Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

Kdy Vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

Bodový systém byl v ČR zavedený zejména kvůli vyšší bezpečnosti na silnicích. Jeho cílem bylo trestat zejména ty, kteří porušují pravidla silničního provozu opakovaně. Právě jim za získání dvanácti bodů hrozí odebrání řidičského průkazu až na jeden rok. Odebrat řidičský průkaz však policie může i za méně bodů.

Spočítat
povinné ručení

Na počátku byl bodový systém pro řidiče velkou hrozbou a platí to dodnes i když v menší míře. „Dlouhodobě a jednoznačně říkáme, že bodový systém má svůj smysl, má své postavení v systému nejenom výchovy řidičů, ale i jakési represe vůči nim. Je také pravda, že na některé řidiče to nezabírá, nicméně to je malé procento a bohužel to jsou takoví nenapravitelní řidiči a ty budeme muset řešit nějakým jiným systémem než jenom bodovým postihem,“ říká Martin Novák z ministerstva dopravy.

Řidičům, kteří opakované porušují pravidla silničního provozu, hrozí odebrání řidičského průkazu na jeden rok. Automaticky se tak děje po získání dvanácti bodů za přestupky. K nejčastějším patří překročení rychlosti, jízda na červenou, předjíždění na plnou čáru, ohrožení chodce či řízení pod vlivem alkoholu. Řidič, kterému je odebrán řidičský průkaz, nesmí po dobu jednoho roku řídit žádné motorové vozidlo.

Odebrání řidičského průkazu i za šest bodů

Policie však může neukázněnému řidiči odebrat řidičský průkaz i za méně bodů. Nejrychleji může řidič dostat zákaz řízení v případě, že si sedne za volant pod vlivem alkoholu. Policie tyto případy trestá okamžitým odebrání řidičského průkazu. Alkohol za volantem je u nás nepřípustný.

Ztratit řidičský průkaz může však i řidič, který během jednoho roku spáchá přestupek v hodnotě tří bodů dvakrát. O jaké přestupky se jedná? „Řízení pod vlivem alkoholu a jízda na červenou, myslím. Slyšela jsem, že jak je to opakovaný přestupek, je to špatně. Když se udělá dvakrát to samé, ale nevím, jestli to platí při banálním nebo až závažném přestupku. Předpokládám, že kdyby jel někdo pod vlivem alkoholu, je trest jednoznačný – odebrání řidičského průkazu. Ale jinak přestupek, který spáchám v průběhu roku dvakrát, tak to netuším,“ zní časté odpovědi českých řidičů. Pravda je taková, že se jedná zejména o opakované překročení rychlosti. „Když překročíte v obci rychlost nad dvacet, tak máte tři body, ale pozor, pokud byste se takového přestupku dopustili dvakrát za dobu jednoho roku, tak lze uložit zákaz řízení,“ vysvětlil Josef Mihalík, ředitel dopravně-správních agend pražského magistrátu.

Právě překročení rychlosti je u nás nejčastějším přestupkem. V obci jezdí čeští řidiči v průměru o dvacet kilometrů v hodině rychleji a mimo obec o třicet kilometrů v hodině rychleji. Bohužel skutečně potrestané je mizivé procento řidičů. V současné době hrozí odebrání řidičského průkazu za překročení rychlosti celkem 13 tisícům řidičů.

 

Povinná výbava auta i motorky v roce 2022

Ať už vyrážíte na pouhý nákup či na okružní cestu po republice, povinnou výbavu musíte mít vždy u sebe. Při silniční kontrole jde spolu s doklady o často kontrolovaný prvek, který se nevyplatí zanedbávat. Za nekompletní povinnou výbavu hrozí pokuta až 2 000 Kč. aktuality-povinna-vybava-auta-a-motocyklu

Číst článek >

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13
Sdílet na Facebooku

Archiv