Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

Jedinou ochranou kola před krádeží je pojištění

Již pár týdnů trvá letošní cyklistická sezóna. Lidé vyráží na kole nejen na výlety, ale také do práce. Příjemné cyklistické zážitky však mnohdy naruší krádež kola. Z policejních statistik vyplývá, že počet krádeží kol neustále stoupá. Až 90 procent ukradených kol se původním majitelům již nikdy nevrátí.

Krádež kola postihne každým rokem stovky až tisíce hrdých majitelů kol. Nejčastěji se kradou kola drahá, která využívají aktivní sportovci. Ceny takových kol se pohybují v řádu desítek tisíc korun. Není však neobvyklé, že zloději ukradnou i poměrně levné kolo. Na ceně však mnohdy nezáleží. Ztrátou svého dopravního prostředku trpí všichni majitelé kol stejně.

Statistika krádeží kol v letech 2011 až 2013
Kraj 2011 2012 2013
Praha 1 538 1 617 2 195
Moravskoslezský 1 419 1 260 1 728
Středočeský 717 817 1 185
Jihomoravský 758 804 823
Jihočeský 481 469 630
Ústecký 450 409 548
Pardubický 284 342 506
Olomoucký 353 561 488
Královéhradecký 462 439 487
Plzeňský 252 272 310
Zlínský 293 310 281
Liberecký 205 241 248
Vysočina 74 111 171
Karlovarský 110 94 82

Zdroj: Policie ČR

Zámek versus pojištění

Bohužel neexistuje zámek, který by nebylo možné překonat. Pokud se zloděj rozhodne kolo ukrást, dostane se i do bytu, budete-li to nutné. Mnohem jistější je pojištění kola samostatně či v rámci pojištění domácnosti. Pojištění sice kolo neuchrání před nenechavými prsty zlodějů, ale od pojišťovny dostanete škodu uhrazenou. A kolo si tak bez velké škody zakoupíte nové. Pojištění kola je vhodné zejména pro majitele opravdu drahých kousků.

Ne vždy je pojištění kola v rámci pojištění domácnosti dostatečné. To platí zejména pro případy, kdy je kolo uchováváno (např. z důvodu nedostatku místa) ve sklepě nebo dokonce ve společné kočárkárně. Velmi často se opakuje situace, kdy se klient domníval že má kolo pojištěné i ve společných prostorech. Když mu pojišťovna odmítla vyplatit pojistné plnění za krádež kolo, bývá velmi nemile překvapen.

Pro tyto případy je nutné mít sjednané speciální připojištění. Kolo musí být také řádně zabezpečené. Možnosti pojištění kolo jsou velmi široké a podívat se můžete do nabídek České pojišťovny, České podnikatelské pojišťovny, ČSOB i dalších. Podívejme se na tyto možnosti blíže.

Pojištění kola u jednotlivých pojišťoven
Pojišťovna Pojištění domácnosti Samostatné pojištění kola
Allianz pojišťovna ANO. Krádež vloupáním z pojištěných prostor (společné prostory s výjimkou otevřených prostranstvích) NE
Česká pojišťovna ANO. Pojištění se vztahuje na domácnost, sklep a garáž. ANO. Pojištění se vztahuje na krádež, vandalismu a živel v bytě, sklepě, garáži i společných prostorech domu.
Česká podnikatelská pojišťovna ANO. Pojistné plnění bude vyplaceno pouze tehdy, bylo-li kolo zabezpečeno lanovým ocelovým zámkem k pevné konstrukci. ANO. Kolo však musí být vybaveno mikročipy ŘFID, mikročtečkami s PIN kódem, výstražnou etiketou a musí být v registru jízdních kol.
ČSOB pojišťovna ANO. Pojištění kryje krádež kola v bytě, sklepě, kolárně a dokonce i městě. Kolo však musí být vždy uzamčeno zámkem k pevné konstrukci. ANO ale pouze pro kola značky Merida. Pojištění se vztahuje na případ krádeže a vloupání.
Evropská pojišťovna NE ANO. Pojištění se vztahuje i na volná prostranství, nosiče kol na autech, poškození či zničení nehodou a při přepravě a vandalismus.
Generali pojišťovna ANO. Pojištění se vztahuje i na společné nebytové prostory. NE
Kooperativa pojišťovna ANO. V rámci pojištěné domácnosti. NE
Uniqa pojišťovna ANO. V rámci pojištění domácnosti. NE

Zdroj: Pojišťovny

Jak se řeší pojistné události

Krádež kola sama o sobě není veselou záležitostí. O nic lepší nemusí být ani řešení pojistné události pojišťovnou. Aby pojišťovna vyplatila pojistné plnění, musí být splněné pojistné podmínky (např. zabezpečení kola, zajištění prostor, atd.). Stačí, aby nebyla kolárna uzamčená a pojišťovna pojistné plnění nevyplatí.

Krádež kola musí být vždy včas ohlášená a to včetně policie. Učiňte tak nejlépe ihned, co krádež zjistíte. Nejpozději však do 15 dnů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 20
Sdílet na Facebooku

Archiv