epojisteni logo
zena-mapa-kufr

Jak si sbalit kufr do letadla a proč je lepší letět jen s příručním zavazadlem

28. 4. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Cestovat pouze s příručním zavazadlem má celou řadu výhod a my se na ně podíváme hezky zblízka. Že se do příručního kufru nikdy nevlezete? Vězte, že stačí zabalit pouze věci, které nejen potřebujete, ale které na svých cestách opravdu využijete.

Zkušení cestovatelé se bez mrknutí oka během pár minut sbalí do příručního zavazadla a to i v případě několikatýdenní cesty. Pokud totiž zrovna nepotřebujete nový outfit na každý den, zjistíte, že cestovat lze s málem.  

Proč cestovat pouze s příručním zavazadlem 

Jakmile začnete cestovat často a na letištích, v letadlech a všeobecně na přesunech strávíte x hodin, začne vám velký kufr, na který neustále budete čekat, překážet. Brzy se naučíte, jak cestovat s jedním menším zavazadlem.  

Dvě největší výhody cestování s příručním kufrem bez velkého zavazadla:  

 1. Ušetříte peníze za odbavení. Zejména u nízkonákladových aerolinek nebývá velké zavazadlo v ceně letenky a je za něj příplatek. Tuto informaci si ověřte předem, ať nejste při odbavování nepříjemně překvapeni. 

 2. Jednodušší, rychlejší a pohodlnější cestování. Vyhnete se jak odbavování kufru, tak i čekání na jeho vydání. Cestování s menším kufrem či batohem je výrazně lehčí a navíc zdravější, protože šetříte svá záda a vlastně celé tělo. 

Jaké jsou rozměry příručního kufru do letadla 

Prvním krokem, jak se stát “minimalistickým” cestovatelem, je pořízení vhodného příručního kufru či batohu. Zásadní je znalost rozměrů kufru do letadla, které se pohybují kolem čísel 56x45x25. Povolená hmotnost příručního zavazadla se pohybuje mezi 7 až 12 kilogramy. 

Přesné rozměry a  váha kufru se u jednotlivých aerolinek liší.  Před cestou si ověřte, jak moc si můžete svůj kufřík dovolit “napakovat”. Pár centimetrů navíc řeší málokterá společnost, důležitější bývá váha zavazadla. Nechcete-li platit za každý kilogram navíc, váhu si raději ohlídejte. 

Je lepší batoh nebo kufr do letadla? 

Začněte výběrem správného příručního zavazadla. Klasický příruční kufr na kolečkách je vhodný spíše pro cestovatele, kteří po dobu pobytu v zahraničí zůstávají na jednom místě a ve stejném hotelu (např. služební cesty).  

Výhodou příručního kufru jsou stabilní a přesné rozměry, díky kterým perfektně sedne do všech zavazadlových přihrádek, a pevný obal, který chrání obsah kufru. Nevýhodu je vyšší váha a občas i horší manipulace. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Cestovní batoh do letadle je lehčí a lze jej nosit na zádech 

Pokud se plánujete na svých cestách přesouvat, rozhodně sáhněte po praktickém cestovním batohu, který je výrazně lehčí, zabere méně místa a navíc se pohodlně nosí na zádech. To se hodí, když se na cestách často přesouváte. 

Koupit lze i příruční batohy, jejichž konstrukce, rozměry, váha a vnitřní řešení je uzpůsobené právě pro cestování letadlem. Do příručního batohu se překvapivě vejde spousta věcí. Díky bytelnější konstrukci navíc lépe chrání věci na rozdíl od měkkého klasického městského či turistického batohu.  

Při výběru příručního batohu do letadla si ohlídejte: 

 • velikost, 

 • rozměry, 

 • váhu, 

 • objem,  

 • zádový systém, 

 • odolnou konstrukci, 

 • kvalitní a pevný materiál. 

3 nejdůležitější pravidla cestování s příručním zavazadlem  

1. Nebalte nic, co si můžete koupit na místě  

To se týká běžně dostupných věcí, jako je například šampon, zubní pasta, kartáček, ale i obyčejné triko apod.  

2. Co je malé a lehké, to se hodí 

Do kufru či batůžku si zabalte kosmetiku v malých cestovních lahvičkách. Volte lehké kusy oblečení. Nejtěžší a největší kusy si do letadla oblékněte na sebe. Týká se to pohorek, svetru, bundy apod. V letadle přetopeno nebývá, tak teplé ponožky a mikinu oceníte. 

3. Využijte v batohu každé volno místo 

Ponožky například nastrkejte do vnitřku bot, volné kouty v batohu vyplňte prádlem, triky a dalšími dobře sbalitelnými věcmi a jinými drobnostmi. 

Tipy a rady, jak se hravě sbalit do kufru do letadla 

S příručním batohem vhodným do letadla, s letenkou v kapse a s blížícím se odjezdem začněte balit. Nestyďte se začít dříve a postupně ubírejte věci, bez kterých se obejdete. Pomůže vám praktický seznam věcí, který si sepíšete předem. 

Hygienické potřeby 

Omezte se pouze na základní přípravky. Šampón, kondicionér a sprcháč přelijte do malých lahviček. Kupte si malé balení zubní pasty. Pokud je nebudete potřebovat na cestě, můžete si vše koupit až na místě. Dámám by měl stačit lehký make-up, pudr a řasenka. Pořiďte si také outdoorový ručník, který je skladný a lehoučký a navíc rychle schne. 

Základní oblečení  

Dle plánovaných aktivit si sbalte pár základních kousků, jako je prádlo, ponožky, obyčejná trika, šortky (sukni, šaty), dlouhé kalhoty, teplejší svetr nebo mikinu, nepromokavou bundu nebo pláštěnku. Z bot je dobré mít sandále a sportovní obuv.  

Ženám je doporučen větší šátek na cestách do zemí s méně tolerantním náboženstvím. Na místě si můžete oblečení přeprat nebo jednou za čas využít prádelny, jejichž použití nebývá nijak zvlášť drahé. 

Nezbytná elektronika 

Do příručního zavazadla by se měla vejít také elektronika, jako je mobilní telefon, nabíječka, power banka, čtečka, fotoaparát, tablet či notebook. Už při koupi těchto zařízení věnujte pozornost váze a velikosti. Mimochodem čtečka knih je skvělá věc, protože nahradí desítky knížek a je mnohem lehčí a menší. 

Osobní doklady a peníze 

Vedle příručního batohu smíte mít menší tašku (kabelku) přes rameno. Je ideální pro uložení  osobních a cestovních dokladů, peněženky s penězi a kartami i mobil. Kopie dokladů a část peněz si však pro všechny případy uložte také do příručního batohu. 

Nápoj a svačina 

Zejména u delších letů si zjistěte, zda během letu dostanete najíst. Voda bývá automatická. Podle toho si do batohu zabalte svačinu na cestu. Láhev s vodoou se hodí vždy. Přes kontroly však projdete pouze s prázdnou lahví, nezapomeňte ji proto včas vylít. Praktické jsou lehké a skládací cestovní lahve, kterou jdou zmáčknout či složit a zaberou tak v batohu minimum místa. 

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?