Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 2. díl

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 2. díl

cestování na vlastní pěst

V minulém článku jsme si představili některé výhody, které nabízí tzv. solo traveling, a to zejména co se týče dopravy a ubytování na dovolenou. Nyní se podíváme, jaké výhody má takové cestování z hlediska pobytu v dané destinaci.

Dostanete se i tam, kam vás cestovní kancelář nevezme

Díky půjčenému autu se ale často dostanete i tam, kam by vás cestovní kancelář nevzala. Například na různé vyhlídky, vodopády, na sportovní aktivity typu ZipLine nebo vodní sporty, ale i za nákupy do vyhlášených nákupních center. Pokud na to v programu cestovní kanceláře není prostor, tato místa neuvidíte. Případně musíte využít tzv. individuálního volna, které často součástí poznávacích zájezdů bývá. Toto volno ale můžete dostat ve zcela jiné oblasti dané země, než kde byste ho bývali využili. A pak se těžko budete dopravovat několik desítek nebo stovek kilometrů tam, kde se vám líbilo nějaké místo, které jste ale nestihli navštívit.

Případně se můžete spojit s místními, kteří vám poradí či vás provedou tam, kam ani cestovní kanceláře turisty neberou. Často jde o zajímavý zážitek. Spojit se s místními lidmi můžete například skrze aplikaci Showaround.

dovolená bez cestovky

Za památkami, za mořem, nebo obojí?

Na vás pak bude i zařízení samotného programu vaší dovolené. Výhoda je, že jej můžete přizpůsobit čistě tomu, jak se daný den cítíte, jaké je počasí a tomu, co máte zrovna chuť dělat. Někdo rád cestuje způsobem, kdy nejdříve procestuje celou zemi a na závěr stráví několik dní na pláži u moře odpočinkem. Jiný rád kombinuje obojí, takže dopoledne stráví prohlídkou místních zajímavostí a odpoledne si vyhradí na opalování na pláži. Případně přes den odpočívá a na večer vyrazí do města za zábavou. 

Pokud plánujete dovolenou na vlastní pěst, dopředu si můžete sepsat, jaká místa byste rádi navštívili. A pak každý den zhodnotit, na jakou aktivitu máte náladu a chuť. V parném horku přijde vhod procházka zahradou, kam slunce tolik nesvítí. Na večer je příjemné projít se po městě. Případně, pokud prší a nedá se být ani na pláži, vyrazit na nákupy. S cestovní kanceláří vám toto umožněno nebude. Tam se dodržuje předepsaný itinerář a pokud nejde jinak, prohlídku památek absolvujete i v dešti. 

A pokud zjistíte, že jste to předchozí den trochu přehnali s alkoholem a necítíte se moc dobře, jednoduše si dáte den volna a nebudete na sebe tlačit. S cestovní kanceláří si ale nemůžete vybrat, který den si dáte volno.  

Na výletě se můžete zdržet jak dlouho chcete

Další výhodou cestování na vlastní pěst je i návštěva jednotlivých památek vlastním tempem. Například v chorvatském Splitu si při prohlídce Diokleciánského paláce můžete dát čas na prohlídku místních trhů, či na kávu v kavárně, která sedátka a stolečky umístila na schody před palác. Užijete si tak příjemný relax, zatímco budete sledovat procházející turisty.

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete zkrátit prohlídku těch míst, která vás neosloví, a naopak se zdržet tam, kde je vám příjemně. Například noční Dubrovník rozhodně stojí za víc než za letmou procházku.  

Ušetříte? To je diskutabilní

Řada argumentů podporující cestování na vlastní pěst se opírá o cenu. To, že cestujete na vlastní pěst ale neznamená, že automaticky budete mít levnější dovolenou. Znamená to, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři.

Poskládání jednotlivých komponent dovolené ale může způsobit, že nakonec bude vaše dovolená stát více.

Například co se týče ubytování, cestovní kancelář vám pravděpodobně zajistí hezký pokoj v hotelu standardní úrovně. Někdo by ale raději bydlel v plně vybaveném bytě či apartmánu, případně v mobilehomu. Ty mohou přijít dráže, než standardní pokoj v hotelu.

Podobně to může být se stravováním i s výlety. V rámci programu s cestovní kanceláří navštívíte určité, předem dané lokality. Pokud jste ale svým vlastním pánem, můžete navštívit více míst, čímž pravděpodobně vzroste i cena za dovolenou.

Dovolená na vlastní pěst tedy bude levnější v tom smyslu, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři, čímž ušetříte určitou část nákladů. Výsledná dovolená naplánovaná čistě podle vás ale může být i dražší.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv