epojisteni logo

Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

7. 7. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

Základní léky do každé cestovní lékárničky

Jaké základní léky by měly být součástí každé cestovatelské lékárničky a co do lékárničky přibalit, pokud cestujete s dětmi nebo domácími mazlíčky? Základem lékárničky na cesty by mělo být dostatečné množství léků, které pravidelně užíváte, a to jak léků na předpis, tak i těch volně prodejných. Přibalit byste si měli i tyto léky a doplňky:


Obsah cestovní lékárničky byste měli vždy přizpůsobit cíli své cesty a také potřebám vaší rodiny. Trošku jiné by mělo být složení cestovní lékárničky k moři a jiné na výlet do hor.

Náš tip

Zkontrolujte data použitelnosti léků

Pokud si na cesty berete léky z domácí lékárničky, zkontrolujte dobu expirace. Léky po exspiraci není možné užívat bez rizika, může totiž dojít k degradaci účinné látky nebo pomocných látek.

Jaké léky si vzít na dovolenou s dětmi

Pokud cestujete s dětmi, hodí se vám i cestovní lékárnička upravená pro děti. V první řadě zjistěte, které z léků, již v lékárničce máte, jsou vhodné pro děti a které ne. Připravte pro děti kromě léků, které běžně užívají, také léky pro všechny možné běžné situace:



Přibalte pro děti probiotika

Už před cestou na dovolenou je vhodné dětem podávat probiotika, která normalizují trávení a můžou pomoci předejít zažívacím obtížím. Užívání probiotik je před cestou ostatně vhodné i pro dospělé.

Potřebujete nějaké léky navíc do exotických zemí?

Pokud vás čeká cesta do některé z exotických zemí, v první řadě je třeba myslet na potřebná očkování. Co se týče léků navíc, ve většině případů lépe fungují léky, které zakoupíte v dané zemi. Nicméně je dobré před cestou do dané destinace navštívit lékárnu a poradit se o vhodnosti nákupu některých léků do konkrétní lokality. Abyste zmírnili riziko nakažení, odborníci doporučují užívat před cestou a během pobytu vitamíny na posílení imunity. Podle plánované lokality je ke zvážení užívání antimalarik.

Psí lékárnička

Že na vaší dovolené nemůže chybět váš čtyřnohý parťák? Pak lékárničku nezapomeňte doplnit i o léky pro psy. Opět by měly být základem léky, které pejsek užívá pravidelně. Co dalšího by měla lékárnička pro psa obsahovat?

  • Probiotika pro psy,
  • antiparazitika proti hmyzu,
  • oční kapky,
  • dezinfekce na rány,
  • teploměr,
  • pinzeta,
  • rukavice,
  • gáza, samodržící obinadlo a náplast,
  • izotermická folie.




Jak léky zabalit

Ideální je zabalit si léky společně s příbalovými letáky, abyste věděli, jaké množství léků si můžete vzít a jak léky užívat. V případě různých kapek a sirupů ve skleněných obalech je ideálně přelijte do plastových lahviček, abyste předešli rozbití. Pokud cestujete do zahraničí letadlem, patří lékárnička do odbaveného zavazadla.

Náš tip na závěr

Nyní máte představu, co s sebou zabalit k moři či jinam na dovolenou. Nicméně vždy je dobré myslet i na prevenci a tak kromě léků na cesty si nezapomeňte do kufru či batohu sbalit také opalovací krém a pokrývku hlavy. Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, které vám pokryje léčebné výlohy v případě nemoci či úrazu v zahraničí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?