epojisteni logo
lekarnicka-cestovni

Cestovní lékárnička: Co by měla obsahovat? 2. díl

15. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jaké léky můžete na dovolené potřebovat, a co by tedy měla obsahovat vaše cestovní lékárnička. Nyní se zaměříme na některé další kategorie a také na to, jak léky na cestu zabalit a jak s nimi následně nakládat.

Opalovací přípravky

Opalovací krémy či oleje by měly být součástí vašeho vybavení, i když jedete do tropické oblasti za turistikou a ne za poleháváním na pláži. Spálit se totiž můžete úplně stejně. 

Podle toho, kam cestujete a jaký je fototyp vaší kůže pak zvolte krém s ochranným SPF faktorem. Obecně platí, že čím světlejší kůži, vlasy a oči máte, tím nižší máte fototyp a tím vyšší ochranný faktor budete potřebovat.

Cestovatelé pak často zapomínají, že je potřeba se krémem pravidelně mazat, a nepostačí jedno namazání před opuštěním ubytování. Na spáleniny pak pomáhají přípravky s panthenolem, které si můžete vést už z domova.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co vzít v úvahu

Takto vybavená lékárnička slouží jednomu cestovateli. Pokud ale cestuje čtyřčlenná rodina, je potřeba obsah upravit. Tedy adekvátně navýšit počet balení jednotlivých léků. 

Kromě toho je potřeba přibalit nějaké další léky v závislosti na tom, jak malé děti s vámi cestují. Ty opravdu malé často trpí na opruzeniny, a tak je potřeba přidat do lékárničky přípravek, který je zmírňuje. Doporučuje se přibalit i léky na kašel, odkašlávání, na rýmu a sprej či kapky do nosu. A opět platí, že pokud děti užívají nějaké léky pravidelně, či se jim nějaké nemoci vrací, je dobré na to myslet a léky zabalit, i kdyby jen preventivně.

Jak léky zabalit?

Umíte si správně zabalit lékárničku? Někteří cestovatelé ve snaze ušetřit místo vytahají blistry s léky z krabiček a všechny je vloží do jednoho pouzdra. Správně by to ale mělo vypadat jinak. Léky by měly být zabaleny vždy po jednom druhu v plastovém uzavíratelném sáčku, a to včetně příbalového letáku.

Příbalový leták možná nemusí být k ničemu vám, pokud léky užíváte dlouhodobě a o rizicích a způsobu užívání víte. Pokud ale v zahraničí budete muset navštívit lékaře, možná mu nedokážete vysvětlit, jaké léky užíváte a na co. Z příbalového letáku to ale lékař bezpečně pozná sám. 

Jak nakládat s lékárničkou?

Pokud cestujete často, je pravděpodobné, že jste už lékárničku někdy v minulosti použili. V takovém případě je potřeba vypotřebované léky nahradit novou várkou, aby vám na cestě nic nechybělo.

Před každou cestou se proto doporučuje udělat si rekapitulaci obsahu lékárničky. Zkontrolovat, zda v ní máte vše, co je potřeba, a také, jestli daná léčiva už neprošla lhůtou trvanlivosti. Pokud ano, je opět potřeba tato léčiva vyměnit za nová. Nespotřebovaná léčiva ale nevyhazujte do odpadu, odneste je zpět do lékárny.

Na cestách se pak, pokud je to možné, pokuste lékárničku uchovávat na suchém místě, mimo přímý dosah slunce a při pokojové teplotě. Vlhko, sluneční záření a mráz lékům škodí.

Někde může být problém s dovozem

Některé země mají bohužel problém s dovozem určitých typů léčiv. Při cestování pak můžete mít problém s jejich odbavením, případně po vás mohou požadovat proclení. Na to je dobré myslet dopředu. Pokud zjistíte, že země, do které cestujete, nebo před které budete projíždět, se řadí k těm, které to nesou nelibě, je možné se na to připravit.

Pracoviště, která se zabývají cestovní medicínou, vám na požádání mohou vystavit dokument, který prokazuje, že dovážené léky slouží pouze pro vaši osobní potřebu za účelem léčby či prevence některých nemocí.

Kam se obrátit pro radu?

Pokud si s cestovní lékárničkou nevíte rady, nebo chcete vaši situaci prodiskutovat, máte několik možností, kam se obrátit.

Jednou z nich je váš praktický lékař, který zná vaši anamnézu, má vaši zdravotní dokumentaci a měl by být schopen vám poradit, co byste si na cestu měli přibalit.  Zároveň vám může vystavit recept na léky, které nemáte a mohli byste je na dovolené potřebovat. Totéž pak můžete absolvovat u dětského lékaře, který zase doporučí vhodné léky pro vaše děti.

Rady vám může poskytnout i očkovací centrum, pokud jej před cestou navštívíte za účelem očkování. A pokyny má na svém webu uveden i státní zdravotní ústav.

Očkování do zahraničí

Nezapomínejte na očkování

Kromě dobře vybavené lékárničky nezapomeňte s předstihem řešit také očkování. To se v praxi odvíjí od toho, kam cestujete a v jakých oblastech se budete pohybovat. Velmi například záleží na tom, jestli jedete do hotelového komplexu, nebo budete cestovat po místních vesnicích.

Například pro cesty do afrických zemí vám lékař doporučí očkování proti vzteklině, pokud se plánujete pohybovat na venkově, v odlehlých oblastech a v jeskyních.

Obecně ale v cestovatelské mluvě existuje něco, co můžeme nazvat základním souborem očkování. Označuje ta očkování, která byste měli mít v každém případě, ať cestujete kamkoli.

Mezi základní soubor očkování patří očkování proti žloutence typu A a B, tetanu, břišnímu tyfu, proti spalničkám, záškrtu, zarděnkám a příušnicím.

Většinu těchto očkování už pravděpodobně máte z minulosti. Před každou cestou je pak dobré provést jakousi inventuru těchto očkování s vašim lékařem. 

Ani na cestovní pojištění

Povinnou součástí vaší cestovní výbavy by pak mělo být i cestovní pojištění. To se sjednává primárně kvůli pojištění léčebných výloh, tedy pokrytí nákladů na ošetření, pokud v zahraničí onemocníte, nebo se zraníte. 

Kromě toho si ale můžete sjednat řadu dalších připojištění, a to v závislosti na tom, kam a jak cestujete. Připojistit se dají zavazadla, sportovní vybavení, adrenalinové sporty, dále je možné sjednat pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění, pojištění storna  cesty a řadu dalších.

Pokud cestovní pojištění nemáte, protože jste si ho například zapomněli sjednat, a už jste vyrazili na dovolenou, nezoufejte. Řada komerčních pojišťoven umožňuje sjednání cestovního pojištění on-line, a navíc ze zahraničí. Je ale potřeba se na tuto možnost před sjednáním informovat, ať už přes e-mail nebo chat na webu pojišťovny. Některé z nich totiž umožňují sjednání on-line, ale v pojistných podmínkách mají uvedeno, že pojištění musí být uzavřeno před tím, než opustíte Českou republiku. Naopak tedy musíte hledat pojišťovnu, která uznává sjednání i mimo Českou republiku.

Takto sjednané pojištění vám pak platí od okamžiku, kdy pojišťovna dostane peníze, nebo od nejbližší půlnoci.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.