epojisteni logo
irak-mapatky

Nejnebezpečnější zahraniční destinace

26. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

I když rádi cestujete do exotických destinací, jsou stále místa, kterým je lepší se vyhnout. Jaká to jsou?

Nejnebezpečnější země světa, kterým je lepší se vyhnout

Afghánistán následovaný Sýrií, Libyí, Středoafrickou republikou a Irákem. To jsou podle mapy Světové lékařské a cestovní bezpečnostní společnosti International SOS  extrémně nebezpečné země, kterým je lepší se raději vyhnout. Mezi hlavní faktory, na základě kterých jednotlivé země hodnotili, patří hrozby politického násilí, společenských nepokojů, násilných činů, ohrožení země přírodními katastrofami a také dopad pandemie koronaviru.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Irák

Pětici nejnebezpečnějších zemí světa uzavírá Irák, oficiálním názvem Irácká republika, která v důsledku neustálých válek trpí stagnující ekonomikou. Za posledních čtyřicet let si Iráčané prošli hned pěti válkami, které si vyžádaly nespočet lidských životů. Od doby vlády Saddáma Husajna se země potýká s útoky Al-Kajdy i amerických vojáků. Vysoká míra chudoby má za následek obrovské množství trestných činů v důsledku náboženské víry i hladu. 

Středoafrická republika

Bývalá francouzská kolonie se stala Středoafrickou republikou po získání nezávislosti v roce 1960. Jak se však dalo předpokládat, země nebyla na samostatnost připravená, což mě za následek několik vojenských převratů. Desítky let špatného vedení, převraty a konflikty měli za následek, že dnes v této asi pětimilionové zemi trpí více než polovina populace hladem. Kromě bezpečnostních problémů se Středoafrická republika potýká i s mnoha dalšími problémy, jež brzdí ekonomický rozvoj země (rozpad státní správy a právního systému, humanitární krize, uprchlíci, velká korupce či negramotná pracovní síla). 

Libye

Libye byla více než 40 let vedená přísnou rukou Muammara Kaddáfího. Situace se změnila v roce 2011, kdy proti němu proběhly demonstrace a protesty, které vyústily v občanskou válku mezi Kaddáfího sílami a rebely. Po svržení Kaddáfího se  situace v zemi na chvíli uklidnila a vypadalo to, že se  blýská na lepší časy. Opak byl pravdou a již v květnu 2014  přišla druhá občanská válka. Od té doby o moc v zemi s velkým ropným bohatstvím soupeří dvě vlády, přičemž každou stranu podporují jiné místní milice a zahraniční velmoci.

Sýrie

Sýrie, ještě donedávna oblíbená turistická destinace, se stala jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Zlom nastal před více než deseti lety, kdy v Sýrii vypukly masové protesty, které postupem času přerostly až v krvavou občanskou válku. Válka v Sýrii je jedním z nejméně přehledných válečných konfliktů, v jehož důsledku dennodenně umírají nevinní lidé. Říká se, že k dnešnímu dni si občanská válka vyžádala nejméně 370 000 úmrtí.

Sýrie

Afghánistán

Již po několikáté v řadě se na nechvalném prvním místě umístil Afghánistán, který je za jednu z nejnebezpečnějších zemí světa považován již od dob studené války. Jeho pověst se ještě více zhoršila po teroristických útocích z 11. září 2001. Od té doby zde probíhá řada válek, které se zdají být nekonečné. Titul nejnebezpečnější země světa Afghánistán získal kvůli sebevražedným bombovým útokům, konfliktům etnických skupin a nášlapným minám, které zde nejsou ničím neobvyklým.

Nejnebezpečnější města světa

Podle celosvětové databáze Numbeo, která sleduje kriminalitu ve městech je za nejnebezpečnější město světa považován venezuelský Caracas. Sto vražd na 100 000 obyvatel z něj dělá město s největší úmrtností na světě. Násilí se zde děje kvůli chudobě a špatnému zákonu a pořádku. Z pohledu počtu vražd na 100 000 obyvatel jsou na tom špatně i Papua Nová Guinea a další města Střední a Jižní Ameriky či Jihoafrické republiky. Jen pro srovnání, Praha se v tomto žebříčku nachází až na 422. místě (z celkových 460), což z ní dělá jedno z nejbezpečnějších měst v Evropě i v celém světě. 

Zde se můžete podívat na 10 nejnebezpečnějších měst světa podle nedávno zveřejněné statistiky:

 1. Caracas, Venezuela

 2. Port Moresby, Papua Nová Guinea

 3. Pretoria, Jižní Afrika

 4. Johannesburg, Jižní Afrika

 5. San Pedro Sula, Honduras    

 6. Durban, Jižní Afrika

 7. Fortaleza, Brazílie

 8. Kabul, Afganistán

 9. Rio de Janeiro, Brazílie

 10. Recife, Brazílie

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Cestovní pojištění do nebezpečných destinací je nutností

Cestovní pojištění je v rámci cest do nebezpečných destinací nutností. Než se  však rozhodnete vyrazit do rizikové oblasti, zjistěte si, zdali vás vybraná pojišťovna  vůbec pojistí a jaké jsou případné  výlukyvýluky  z pojištění. Pojistné  podmínky  cestovního pojištění  totiž velmi často obsahují výluky, mezi kterými se nachází válka či teroristické útoky, a tak pokud by se vám něco stalo, má pojišťovna právo vám v případě potřeby nevyplatit žádné pojistné plnění. 

Sledujte stránky Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí důsledně varuje před návštěvou jakékoliv země, kde hrozí velké riziko válečných a ozbrojených konfliktů, únosů a teroristických útoků. Pokud se však cestě z nějakého důvodu nemůžete vyhnout, případně jen máte dobrodružnou povahu, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, abyste svou cestu předem oznámili Velvyslanectví ČR v příslušné zemi a uvedli základní informace o svém pobytu. Kompletní a aktualizovaný seznam méně či více nebezpečných států, do kterých není doporučeno cestovat, včetně dalších užitečných informací najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Afganistán

DROZD - dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí

Využít můžete i projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky DROZD, který pomáhá  chránit české občany, kteří se zde registrují. Před cestou stačí vyplnit jednoduchý formulář obsahující 4 části:

 • Informace o cestovateli

 • Údaje o pobytu v zahraničí

 • Informace o spolucestujících

 • Kontaktní osoba v ČR

Vámi poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k zajištění rychlé pomoci  v případě nouze v zahraničí. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, díky čemuž je mohou včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Na co si dát pozor v rámci cestování do zahraničí? 

Stále probíhající pandemie koronaviru i nadále komplikuje cestování do zahraničí, a tak se před každou cestou neváhejte informovat o aktuálních podmínkách vstupu do jednotlivých zemí. Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev. Kromě Ministerstva zahraničních věcí také ministerstvo vnitra  a zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.