epojisteni logo
cestovni-pojisteni-gruzie

Ošetření v zahraničí bez cestovní pojištění může být problémem

25. 7. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Nemáte-li hodně našetřeno, na dovolenou bez uzavřeného cestovního pojištění raději nejezděte. Stane-li se Vám úraz nebo onemocníte, pak se v mnoha případech připravte na vysoké částky při placení. Evropský průkaz zdravotního pojištění Vám rozhodně vždy stačit nebude. Jak je to možné?

Například pokud si vyvrtnete ve Španělku kotník, ošetří Vás pouze tehdy, pokud zákrok uhradíte v hotovostí. A takový výron kotníku Vás může přijít až na 6 700 EUR, tedy neuvěřitelných 170 tisíc korun.

„Předcházet podobným situacím je bohužel téměř nemožné – vznikají porušením předpisů ze strany lékaře. S kartičkou klienta VZP, která funguje i jako Evropský průkaz zdravotního pojištění, by lidé měli mít v zahraničí ve státních zdravotnických zařízeních zajištěnu bezplatně stejnou péči jako tamní obyvatelé, ale ne vždy tomu tak je." vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vždy si schovejte doklady o léčbě a placení

Španělsko je extrémní případ, kdy je evidováno přes 20 nemocnic, které se odmítají ujmout pacientů z jiných zemí EU, pokud nezaplatí v hotovosti nebo nemají sjednané cestovní pojištění. Pokud už takovou situaci zažijete, nezapomeňte si vyžádat lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení. Tu pak předložte své pojišťovně v Česku se žádosti o refundaci.

„Důležité je, zda chce klient částku refundovat dle českých, nebo zahraničních předpisů. Podle českých je vše vyřízeno rychleji (do 30 dnů), ale většinou je částka o dost nižší, než kolik klient v cizině platil. Když žádáte refundaci podle zahraničních předpisů, dotazuje se VZP v příslušném státě, kolik by tamní pojišťovna hradila místnímu pojištěnci. Vše trvá déle, ale výsledná částka bývá obvykle daleko vyšší," poradil nám Oldřich Tichý.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nejlevnější cestovní pojištění na ePojisteni.cz:

S cestovním pojištěním se vyhnete problémům

Cestovní pojištění není extrémně drahou záležitostí. Na jeden den stojí pouze několik desítek korun. Uvědomte si, že ne ve všech státech Evropy je veřejná péče zadarmo. Standardní regulační poplatky jsou zpravidla o dost vyšší než ty u nás. A k tomu se váže i typ na závěr - pokud na dovolenou jezdíte rádi autem, pak se vyplatí uzavřít si alespoň krátkodobé havarijní pojištění, případně speciální povinné ručení.

Kde a kolik platili lidé v hotovosti:
ZeměPočet případůProplaceno pojišťovnou

Slovensko

303

329 tis. Kč

Německo

169

571 tis. Kč

Francie

80

98 tis. Kč

Rakousko

69

149 tis. Kč

Chorvatsko

32

105 tis. Kč

Itálie

24

30 tis. Kč

Španělsko

17

832 tis. Kč

Řecko

9

5,2 tis. Kč

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.