epojisteni logo
zena-s-kufrem-u-vlaku

Kdy se vyplatí sjednat si cestovní pojištění na celý rok

30. 6. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Zatímco doma v Česku naše zdraví jistí veřejné zdravotní pojištění, za hranicemi se už musíme ochránit na vlastní pěst. O zajištění odpovídající zdravotní péče a její úhradu se nejlépe postará cestovní pojištění. Kdy se vyplatí celoroční varianta?

“Díkybohu” už většina Čechů neřeší otázku, zda si cestovní pojištění vůbec sjednat, ale naopak jakou nabízí nejlepší pojistnou ochranu. To však neznamená, že by se současně nemohli zabývat finanční stránkou. Najít si kvalitní a zároveň cenově výhodnou pojistku je rozumné zejména tehdy, cestujete-li do zahraničí často.

Celoroční pojištění pro cestovní nezmary

Většina lidí si cestovní pojištění sjednává těsně před dovolenou a pouze na dobu dovolené. Stačí pár kliknutí zahrnující rychlé porovnání a projetí smluvních podmínek, a po uhrazení pojistného za vybranou nabídku s klidným svědomím vyráží na cestu.

Cestujete-li do zahraničí často, může vás takové “klikání” začít časem poněkud otravovat. Nemluvě o tom, že krátkodobé pojištění, byť stojí pár korun, začne tímto způsobem brzy lézt do peněz. Pro tyto případě je výhodnější   celoroční cestovní pojištění.  Kromě toho, že cenově při častých cestách vychází výrazně levněji, ušetří vám i spoustu času.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak si vybrat celoroční cestovní pojištění

Postup pro výběr cestovního pojištění na rok je podobný jako u standardního krátkodobého pojištění na dovolenou. 

Zajímat by vás měl:

 • rozsah  pojistné  ochrany – na co vše se pojištění vztahuje (léčebné náklady, pojištění odpovědnosti a další),

 • územní rozsah – Evropa nebo celý svět,

 • výše pojistných limitů – pro celý svět je doporučeno nastavit limity vyšší,

 • asistenční služby – zajímejte se o rozšířenou variantu,

 • nabídka připojištění – rizikové sporty, pojištění zavazadel a dalšího majetku apod.,

 • limity na délky pobytu – podmínkou pojištění může být maximální délka jednoho pobytu v zahraničí (např. 30, 60 či 90 dní), 

 • počet návratů do ČR – další podmínku může představovat omezený počet návratů,

 • výše spoluúčast – je-li u pojištění spoluúčast, zjistěte si nejen výši, ale i související podmínky.

Cestovní pojištění na celý rok - Taj Mahal


Kvalitní roční  cestovní pojištění  už v základu obsahuje vedle léčebných výdajů i pojištění odpovědnosti. Pozor si dávejte na dostatečně vysoké pojistné limity. Je dobré mít přehled, jak se cenově pohybuje zdravotní péče v zemích, kde se pohybujete nejčastěji. 

Součástí dobrého cestovního pojištění bývá tzv. emergency medical transportation, česky pojištění transferu do jiné nemocnice v případech, kdy nemocnice, do níž vás převezou, není na vybavená například na potřebný typ zákroku či léčby. Tento balíček pojištění kryje právě takový převoz “navíc”. Pokud v základu není, zjistěte si možnost připojištění.

Kdy se vyplatí variabilní cestovní pojištění

Pokud nevíte, kam vás kroky povedou, a co budete na cestách podnikat,  vybírejte moderní typ variabilního celoroční cestovní pojištění,  u kterého lze v průběhu pojistného období upravovat a měnit parametry. 

Jedná se zejména o územní rozsah a připojištění. Pokud například většinu roku trávíte v zemích EU, je zbytečné přeplácet zapojištění s územním rozsahem pro celý svět. Když se rozhodnete dovolenou strávit v exotičtější destinaci mimo EU, můžete si na zvolenou dobu územní rozsah jednoduše rozšířit.  

Podobně to funguje s připojištěními především u rizikovějších sportů. Na několik dní, po které plánujete žít na adrenalinové vlně, si připlatíte pár kaček a jste krytí. Dávejte si však pozor, aby zvolené  připojištění  krylo opravdu veškeré aktivity.

Cestovní pojištění na celý rok - Cestovatel s foťákem na nástupišti

4 největší výhody cestovního pojištění na rok

1. Peníze na prvním místě

Spočítejte si, na kolik konkrétně vás přibližně vyjdou jednotlivá krátkodobá pojištění. Zjistíte, že u celoroční varianty ušetříte docela slušnou sumu.

2. Čas stojí peníze

S pojištěním na rok nemusíte myslet před každou cestu na to, abyste si ještě před odjezdem či odletem uzavřeli vhodné cestovko. Rovněž je to skvělá věc, dojde-li i na neplánované cesty.

3. Výhodné balíčky

Cestovní pojištění na celý rok bývá nabízeno jako výhodný balíček zahrnující různé služby. Kromě pojištění léčebných výdajů většinou zahrnuje i pojištění odpovědnosti, pojištění rekreačních a vybraných rizikových sportů a asistenční služby.

4. Žádné závazky

Pojistná smlouva se uzavírá na rok. Pokud si pojištění neprodloužíte, nemusíte se obávat automatické platby na další rok. Zároveň však nesmíte zapomenout si pojištění prodloužit nebo sjednat nové, abyste nevědomky necestovali bez pojištění.  

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?