epojisteni logo
hory

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Další školní rok je u konce a dvouměsíční prázdniny je třeba si důkladně užít. Do zahraničí tak vyráží celé rodiny, aby si užily společně strávený čas nejlépe u moře. Do oblíbených destinací, jako je zejména Chorvatsko či Itálie, míří tisíce Čechů nejčastěji vlastními vozidly.

Češi rádi cestují vozidly. Doprava je to nejen levná, ale také zaručuje určitý komfort. Termín dovolené a čas odjezdu si zvolíte sami. Jediným limitem množství zavazadel je samotné auto. Zástavky si můžete dělat dle potřeby posádky auta a v neposlední řadě máte možnost improvizace, která z dovolenkové cesty udělá zasloužené letní dobrodružství.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Dobrý technický stav je nejlepší prevencí poruch

Cesta vozidlem má samozřejmě svá rizika, která není vhodné opomíjet. Příprava na dovolenou by tak měla začínat dávno před plánovaným odjezdem. V žádném případě necestujte s vozidlem, jehož technický stav je rizikový. Porucha, která Vám znepříjemní cestu do sousedního města, není tak tak závažná, jako když Vás vozidlo nechá na holičkách ve vzdálené Itálii.

Navštivte tedy značkový servis nebo kamaráda automechanika a nechte jej vozidlo důkladně prohlédnout. Kontrola odhalí všechny nedostatky a Vy budete mít čas dát vozidlo do pořádku. U takového vozidla Vám bude případná porucha hrozit méně a předejdete tak komplikacím, které by Vám mohli dovolenou značně znepříjemnit.

Seznamte se s dopravními pravidly

Předem si ověřte, zda znáte pravidla silničního provozu všech zemích, kterými budete na své cestě projíždět. Znáte byste měli rychlostní limity i povinnou výbavu. Ta může být odlišná i v rámci sousedních evropských zemích (např. v Rakousku musí být ve vozidle tolik reflexních vozidel, kolik je členů posádky).

Důležitá je také informace, ve kterých případech je nutné přivolat policii. Stejně jako u nás tato povinnost závisí na odhadované výši škody a samozřejmě případném zranění. Policii bezpodmínečně volejte v případech škody na zdraví či úmrtí a vysoké škody na majetku. Písemný protokol od policie budete potřebovat pro svou pojišťovnu.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě nehody zvažte nutnost zavolání místní policie. Záznam o nehodě (tzv. Euro protokol) však vyplňte VŽDY. Záznam musí obsahovat podstatné informace o nehodě (kdy a jak k ní došlo) včetně informací ovšech účastnících nehody.

Se záznamem však musí souhlasit všechny zúčastněné strany, které svůj souhlas potvrdí podpisem. Pokud je záznam sepsán v cizím jazyce, a vy mu nerozumíte, nepodepisujte jej. Raději vepište své vlastní vyjádření k nehodě. Při nehodě máte právo na tlumočníka, a proto jej neváhejte využít, pokud si svými jazykovými schopnostmi nejste zcela jistí. Asistenční službu své pojišťovny kontaktujte rovněž a nechat si poradit, jak správně postupovat.

Nezapomeňte si také poznamenat údaje o druhém vozidle a jeho majiteli (provozovateli). Zapište si registrační značku, VIN kód, značku a typ vozidla, platnost zelené karty, číslo pojištění, název pojišťovny, jméno a příjmení řidiče včetně adresy bydliště. Jsou-li svědci nehody, zaznamenejte si také jejich údaje.

Je-li vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, domluvte se svou pojišťovnu na řešení. V případě nezaviněné nehody máte nárok na odtah. Jeho cena závisí na uzavřeném pojištění a jeho podmínkách. Jste-li viníkem, bude odtah hrazen pouze z havarijního pojištění. Nemáte-li uzavřené havarijní pojištění, škodu a s ní související náklady uhradíte z vlastní kapsy.

Povinné ručení uzavřené na území ČR je platné ve všech státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), do kterého spadají země EU společně s Norskem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Islandem. V případě ostatních zemích je nutné platnost zelené karty zjistit předem.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.