Lze registrační značky dočasně vyřadit z evidence?

7. 4. 2025
|
Délka čtení: 8 min.

Využíváte vozidlo jen část roku? Pokud se vám nechce platit povinné ručení za auto, které několik měsíců stojí v garáži, můžete požádat o dočasné vyřazení vozidla z evidence a uložit značky do depozitu. Jak uložení SPZ do depozitu probíhá a co musíte udělat pro zrušení povinného ručení?

Uložení SPZ do depozitu vs. dočasné vyřazení vozidla

Hledáte řešení, jak za dočasně nevyužívané vozidlo neplatit povinné ručení? Pak jste nejspíš narazili na pojmy uložení SPZ do depozitu a dočasné vyřazení vozidla z evidence či provozu. Oba termíny popisují stejný úkon. Úřady ho dnes oficiálně označují jako dočasné odhlášení (či vyřazení) vozidla. Dříve se ale skutečně používalo spojení uložení registračních značek do depozitu a v běžné řeči se s ním setkáte i nadále.

Hlavní výhodu dočasného vyřazení vozidla z evidence jsme již naznačili – v době, kdy jsou značky v depozitu, nemusíte platit povinné ručení. To vám v závislosti na pojistné smlouvě může ušetřit několik tisíc Kč ročně. Dočasné nevyužívání vozidla ale pochopitelně přináší další úspory, například na pohonných hmotách nebo dálničních známkách.

Po dočasném vyřazení vozidla z evidence a zrušení povinného ručení s vozem nesmíte vyjet na silnici. A to ani na STK nebo k mechanikovi – zkrátka za žádných okolností. V opačném případě vám hrozí mastná pokuta. Jízda autem bez povinného ručení vás může vyjít až na 50 tisíc Kč. Za každý den chybějícího pojištění navíc budete muset uhradit příspěvek České kanceláři pojistitelů (30–93 Kč/den v závislosti na objemu motoru).

POZOR!

Vozidlo bez registračních značek nesmí parkovat na veřejně přístupných místech. Pokud ho necháte na ulici před domem, riskujete jeho odtažení a stejnou pokutu jako u nelegálního provozování vozidla (až 50 tisíc Kč). Dočasně vyřazené vozidlo musíte odstavit například do (veřejně nepřístupné) garáže nebo na zahradu.

Problém může vyřešit i výhodné povinné ručení

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé zvažují dočasné vyřazení vozidla z evidence, je cena povinného ručení. S lepší nabídkou pojištění již uložení SPZ do depozitu nemusí dávat smysl. Nechte si provést výpočet povinného ručení v naší online kalkulačce. Zákazníkům v průměru ušetříme přes 2 000 Kč ročně.

Kdy zvážit dočasné vyřazení vozidla z evidence

Dočasné vyřazení vozidla se vyplatí ve chvíli, kdy s jistotou víte, že vůz nebudete delší dobu využívat. Pokud reálně hrozí změna vašich plánů nebo budete vozidlo potřebovat rychle zprovoznit, nejde o ideální řešení. Opětovné zprovoznění vozidla totiž znamená další návštěvu úřadu a případně i cestu na STK (pokud vám za dobu vyřazení vypršela technická). V jakých situacích může dočasné vyřazení vozidla přijít vhod?

  • Dlouhodobé onemocnění, které vám neumožňuje řídit

  • Porucha vozidla vyžadující dlouhou opravu

  • Sezónní využívání vozidla (v těchto případech může být vhodnější sezónní či krátkodobé povinné ručení)

  • Dlouhodobý pobyt v zahraničí

  • Odstavení vozidla před prodejem a přepisem na nového majitele (když již řídíte jiné auto, ale na prodej starého vozidla nespěcháte)

Na úřadě žádné odůvodnění pro dočasné vyřazení vozidla neuvádíte. Záleží tedy jen na vás, z jakého důvodu se pro uložení SPZ do depozitu rozhodnete.

POZOR!

Pokud vám technická vyprší během doby, kdy jsou registrační značky v depozitu, musíte vozidlo na STK odvézt na autopřepravníku nebo využít odtahovou službu. Na silnici bez platné technické kontroly vyjet nesmíte, jinak riskujete pokutu 1 500–2 500 Kč. Je-li vozidlo zároveň technicky nezpůsobilé, může se pokuta vyšplhat až na 10 000 Kč a 6 trestných bodů.

Jak uložit registrační značky do depozitu

Žádost o dočasné vyřazení vozidla z evidence vyřídíte na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Formulář žádosti obdržíte přímo na úřadu, případně můžete vyplnit tento vzor (vyplňujete jen první stranu). Podání žádosti musí vyřídit vlastník vozidla, provozovatel se zmocněním vlastníka (např. u leasingu) nebo osoba, které vlastník za tímto účelem udělil plnou moc.

Dočasné vyřazení vozidla lze provést:

U elektronických způsobů podání počítejte s tím, že žádost možná stejně budete muset dokončit fyzickou návštěvou na úřadě, při které odevzdáte registrační značky do depozitu. Některé obecní úřady umožňují zaslání SPZ poštou. Raději se ale dopředu informujte, zda je tento způsob vyřízení možný.

