epojisteni logo
hory

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Další školní rok je u konce a dvouměsíční prázdniny je třeba si důkladně užít. Do zahraničí tak vyráží celé rodiny, aby si užily společně strávený čas nejlépe u moře. Do oblíbených destinací, jako je zejména Chorvatsko či Itálie, míří tisíce Čechů nejčastěji vlastními vozidly.

Češi rádi cestují vozidly. Doprava je to nejen levná, ale také zaručuje určitý komfort. Termín dovolené a čas odjezdu si zvolíte sami. Jediným limitem množství zavazadel je samotné auto. Zástavky si můžete dělat dle potřeby posádky auta a v neposlední řadě máte možnost improvizace, která z dovolenkové cesty udělá zasloužené letní dobrodružství.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Dobrý technický stav je nejlepší prevencí poruch

Cesta vozidlem má samozřejmě svá rizika, která není vhodné opomíjet. Příprava na dovolenou by tak měla začínat dávno před plánovaným odjezdem. V žádném případě necestujte s vozidlem, jehož technický stav je rizikový. Porucha, která Vám znepříjemní cestu do sousedního města, není tak tak závažná, jako když Vás vozidlo nechá na holičkách ve vzdálené Itálii.

Navštivte tedy značkový servis nebo kamaráda automechanika a nechte jej vozidlo důkladně prohlédnout. Kontrola odhalí všechny nedostatky a Vy budete mít čas dát vozidlo do pořádku. U takového vozidla Vám bude případná porucha hrozit méně a předejdete tak komplikacím, které by Vám mohli dovolenou značně znepříjemnit.

Seznamte se s dopravními pravidly

Předem si ověřte, zda znáte pravidla silničního provozu všech zemích, kterými budete na své cestě projíždět. Znáte byste měli rychlostní limity i povinnou výbavu. Ta může být odlišná i v rámci sousedních evropských zemích (např. v Rakousku musí být ve vozidle tolik reflexních vozidel, kolik je členů posádky).

Důležitá je také informace, ve kterých případech je nutné přivolat policii. Stejně jako u nás tato povinnost závisí na odhadované výši škody a samozřejmě případném zranění. Policii bezpodmínečně volejte v případech škody na zdraví či úmrtí a vysoké škody na majetku. Písemný protokol od policie budete potřebovat pro svou pojišťovnu.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě nehody zvažte nutnost zavolání místní policie. Záznam o nehodě (tzv. Euro protokol) však vyplňte VŽDY. Záznam musí obsahovat podstatné informace o nehodě (kdy a jak k ní došlo) včetně informací ovšech účastnících nehody.

Se záznamem však musí souhlasit všechny zúčastněné strany, které svůj souhlas potvrdí podpisem. Pokud je záznam sepsán v cizím jazyce, a vy mu nerozumíte, nepodepisujte jej. Raději vepište své vlastní vyjádření k nehodě. Při nehodě máte právo na tlumočníka, a proto jej neváhejte využít, pokud si svými jazykovými schopnostmi nejste zcela jistí. Asistenční službu své pojišťovny kontaktujte rovněž a nechat si poradit, jak správně postupovat.

Nezapomeňte si také poznamenat údaje o druhém vozidle a jeho majiteli (provozovateli). Zapište si registrační značku, VIN kód, značku a typ vozidla, platnost zelené karty, číslo pojištění, název pojišťovny, jméno a příjmení řidiče včetně adresy bydliště. Jsou-li svědci nehody, zaznamenejte si také jejich údaje.

Je-li vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, domluvte se svou pojišťovnu na řešení. V případě nezaviněné nehody máte nárok na odtah. Jeho cena závisí na uzavřeném pojištění a jeho podmínkách. Jste-li viníkem, bude odtah hrazen pouze z havarijního pojištění. Nemáte-li uzavřené havarijní pojištění, škodu a s ní související náklady uhradíte z vlastní kapsy.

Povinné ručení uzavřené na území ČR je platné ve všech státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), do kterého spadají země EU společně s Norskem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Islandem. V případě ostatních zemích je nutné platnost zelené karty zjistit předem.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?