Co je spolujízda, jak funguje a proč je populární?

Co je spolujízda, jak funguje a proč je populární?

Spolujízda

Spolujízda nepředstavuje žádnou zvláštní novinku. Když s přáteli vyrazíte jedním autem na výlet, vždy se jedná o spolujízdu. Bylo jen otázkou času, kdy v dnešní “online” době spolujízdu začnou nabízet řidiči i neznámým lidem, a kdy někdo světu nabídne jednoduchou aplikací zaměřenou na propojení řidičů a cestujících.

Co je to spolujízda

Spolujízda je vlastně takové stopování naruby. Zatímco stopování se postavíte na krajnici silnice a se zdviženou rukou čekáte a doufáte, že vám zastaví nějaký ochotný a příjemný řidič, naopak u spolujízdy si vše domluvíte předem v klidu z domova (jak místo, tak i čas odjezdu a další detaily). 

Za spolujízdu sice na rozdíl od stopu zdarma něco zaplatíte, ale cesta vychází vždy o dost levněji než veřejná doprava. Navíc díky referencím získáte předem představu, s kým se svezete. Taková spolujízda je tedy mnohem bezpečnější než klasický autostop.

porovnání cestovního pojištění

Spolujízda sdružuje dvě skupiny lidí

První skupinou jsou řidiči, kteří mají auto a hodně času stráví za volantem. Druhou skupinu představují cestující, kteří auto převážně nemají, ale rádi by jej ke svým cestám využívali a nejlépe ušetřili za dopravu. 

Řidiči obvykle cestují sami a mají dvě až tři volná místa v autě. Cestující bez auta by se zase rádi rychle a levně dostali do nějakého konkrétního města. Obě skupiny díky rozdělení nákladů na cestu ušetří nemalé peníze a často stráví společnou příjemnou jízdu.

Do hry vstupuje třetí strana, kterou představuje zprostředkovatel spolujízdy v podobě webové a online aplikace. Řidiče zde mohou nabídnout spolujízdu, cestující zase spolujízdu poptávají. Stačí uvést cílovou destinaci, čas jízdy, počet volných míst a cenu. Cestující si pak mohou vybrat řidiče a domluvit se mezi sebou na detailech. 

Pozitiva a stinné stránky spolujízdy

Kromě významně nižších cestovních nákladů, zde funguje záruka bezpečné jízdy na rozdíl od náhodného stopování. Cestující mají možnost řidiče po každé spolujízdě ohodnotit a další cestující si tak mohou vybrat už prověřeného řidiče. Platí to ale i naopak. Také řidiči mají právo ohodnotit své cestující.

Během spolujízdy poznáte nové lidi, pobavíte se a můžte dokonce navázat nová přátelství. Smysl má rovněž ochrana životního prostředí, kdy více lidí cestujících v jednom autě má za následek snižování počtu aut na silnicích.

Nic není dokonalé a tak je nutné zmínit i jisté stinné stránky spolujízdy. V první řadě musí někdo jet vaším směrem právě v době, kdy tam jedete. Existují hodně vytížené vytrasy, kdy si můžete vybírat, jindy budete rádi, když se objeví alespoň jeden řidič. Počítat je třeba také se zpožděním, poruchou auta či nemocí řidiče, kdy se cesta zkomplikuje. Někdy si také s řidičem či ostatními cestujícími nemusíte vůbec sednout.

Blablacar

Prvním velkým úspěšným mezinárodním průkopníkem ve zprostředkování spolujízdy se stal projekt BlaBlaCar. Založil jej francouzský student Frederic Mazzella v roce 2006, který se jednoho dne nemohl dostat ze školy domů. Vlastní auto neměl a vlaky byly plné. Rozhodl se tedy oslovit řidiče a požádat o spolujízdu. Z nápadu během pár lety vznikla webová, a poté i mobilní aplikace propojující řidiče s volnými místy s cestujícími.

Dnešní BlaBlaCar zprostředkovává výhodnou spolujízdu v rámci celé Evropy včetně České republiky, kde za tímto účelem koupil původní český portál zaměřený na spolujízdu Jízdomat.cz. BlaBlaCar však funguje i mimo Evropu (např. Brazílie, Mexiko, Indie a další). BlaBlaCar vytvořil ucelenou síť spolujízdy, díky které se snadno a hlavně bezpečně dopravíte po celé ČR i Evropě.

Na BlaBlaCar je skvělé ověřování a vtipné hodnocení řidičů. Nový řidič musí uvést pravé jméno, dodat fotografii, email i telefon a systém vše prověří. Systém rovněž nastavuje ceny za spolujízdu, takže vás žádný řidič nemůže “natáhnout”. Velmi užitečný a vtipný je ukazatel “upovídanosti” řidiče, který vás upozorní na to, jak moc je řidič “ukecaný”. Pokud chcete mít spíše klid, vyberte si raději řidiče s méně “bla bla” ve svém profilu.

Hledejte spolujízdu na FB

BlaBlaCar je sice nejpopulárnější projektem, ale není jedinou aplikací sloužící k vyhledání spolujízdy. V rámci cestování po ČR, SR, ale i do zemí v rámci celé Evropy najdete další webové stránky nabízející výhodnou spolujízdu (např. Autostop.cz, Jízdaspolu.cz, Autospolujízda.cz a další).

Další možnosti spolujízdy nabízí sociální sítě, zejména pak Facebook. Na Facebooku najdete spoustu skupin, které sdružují lidi převážně na základě konkrétní trasy. Hojně využívaná je takhle spolujízda mezi Prahou a Brnem, mezi Prahou a Ostravou, mezi Prahou a Bratislavou a jiným slovenskými městy, ale i mezi Prahou a Jihlavou a mešními městy. Stačí najít odpovídající skupinu, přidat se a již můžete využívat přímé nabídky řidičů či zadávat vlastní poptávku.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv