Pojistěte si jízdní kolo správně

Pojistěte si jízdní kolo správně

Pojistěte si jízdní kolo správně

Cyklistika je velice oblíbeným sportem, kterému si lidé věnují na různé úrovni. Někteří si oblíbili městské kolo, další používají kolo jako dopravní prostředek do práce za každého počasí a jiní cyklistiku považují za svou sportovní vášeň. Jedno však tyto lidi spojuje - vlastní jízdní kolo.

Kola se kradou neustále. Bohužel. Kradou se z bytů, balkónů, garáží, sklepů i kočárkáren. Kradou se všechna kola, často bez ohledu na jejich reálnou hodnotu, a každá taková krádež kola zabolí především jeho majitele. Jedinou možností, jako ochránit svou investici (krádeži kola zabránit úplně nelze) je odpovídací pojištění. Jak na to?

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti

Pokud své kolo parkujete doma, v nebytových prostorách (sklepy, komora, garáž, kolna, němž bydlíte) nebo ve společných nebytových prostorech (kočárkárny, kolárny, sušárny a chodby), zahrňte jízdní kolo do svého pojištění domácnosti.

V tomto případě pojištění kryje škody způsobené živelnou události, jako je požár, povodeň, pád stromu a další, krádeží a vandalismem. Pojištění může zahrnovat i případ, kdy je cyklista donucen kolo vydat pod pohrůžkou fyzického násilí.

Víte, že…

  •  Při krádeži kola z nebytových či společných nebytových prostor musí zloděj překonat překážky (např. přeštípnutí zámku, vypáčení zámku). Jedině tehdy pojišťovna uzná událost jako krádež a vyplatí pojistné plnění.
  •  Způsob zabezpečení kola není předepsané, přesto je výše pojistného plnění závislá na kvalitě zabezpečení, které pachatel musel překonat. U živelních a vodovodních událostí není zabezpečení podstatné.

Individuální pojištění kola

Zejména pro majitele drahých či technicky výjimečných kol a pro ty, kteří s koly často cestují, je určené individuální pojištění kol. Toto pojištění se totiž vztahuje i na prostory mimo byt a nebytové prostory dle výše uvedené definice. Individuální pojištění kol má územní rozsah rozšířený na území celé České republiky. Pojištění tedy i kryje např. krádež kola z ubytovacího či sportovního zařízení.

Některé pojišťovny do tohoto pojištění zahrnují i pojištění proti odcizení venku mezi 6 až 22 hodinou. Týká se případů, kdy je kolo pevně připevněno ke stojanu na kola či jiné pevné součásti staveb (zábradlí, hromosvod, apod.) prostřednictvím běžného uzamykacího mechanismu. Pojištění lze samozřejmě uvést na až do výše hodnoty kolo, čemuž také odpovídá výše pojistného. Zpravidla se však jedná o pár set korun ročně.

Víte, že…

  •  Jako minimální zabezpečovací zařízení smí být použitý lankový či visací zámek s řetězem, případně řetěz vyrobený z drátu o průměru nejméně 6 mm s visacím zámkem o průměru třmenu nejméně 6 mm.
  •  Individuální pojištění chrání kolo i v případě, že je uložené a zamčené na balkoně bytu či domu.
  •  Na základě doporučení pojišťovnou by měl pojištěný při každém odložení kolo vyfotit alespoň mobilním telefonem, díky čemuž lze doložit míru zabezpečení (např. zámek).

TIP: Mějte své kolo chráněné a dobře pojištěné. Kvalitní pojištění si on-line sjednáte na ePojisteni.cz!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 22
Sdílet na Facebooku

Archiv