epojisteni logo

Pojištění zkažené dovolené? - 1. díl

1. 10. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění zkažené dovolené? - 1. díl

Těšíte se na zaslouženou dovolenou u moře, ale když konečně přijde na věc, nedopadne plánovaný odpočinek podle vašich představ. Dá se s tím něco dělat? Nebo se na takovou situaci pojistit? A jak pak postupovat, abyste se o odškodnění nepřipravili?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co říká zákon

V zahraničí je pojem “náhrada za ztrátu radosti z dovolené” (loss of enjoyement of the holiday) zcela běžný. Například Velká Británie, Itálie, Španělsko, Maďarsko či Rumunsko dokonce mají toto právo zakotveno přímo v judikatuře.

U nás tuto možnost upravuje občanský zákoník, který v § 2543 stanovuje, že: ”Při porušení povinnosti, za niž odpovídá, nahradí pořadatel zákazníkovi bez zbytečného odkladu vedle škody také újmu za narušení dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen.”

Důvodová zpráva k tomuto ustanovení jej pak dále rozvádí. Uvádí například, že důvodem zavedení tohoto pojmu do zákona je mimo jiné zohlednění obvyklého účelu dovolené, tedy odpočinek.  Obzvláště, když na takovou dovolenou jede pracující člověk.

Celou důvodovou zprávu si můžete přečíst na webu nového občanského zákoníku, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Specifikace v zákoně je dosti vágní

Více bohužel zákon neříká, a tak zůstává konečné vyložení situace na individuálním posouzení. Vy sami musíte zhodnotit, jestli nastalá situace měla vliv na to, že jste si dovolenou dostatečně neužili, že vám ji nastalé okolnosti zkazily a nedošlo k naplnění účelu dovolené. A pak s tím musí souhlasit i cestovní kancelář a musíte se domluvit na adekvátní kompenzaci.

Pokud se nedomluvíte, zbývá se obrátit na soud, který pak váš případ posoudí.

Co se dá považovat za adekvátní?

Náhradu za ztrátu radosti z dovolené nemůžete uplatnit například proto, že jste se na svatební cestě pohádali s novomanželem, a líbánky jste si proto dost neužili. Takto to nefunguje. 

Jiná je ovšem situace v případě, že cestujete na rodinnou dovolenou s manželem a dvěma dětmi, ale v hotelu chybí zábradlí. Při každé cestě po schodech tak musíte na děti dávat pozor a zároveň se z pochopitelných důvodů nedokážete uvolnit, trpíte stresem a nervozitou, tudíž je účel dovolené nenaplněn. Nebo pokud se vaše dítě otráví hotelovým jídlem a vy místo odpočinku řešíte zdravotní komplikace. 

Domáhat se kompenzace za nemajetkovou újmu ale můžete i v případě, že jste například uvízli několik hodin na letišti. Totéž platí, když je váš zájezd podstatně zkrácen nebo zmařen.

Pojištění neexistuje

Pojistit se pro případ zkažené dovolené není možné, žádná z pojišťoven působících na českém trhu takovou možnost nenabízí.

V nabídce je například pojištění  storna  cesty a pojištění přerušení cesty, ale ty slouží k jiným účelům. Pojištění storna cesty slouží pro případ, kdy musíte dovolenou zrušit ještě před odjezdem na ni, například ze závažných rodinných důvodů.

Pojištění přerušení cesty je sjednáváno pro případ, kdy ze závažných důvodů, například zdravotních, musíte cestu přerušit a vrátit se domů. Jde ale o pojištění škodové, kdy vám jsou vyplaceny náklady, které jste museli vynaložit například na návrat domů.

Jak postupovat

Postup získávání kompenzace za nemajetkovou újmu - ztrátu radosti z dovolené - bude v podstatě totožný, jako když reklamujete jiné vady zájezdu, jako například neodpovídající stravování, nefunkční klimatizace, chybějící zábradlí apod. 

Klíčové je, že vady zájezdu musíte reklamovat bez zbytečného odkladu.  Tedy ve chvíli, kdy zjistíte, že nastala nějaká vada, je nutné ji ohlásit. Podle zákona sice máte na nahlášení až 30 dnů, ale zároveň je potřeba to udělat bez zbytečného odkladu.

Řada turistů totiž volila taktiku, kdy vady nenahlásila a po skončení dovolené vymáhala kompenzaci.

Nahlášení z vaší strany stačí

Je důležité říci, že nahlášením závady hned poté, co ji zaznamenáte, jste v podstatě splnili skoro všechny povinnosti, které vám zakládají šanci na úspěšné vyřešení reklamace.  Tím jste totiž splnili svou povinnost a další kroky jsou na cestovní kanceláři, se kterou jste zájezd podnikli. Ta by měla zajistit nápravu nebo vám dát kompenzaci. Co se týče chybějícího zábradlí, tam nejspíše náprava do konce vaší dovolené neproběhne, a tak je kompenzace na místě. Zvláště v případě, kdy jste při každé cestě po schodech museli hlídat své děti a právem jste se obávali o jejich bezpečnost.

Zbytek vyřešíte po návratu

Požádejte také delegáta o to, aby vám písemně potvrdil, že jste dané nedostatky reklamovali, ale nebyla sjednána náprava. V žádosti o kompenzaci vám to pomůže.

Po návratu pak sepíšete reklamaci, kde uvedete, kdo zájezd zakoupil, jaké byly parametry, co vám nevyhovovalo, přiložíte důkazy a následně předáte celou věc cestovní kanceláři. Ta má na vyjádření 30 kalendářních dnů. Pokud ani poté nejste s jejím vyřízením spokojeni, doporučuje se obrátit se na Českou obchodní inspekci pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů.

Kam se obrátit?

Mějte na paměti, že jakékoli reklamace a žádosti o kompenzaci je potřeba předložit poskytovateli dovolené. Pokud jste koupili zájezd přes cestovní agenturu, je možné, že ona zájezdy nerealizuje, ale jen přeprodává od cestovních kanceláří. Podobně je tomu v případě, že zakoupíte zájezd přes slevový portál.

V obou případech prodejce figuruje jen jako zprostředkovatel, nikoli pořadatel. Požadovat slevu a kompenzaci musíte po pořadateli.

 
V následujícím článku si přiblížíme, jak to funguje s určení výší takového odškodnění a kdy naopak nemáte na podobnou kompenzaci žádný nárok.


Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?