epojisteni logo

Doprava po ČR: Nejrychlejší je cesta autem, nejlevnější autobus

12. 3. 2019
|
Délka čtení: 6 min.

Potřebujete se v rámci republiky dopravit z jednoho bodu do bodu druhého? Přemýšlíte, zda zvolit vlak, autobus nebo snad osobní automobil? Vždycky záleží na tom, co od své cesty očekáváte. Pokud chcete být na místě rychle a bez zbytečných průtahů, jeví se jako ideální volba auto. Jestliže ho nevlastníte nebo chcete na jízdném ušetřit, volte raději jiný dopravní prostředek. Máme pro vás tři nejoblíbenější trasy a srovnání jednotlivých způsobů dopravy na základě ceny i času.


Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Trasa č. 1: Praha – Plzeň

Pokud cestujete z Prahy na západ, můžete zvolit kromě osobního automobilu také autobus nebo vlak.  Autobusem se z Prahy do Plzně bez větších komplikací dostanete za hodinu čistého času. Stát vás to bude asi stovku. 

Vlakem pojedete o něco déle – konkrétně tedy hodinu a půl a cesta bude o pár korun dražší. Zaplatíte za ni zhruba 105 Kč. Nejnákladnější je samozřejmě cesta automobilem, která vás vyjde na cca 150 Kč. Do cílové destinace se dostanete za necelou hodinu.

Trasa č. 2: Praha – Brno

Pokud zvolíte k cestování autobus, počítejte, že v něm strávíte zhruba dvě a půl hodiny. Jízdenka vás vyjde na 150 – 200 Kč (záleží na dnu v týdnu i čase). Vlak bude o něco dražší, přitom jím pojedete stejně dlouho jako autobusem.  To samozřejmě za předpokladu, že zvolíte některý z rychlejších spojů. 

Meziměstským „courákem“ pojedete bezmála čtyři hodiny. Jízda autem vyjde jednoho člověka na pohonných hmotách asi na 330 korun. Do cílové destinace se ale dostanete klidně i pod dvě hodiny. 

Trasa č. 3: Ostrava – Praha

Chcete projet téměř celou republiku od východu na západ? Pak se připravte, že za volantem nebo v kupé vlaku či sedačce autobusu strávíte několik dlouhých hodin. Autobusové spojení je na téhle trase poměrně omezené a do sedačky vás uvězní na celých 5 hodin. Zaplatíte za něj ale nejméně – obvykle okolo 300 až 500 korun. 

Pokud zvolíte cestu vlakem  a vychytáte akční jízdenky, může vás vyjít  cesta z Ostravy do Prahy (nebo naopak) na příjemných 200 korun. Běžná cena se ale pohybuje okolo 300 – 500 Kč  v závislosti na druhu vlaku, spoji, ale i třídě. Cesta bude trvat zhruba tři hodiny (pokud nedojde ke zpoždění vlaků). Poslední možností je jízda autem, za kterou zaplatíte asi 600 Kč, a cesta vám zabere zhruba 3,5 hodiny. 

Zajímavá alternativa

Jednou z možností, jak se v rámci republiky, ale třeba také Evropy nebo dokonce světa, dostat z bodu A, do bodu B, je  spolujízda. Tuto službu si jednoduše domluvíte skrze nejrůznější fóra, sociální sítě nebo třeba online platformy a aplikace. Cena se podělí mezi jednotlivé pasažéry a vy můžete kromě výrazné úspory získat třeba i nové přátele!

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • odtah-vozu
    24. května 2024|Jana Březinová
    Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

    Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    10. května 2024|Petr Pohůdka
    Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • autobazar
    29. dubna 2024|Jana Březinová
    Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

    Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

  • nabourané auto naložené na odtah
    14. února 2024|ePojisteni
    7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

    Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

  • policejni-kontrola-dva
    17. června 2023|Monika Šaríková
    Co je bodový systém a jak funguje?

    Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

  • kladivko-modely-auticek-nehoda
    27. ledna 2023|Jana Březinová
    Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

    Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?