vodítkem může být tzv. Frankfurtská tabulka, která se využívá při odškodňování například v Německu. U nás ale není právně závazná, a tak se jí cestovní kanceláře řídit nemusí.

Frankfurtskou tabulku naleznete například na webu Evropského spotřebitelského centra pro ČR 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Uplatnit můžete i reklamaci

Jak jsme si už uvedli, pokud pořadatel zájezdu nesplnil sjednané služby, nebo svoje povinnosti porušil do takové míry, že došlo ke zmaření účelu dovolené, máte právo na odškodnění za ztrátu radosti z dovolené.

Kromě toho ale můžete uplatnit i reklamaci týkající se samotných vad zájezdu. To jsou totiž dvě rozdílné věci.

Na dovolené u moře může dojít k nějaké vadě, například k nefunkční klimatizaci či nedostatečnému občerstvení, ačkoli bylo avizováno, a zároveň tím ale nemusí dojít k narušení vaší radosti z dovolené. V takovém případě reklamujete vady a žádáte odškodnění za tyto nedostatky.

V již zmíněném případu se zábradlím byste pak reklamovali jednak nedostatky hotelu a jednak i ztrátu radosti z dovolené, jelikož v důsledku neustálého stresu nebylo možné splnit účel dovolené, tedy odpočinek.

Kdy nárok nemáte?

Jsou bohužel situace, kdy mohlo dojít ke ztrátě radosti z dovolené, ale podle českého práva na odškodnění újmy za zkaženou dovolenou nárok mít nebudete. Již zmíněná důvodová zpráva totiž uvádí, že: “Právo na náhradu za narušení dovolené vznikne ovšem jen v případě, že účelem zájezdu je skutečně dovolená a odpočinek cestujícího. Nikoli tedy v případech, kdy účelem zájezdu není rekreace, ale školení nebo účast na konferenci apod. V těchto případech nepřichází narušení dovolené v úvahu, a tudíž ani náhrada za její ztrátu.”

Stejně tak obecně platí, že nemáte právo reklamovat například příliš hlasité hosty z vedlejšího pokoje, nevyhovující vstup do moře, apod. Pořadatel zájezdu se totiž může odpovědnosti vás odškodnit zbavit v případě, že:

  • zasáhla vyšší moc, což znamená, že pořadatel nemohl nijak ovlivnit nastalou situaci (například špatné počasí),

  • došlo k vaší újmě v důsledku vaší činnosti,

  • došlo k vaší újmě v důsledku činnosti třetí osoby (právě například hlučných hostů).

Naopak nárok na odškodnění máte, když dojde k narušení dovolené v důsledku porušení povinností místní agentury, kterou si najala vaše cestovní kancelář. Sama Česká advokátní komora na svém webu uvádí, že “Nejvyšší soud potvrdil, že odpovědnost pořádající cestovní kanceláře je dána i tehdy, když samotný výlet zajišťuje místní agentura.”

A dále pak, že: “Podobné pravidlo platí i pro situaci, když turisty zpět domů převáží soukromý dopravce, kterého si najímá cestovní kancelář. Ta nesla odpovědnost i v tragické kauze, kde autobus cestou zpět havaroval a došlo k úmrtí několika cestujících. Soud jednoznačně dovodil odpovědnost cestovní kanceláře za nezajištění bezpečného návratu účastníků zájezdu domů.”

Pokažená dovolená, nedstatky hotelu

A když cestujete na vlastní pěst?

Pokud cestujete na vlastní pěst, nic z výše uvedeného se vás bohužel netýká. Nefiguruje tam totiž řádný pořadatel zájezdu, vše si organizujete vy sami. 

Jiné by to bylo v případě, kdybyste si v rámci své sólo cesty zaplatili i zájezd. Pokud by během zaplaceného zájezdu došlo k nedodržení podmínek a vám by to zkazilo radost z dovolené, mohli byste žádat nemajetkovou újmu. Ovšem pouze pokud by ke ztrátě radosti z dovolené vedlo nedodržení podmínek ze strany pořadatele. A musely by dané služby splňovat definici zájezdu. 

Novela občanského zákoníku v ale zasáhla i do samotné definice zájezdu. Od roku 2018 se za zájezd počítá kombinace alespoň dvou typů cestovních služeb pro účely téže cesty nebo pobytu. 

To znamená, že zájezd může být půjčení auta, prohlídka s průvodcem, okružní plavba, potápění apod. společně se zakoupeným pobytem, pokud je vše provedeno přes jednu společnost. Pokud by pak například ubytování nevyhovovalo tomu, co bylo ujednáno, nebo jste se na okružní plavbě otrávili poskytovaným jídlem, můžete žádat i kompenzaci a za nemajetkovou újmu.

Pokud jste si ale samostatně zakoupili letenku, ubytování, půjčení auta a další služby, tedy vše si zařizujete sami a jednotlivě, pak nejedete na zájezd, ale organizujete si vlastní dovolenou. 

V takovém případě totiž můžete reklamovat jen jednotlivé služby, ale ne ztrátu radosti z dovolené. A každý poskytovatel má navíc své specifické podmínky  pro storno, reklamaci apod. Nevztahuje se na vás tak komplexní ochrana, jako kdybyste cestovali s cestovní kanceláří. A pokud neovládáte dobře cizí jazyk, je možné, že se vám kompenzace nepodaří dosáhnout.

Každá varianta má svá pro a proti, cestování s cestovní kanceláří i bez ní má své kouzlo. Záleží jen na tom, co preferujete a jaká rizika jste ochotni na sebe vzít.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?