Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti pro občana, zaměstnance i podnikatele

Když se řekne pojištění odpovědnosti, většina lidí vysvětlí základní princip správně. Zdaleka na každý ale ví, že existují různé typy odpovědnostních pojistek. Některé chrání občany, jiné zaměstnance a další podnikatele. Máte i vy sjednané pojištění odpovědnosti nebo si říkáte, že vám se nešťastné události vyhýbají obloukem?

Pokud je tomu opravdu tak, pak jste velmi šťastný člověk. Ostatním, méně šťastným lidem, raději doporučujeme zaplatit pár stovek za pojištění a získání jistoty, že je žádná nepříjemná událost nevykolejí.

Spočítat
povinné ručení

Pojištění odpovědnosti občana

Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života je velmi praktická věc. Obzvláště dnes, kdy odškodné dosahují závratných částek. Představte si, že vaše milované dítko na vernisáži spolužačky ze školy shodí vystavený exponát nebo při při hrátkách s míčem rozbije sousedovi okna u jeho zánovního luxusního BMW. Platit ze svého nebo to nechat na pojišťovně je pořádný rozdíl.

Občanská blbostka může být samostatným pojištěným nebo součástí pojištění celé domácnosti. Tyto balíčky bývají relativně výhodné. Důležité je vědět, že pojištění domácnosti může zahrnovat všechny členy domácnosti, včetně chlupáčů. Když se váš roztomilý pejsek pustí do drahé pohovky na návštěvě, hostitelé jistě ocení, když škodu bez řečí uhradíte.

Způsobené škody samozřejmě mohou být daleko závažnější. Poškodit můžete nejen majetek, ale i zdraví či dokonce život jiné osoby. Výše takové škody může vyšplhat až do milionů korun.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Zaměstnavatel má právo požadovat po zaměstnanci úhradu škody až do výše 4,5 násobku jeho měsíčního platu. Stačí chvilka nepozornosti a škoda je na světě. Může jít o malý překlep ve smlouvě s velkými následky, poškození zboží či drobnou nehodu se služebním vozidlem. Pro všechny případy je dobré mít sjednanou šikovnou blbostku.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance kryje škody způsobené:

  •  při výkonu povolání
  •  ublížením na zdraví (např. kolegovi, zákazníkovi)
  •  na svěřených služebních věcech (notebook, mobil, auto)
  •  při řízení služebního vozidla

To platí zejména pro lidi, kde riziko zavinění škody zaměstnavateli hrozí nejvíce. Jde například o řidiče dopravních prostředků odpovídajících za přepravované zboží nebo za zdraví cestujících, zaměstnanci pracující s drahými přístroji a vybavením nebo drahým zbožím apod.

Pojištění odpovědnosti podnikatele

Pokud jste se zaradovali, že jste svým vlastním pánem doma i v práci, máme pro vás špatnou zprávou. Pojištění odpovědnosti se týká i podnikatelů. Existují dokonce profese, kde je povinnost pojištění nařízená zákonem (lékaři, veterináři, advokáti, notáři, auditoři, daňoví poradci, soudní znalci a další). Podnikatelé také mohou svou činnosti způsobit škodu jiným osobám na jejich majetku, zdraví či životě. V jejich případě však neexistuje žádná hranice, škodu musí zaplatit v plné výši. Pojištění by mělo odpovídat možným rizikům.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 10
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Havarijní pojištění, Pojistné podmínky, usetrete-na-pojisteni

Archiv