epojisteni logo
mlada-zena-v-okne-stareho-volkswagen-transporter

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 2. díl

16. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku jsme si představili některé výhody, které nabízí tzv. solo traveling, a to zejména co se týče dopravy a ubytování na dovolenou. Nyní se podíváme, jaké výhody má takové cestování z hlediska pobytu v dané destinaci.

Dostanete se i tam, kam vás cestovní kancelář nevezme

Díky půjčenému autu se ale často dostanete i tam, kam by vás cestovní kancelář nevzala. Například na různé vyhlídky, vodopády, na sportovní aktivity typu ZipLine nebo vodní sporty, ale i za nákupy do vyhlášených nákupních center. Pokud na to v programu cestovní kanceláře není prostor, tato místa neuvidíte. Případně musíte využít tzv. individuálního volna, které často součástí poznávacích zájezdů bývá. Toto volno ale můžete dostat ve zcela jiné oblasti dané země, než kde byste ho bývali využili. A pak se těžko budete dopravovat několik desítek nebo stovek kilometrů tam, kde se vám líbilo nějaké místo, které jste ale nestihli navštívit.

Případně se můžete spojit s místními, kteří vám poradí či vás provedou tam, kam ani cestovní kanceláře turisty neberou. Často jde o zajímavý zážitek. Spojit se s místními lidmi můžete například skrze aplikaci  Showaround.

dovolená bez cestovky

Za památkami, za mořem, nebo obojí?

Na vás pak bude i zařízení samotného programu vaší dovolené. Výhoda je, že jej můžete přizpůsobit čistě tomu, jak se daný den cítíte, jaké je počasí a tomu, co máte zrovna chuť dělat. Někdo rád cestuje způsobem, kdy nejdříve procestuje celou zemi a na závěr stráví několik dní na pláži u moře odpočinkem. Jiný rád kombinuje obojí, takže dopoledne stráví prohlídkou místních zajímavostí a odpoledne si vyhradí na opalování na pláži. Případně přes den odpočívá a na večer vyrazí do města za zábavou. 

Pokud plánujete dovolenou na vlastní pěst, dopředu si můžete sepsat, jaká místa byste rádi navštívili. A pak každý den zhodnotit, na jakou aktivitu máte náladu a chuť. V parném horku přijde vhod procházka zahradou, kam slunce tolik nesvítí. Na večer je příjemné projít se po městě. Případně, pokud prší a nedá se být ani na pláži, vyrazit na nákupy.  S cestovní kanceláří vám toto umožněno nebude. Tam se dodržuje předepsaný itinerář a pokud nejde jinak, prohlídku památek absolvujete i v dešti. 

A pokud zjistíte, že jste to předchozí den trochu přehnali s alkoholem a necítíte se moc dobře, jednoduše si dáte den volna a nebudete na sebe tlačit. S cestovní kanceláří si ale nemůžete vybrat, který den si dáte volno.  

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na výletě se můžete zdržet jak dlouho chcete

Další výhodou cestování na vlastní pěst je i návštěva jednotlivých památek vlastním tempem. Například v chorvatském Splitu si při prohlídce Diokleciánského paláce můžete dát čas na prohlídku místních trhů, či na kávu v kavárně, která sedátka a stolečky umístila na schody před palác. Užijete si tak příjemný relax, zatímco budete sledovat procházející turisty.

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete zkrátit prohlídku těch míst, která vás neosloví, a naopak se zdržet tam, kde je vám příjemně. Například noční Dubrovník rozhodně stojí za víc než za letmou procházku.  

Ušetříte? To je diskutabilní

Řada argumentů podporující cestování na vlastní pěst se opírá o cenu. To, že cestujete na vlastní pěst ale neznamená, že automaticky budete mít levnější dovolenou. Znamená to, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři.

Poskládání jednotlivých komponent dovolené ale může způsobit, že nakonec bude vaše dovolená stát více.

Například co se týče ubytování, cestovní kancelář vám pravděpodobně zajistí hezký pokoj v hotelu standardní úrovně. Někdo by ale raději bydlel v plně vybaveném bytě či apartmánu, případně v mobilehomu. Ty mohou přijít dráže, než standardní pokoj v hotelu.

Podobně to může být se stravováním i s výlety. V rámci programu s cestovní kanceláří navštívíte určité, předem dané lokality. Pokud jste ale svým vlastním pánem, můžete navštívit více míst, čímž pravděpodobně vzroste i cena za dovolenou.

Dovolená na vlastní pěst tedy bude levnější v tom smyslu, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři, čímž ušetříte určitou část nákladů. Výsledná dovolená naplánovaná čistě podle vás ale může být i dražší.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.