Co je potřeba k vyřazení vozidla z evidence? Budete potřebovat:

  • vyplněnou žádost o dočasné vyřazení vozidla z evidence,

  • průkaz totožnosti,

  • registrační značky vozidla,

  • malý technický průkaz (nebo Osvědčení o registraci vozidla, pokud je vozidlo registrované po 1. lednu 2024),

  • u služebních aut navíc originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění či výpisu z obchodního rejstříku,

  • plnou moc v případě zastoupení.

Kolik stojí uložení SPZ do depozitu

Za dočasné vyřazení vozidla z evidence zaplatíte správní poplatek ve výši 200 Kč. Podání žádosti přes Portál občana vás vyjde o 40 Kč levněji. Při osobní návštěvě úřadu je celý proces vyřízený na počkání. Žádost přes Portál občana je dokončena při následné osobní návštěvě úřadu. Nejdéle trvá podání přes datovou schránku, které je pro úřad administrativně náročnější. Lhůta pro vyřízení zde činí 30 dnů.

Vyřazení vozidla z evidence se standardně provádí na 12 kalendářních měsíců. V průběhu této doby však můžete kdykoliv požádat o ukončení dočasného vyřazení vozidla z provozu. Vždy tak musíte učinit na úřadu obce s rozšířenou působností, který vyřadil silniční vozidlo z evidence (zde jsou SPZ fyzicky uložené). Se žádostí o ukončení dočasného vyřazení vozidla se pojí správní poplatek ve výši 50 Kč.

Pokud vozidlo ani po uplynutí 12 měsíců neplánujete zprovoznit, můžete daný úřad požádat o prodloužení doby vyřazení z evidence. Musíte ale nahlásit, kde je vyřazené vozidlo umístěné a uvést účel jeho využití.

Věděli jste?

Po dočasném vyřazení z evidence musíte zajistit, aby vozidlo neohrožovalo či nepoškozovalo životní prostředí. Zároveň nesmíte odstranit podstatné části vozidla – zejména motor a karoserii s vyznačeným identifikačním číslem.

Vyřazení vozidla z evidence nahlaste pojišťovně

Úřad vám po uložení značek do depozitu vystaví potvrzení o dočasném vyřazení vozidla z evidence. Potvrzení neprodleně zašlete pojišťovně – povinné ručení nezaniká automaticky. Pojištění můžete ukončit k datu vyřazení z provozu. Pojišťovna vám následně vrátí nespotřebované pojistné.

Proces nahlášení se u jednotlivých pojišťoven liší. Vždy si tedy zjistěte, jaký postup vyžaduje vaše pojišťovna. Obvykle stačí doručit (osobně, poštou či online) žádost o zrušení povinného ručení a potvrzení o vyřazení vozidla z provozu.

POZOR!

Nárok na ukončení povinného ručení po vyřazení vozidla z evidence vám garantuje zákon č. 30/2024 Sb. U havarijního pojištění je však situace odlišná. Záleží čistě na tom, jaké podmínky máte s pojišťovnou domluvené ve smlouvě. Některá pojišťovna vám umožní ukončení či pozastavení havarijního pojištění, jinde mohou pojistné snížit nebo trvat na pokračování pojistky. Aktivní havarijko se vám může hodit i po uložení SPZ do depozitu – například při krádeži, vandalismu či poškození vozidla přírodními živly.

Která pojišťovna vám havarijní pojištění nabídne nejvýhodněji? Podívejte se do naší online kalkulačky.

Po opětovném zprovoznění nezapomeňte vůz znovu pojistit

Jak již bylo zmíněno, pro opětovné zprovoznění vozidla je nutné podat žádost o ukončení dočasného vyřazení z provozu a uhradit správní poplatek 50 Kč. Vůz samozřejmě musíte také pojistit – bez povinného ručení na veřejné komunikace vyjet nesmíte. Uložení registračních značek do depozitu je tak příhodným okamžikem ke změně pojišťovny a uzavření výhodnějšího povinného ručení.

POZOR!

Srovnání povinného ručení online

Nejlepší nabídku pojištění si během pár kliknutí vyhledáte a případně i sjednáte v naší online kalkulačce. Všechny potřebné dokumenty obdržíte do pár minut na e-mail.

Co si z článku odnést

  • Díky dočasnému vyřazení vozidla z evidence (uložení značek do depozitu) nemusíte u nepoužívaného auta platit povinné ručení.

  • Dočasné vyřazení vozidla provedete na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Správní poplatek činí 200 Kč.

  • S vyřazeným vozidlem nesmíte na silnici (ani na STK nebo k mechanikovi).

  • Zrušení povinného ručení nenastává automaticky. O uložení SPZ do depozitu musíte svoji pojišťovnu informovat a doložit potvrzení o dočasném odhlášení auta.

Časté dotazy

Jak dlouho mohou být SPZ v depozitu?

Co se stane, když nevyzvednu značky v depozitu?

Jak udělat STK, když je auto v depozitu?

Kolik stojí vytažení SPZ z depozitu?

Jak vyřadit auto z registru vozidel?

Sdílet článek

Související články

  • velikonoce-tradice
    10. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Velikonoční popíjení a další rizika, která přináší svátky jara

    Hody hody doprovody, dnes to máte za dva body. Pokud podobnou koledu nechcete slyšet o Velikonocích od policistů, měli byste si dát pozor na dodržování dopravních předpisů. Nebezpečné je zejména řízení po velikonočním popíjení. Svátky jara ale přináší další rizika, například úrazy nebo poškození majetku. Na co si dát o Velikonocích 2025 pozor?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?