epojisteni logo
novomanzele-koukaji-do-mapy

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 1. díl

17. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Sezóna dovolených se blíží a lidé tak brzy začnou řešit, kam si letos pojedou odpočinout. A hlavně jakou formou. Jestli zvolí dovolenou zajištěnou cestovní kanceláří, nebo se někam vypraví na vlastní pěst. Dovolená, kdy vyrazíte sami na vlastní pěst, má řadu výhod. Pojďme si některé z nich přiblížit.

Výběr je čistě na vás

Takzvaný solo travel dává velký prostor pro kreativitu a plánovaní těm, kteří si chtějí s programem a organizací dovolené vyhrát. Každý detail dovolené totiž bude záviset na vás. Ať už jde o dopravu do místa určení, dopravu v cílové destinaci, styl a úroveň ubytování, formu stravy, náplň vaší dovolené apod.

Někdo rád spí pod stanem, někdo preferuje hotelový pokoj. Jiný chce bydlet v apartmánu či plně vybaveném bytě s terasou. A někoho zase lákají tzv. designové byty, které jsou laděné do určitého stylu. Pokud cestujete na vlastní pěst, můžete si vybrat ubytování podle vašich představ.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Check-in a check-out není váš problém

Příliš dlouhé čekání na check-in a po check-outu je typickým nešvarem, když cestujete s cestovní kanceláří. Ráno dorazíte do destinace v 7 hodin, přičemž ubytovat se můžete až od 14 hodin. Po celonoční cestě autobusem to potěší málokoho. A naopak v den odjezdu musíte pokoj vyklidit do 12 hodin, ale autobus vás vyzvedne až okolo 17. hodiny. Opět tedy řešíte, co s věcmi, kam uschovat kufry a jak nestrávit několik hodin čekáním a nudou na recepci. 

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete si příjezd i odjezd upravit podle sebe.  Často je možné se i domluvit s jednotlivými ubytovacími zařízeními, pokud například v průběhu dovolené měníte ubytování, abyste někde mohli zůstat trochu déle a jinde se zase naopak ubytovat o trochu dříve.

Vlastním autem si zastavíte kdekoli

Řadu lidí při cestování autobusem stresuje pocit, že se musí přizpůsobit harmonogramu zastávek tak, jak jej nastavili řidiči autobusu. Samozřejmě už dnes ve všech dálkových autobusech nalezneme i toaletu, ale stejně tak se lidé často setkávají s tím, že jsou od jejího používání odrazováni, protože její kapacita není neomezená. Případně se může stát, že už je kapacita naplněna a není možné toaletu v autobuse používat.

Pokud vyrazíte vlastním autem, takový stres vám odpadá. Není nic snazšího, než si zastavit na pauzu a malý odpočinek tam, kde se to líbí vám a tak často, jak potřebujete. Někde třeba pauzu spojíte i s obědem či menší procházkou po daném městě, jinde zase na dálničním odpočívadle zabrousíte trochu dál do lesa, abyste alespoň chvíli neslyšeli okolní auta a užili si ticha.

Zkrátka můžete kdykoli vyhovět svým potřebám a udělat si cestování komfortnější. S tím se pojí i přespání.  Třeba do Řecka trvá cesta autem 18 hodin, autobusem ještě déle. Jede se proto i přes noc, což opět není příliš pohodlné. Ti, co jedou vlastním vozem, ale mohou na noc udělat pauzu, vyspat se buď v autě či v pěkném hotelu, a ráno pokračovat v cestě. Případně opět zastávku spojit s prohlídkou nějaké místní zajímavosti, aby měl program i kulturní přesah.

Autobusem, autem, nebo pěšky?

Další výhodou je pak možnost plánování dopravy přímo na dovolené. Někde máte variant více. Například na Mauriciu, na Srí Lance či v Japonsku se velice dobře budete dopravovat místní dopravou, a to díky její husté síti a četnosti spojů. Stejně dobře vám ale poslouží i půjčený vůz, pokud vám to vyhovuje více.

Například  na Reunionu je ale místní veřejná doprava komplikovaná. Zajišťuje i několik dopravců, kteří nejsou vzájemně provázáni a i místní vás často budou odrazovat od toho, abyste pomocí městské dopravy poznávali ostrov. Tam tedy bude půjčené auto nezbytností. A někdo si naopak rád půjčí motorku a užije si poznávání místní lokality na motorce. 

Výhled z motorky do krajiny

Varianty můžete kombinovat

Stejně tak můžete i varianty mezi sebou kombinovat. Pokud tedy jedete na dovolenou na vlastní pěst na delší dobu, můžete si prvních pár dní vzít na rozkoukání se po okolí, vydechnutí si po dlouhé cestě a odpočívat na pláži, a až pak si  půjčit auto a vyrazit poznávat okolí.

Kombinovat můžete i varianty ubytování. Zvláště pokud cestujete na několik týdnů, můžete v rámci poznávání dané země měnit ubytování co týden či dva. Poznáte různá místa i z jiného úhlu pohledu než z krátké jednodenní návštěvy a budete mít i porovnání, jak se dá v dané lokalitě bydlet. Jednou tak můžete vzít hotelový pokoj u moře, podruhé mobilehome v borovém háji a potřetí hezký apartmán v horách.

A takto si můžete “hrát” se vším.  V hotelu si užít luxusu, kdy nemusíte vařit ani umývat nádobí a jen se jdete najíst, pak si po přestěhování do mobilehomu vyzkoušíte vaření z místních surovin, případně jej budete kombinovat s návštěvou místních restaurací, čímž ochutnáte místní pochutiny. A pokud bydlíte v apartmánu v rámci domu, kde žije i hostitel, nezřídka vám nabídne i možnost, že vám uvaří on. A máte další jedinečnou možnost zjistit, jak se stravují místní.

V následujícím článku si přiblížíme další výhody, které přináší cestování na vlastní pěst.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?