epojisteni logo
mlada-zena-v-okne-stareho-volkswagen-transporter

Cestování na vlastní pěst: Jaké výhody má cestování bez cestovky? - 2. díl

16. 4. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku jsme si představili některé výhody, které nabízí tzv. solo traveling, a to zejména co se týče dopravy a ubytování na dovolenou. Nyní se podíváme, jaké výhody má takové cestování z hlediska pobytu v dané destinaci.

Dostanete se i tam, kam vás cestovní kancelář nevezme

Díky půjčenému autu se ale často dostanete i tam, kam by vás cestovní kancelář nevzala. Například na různé vyhlídky, vodopády, na sportovní aktivity typu ZipLine nebo vodní sporty, ale i za nákupy do vyhlášených nákupních center. Pokud na to v programu cestovní kanceláře není prostor, tato místa neuvidíte. Případně musíte využít tzv. individuálního volna, které často součástí poznávacích zájezdů bývá. Toto volno ale můžete dostat ve zcela jiné oblasti dané země, než kde byste ho bývali využili. A pak se těžko budete dopravovat několik desítek nebo stovek kilometrů tam, kde se vám líbilo nějaké místo, které jste ale nestihli navštívit.

Případně se můžete spojit s místními, kteří vám poradí či vás provedou tam, kam ani cestovní kanceláře turisty neberou. Často jde o zajímavý zážitek. Spojit se s místními lidmi můžete například skrze aplikaci  Showaround.

dovolená bez cestovky

Za památkami, za mořem, nebo obojí?

Na vás pak bude i zařízení samotného programu vaší dovolené. Výhoda je, že jej můžete přizpůsobit čistě tomu, jak se daný den cítíte, jaké je počasí a tomu, co máte zrovna chuť dělat. Někdo rád cestuje způsobem, kdy nejdříve procestuje celou zemi a na závěr stráví několik dní na pláži u moře odpočinkem. Jiný rád kombinuje obojí, takže dopoledne stráví prohlídkou místních zajímavostí a odpoledne si vyhradí na opalování na pláži. Případně přes den odpočívá a na večer vyrazí do města za zábavou. 

Pokud plánujete dovolenou na vlastní pěst, dopředu si můžete sepsat, jaká místa byste rádi navštívili. A pak každý den zhodnotit, na jakou aktivitu máte náladu a chuť. V parném horku přijde vhod procházka zahradou, kam slunce tolik nesvítí. Na večer je příjemné projít se po městě. Případně, pokud prší a nedá se být ani na pláži, vyrazit na nákupy.  S cestovní kanceláří vám toto umožněno nebude. Tam se dodržuje předepsaný itinerář a pokud nejde jinak, prohlídku památek absolvujete i v dešti. 

A pokud zjistíte, že jste to předchozí den trochu přehnali s alkoholem a necítíte se moc dobře, jednoduše si dáte den volna a nebudete na sebe tlačit. S cestovní kanceláří si ale nemůžete vybrat, který den si dáte volno.  

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Na výletě se můžete zdržet jak dlouho chcete

Další výhodou cestování na vlastní pěst je i návštěva jednotlivých památek vlastním tempem. Například v chorvatském Splitu si při prohlídce Diokleciánského paláce můžete dát čas na prohlídku místních trhů, či na kávu v kavárně, která sedátka a stolečky umístila na schody před palác. Užijete si tak příjemný relax, zatímco budete sledovat procházející turisty.

Pokud jedete na vlastní pěst, můžete zkrátit prohlídku těch míst, která vás neosloví, a naopak se zdržet tam, kde je vám příjemně. Například noční Dubrovník rozhodně stojí za víc než za letmou procházku.  

Ušetříte? To je diskutabilní

Řada argumentů podporující cestování na vlastní pěst se opírá o cenu. To, že cestujete na vlastní pěst ale neznamená, že automaticky budete mít levnější dovolenou. Znamená to, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři.

Poskládání jednotlivých komponent dovolené ale může způsobit, že nakonec bude vaše dovolená stát více.

Například co se týče ubytování, cestovní kancelář vám pravděpodobně zajistí hezký pokoj v hotelu standardní úrovně. Někdo by ale raději bydlel v plně vybaveném bytě či apartmánu, případně v mobilehomu. Ty mohou přijít dráže, než standardní pokoj v hotelu.

Podobně to může být se stravováním i s výlety. V rámci programu s cestovní kanceláří navštívíte určité, předem dané lokality. Pokud jste ale svým vlastním pánem, můžete navštívit více míst, čímž pravděpodobně vzroste i cena za dovolenou.

Dovolená na vlastní pěst tedy bude levnější v tom smyslu, že nebudete platit provizi cestovní kanceláři, čímž ušetříte určitou část nákladů. Výsledná dovolená naplánovaná čistě podle vás ale může být i dražší.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?