Nebojte se jezdit na dovolenou autem

Nebojte se jezdit na dovolenou autem

Auto je nejpřizpůsobivější dopravní prostředek. Nemusíte mít dlouhodobě naplánovaný termín, trasu ani se omezovat v počtu zavazadel. A právě z těchto důvodů se tisíce Čechů každým rokem vydává na dovolenou do zahraničí právě autem. Pro skutečné pohodlí jsme si pro Vás připravili několik užitečných rad a tipů.

Mějte auto připravené

Než vyrazíte dále než po České republice, přesvědčete se, že je Vaše auto na takovou cestu skutečně připravené. V žádném případě neuděláte špatně, pokud auto necháte prohlídnout přímo v odborném servisu. A je jedno, zda se jedná o Vaše vozidlo nebo služební. Díky řádné přípravě tak můžete předejít řadě nepříjemných překážek. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda máte připravené všechny doklady. To platí zejména pro zelenou kartu, dokládající platné povinné ručení.

Doporučuje se také předem ověřit, v jakém stavu je předpokládaná trasa. Dnes již není problém zjistit, jaké silnice se opravují, nebo zda někde nejsou zdlouhavé objížďky. To samé platí o rychlostních limitech a pravidlech v zemích, kterými budete projíždět.

Jak je to s povinnou výbavou?

Každé vozidlo musí mít povinnou výbavu, která standardně zahrnuje výstražný trojúhelník, sadu náhradních pojistek a žárovek, reflexní vestu, zvedák, klíč na matice kol, náhradní pneumatiku nebo sadu na opravu defektu a autolékarničku. Ne ve všech zemích má povinná výbava stejný obsah a proto se vždy dopředu informujte, jakou výbavu musíte mít v zemi, kam míříte, a kterými budete projíždět.

Zkontrolujte pojištění

Před cestou také zavčasu zkontrolujte platnost povinného ručení. Pokud nemáte sjednané pojištění havarijní, zauvažujte alespoň o jeho krátkodobé variantě. Pojistit se můžete od 14 dnů déle a díky havarijnímu pojištění se na cestách v zahraničí budete cítit o dost bezpečněji. Povinné ručení Vám přece jen neuhradí škody způsobené vlastní vinou, živlem nebo odcizením. Navíc tak získáte výhodnější asistenční služby, které Vám mohou v případě nouze velmi pomoci. Samozřejmosti by také mělo být úrazové pojištění celé posádky.

Při nehodě zachovejte klid

I přes důkladnou přípravu není ve Vašich silách zabránit všemu. K nehodě může dojít vždy a všude. Proto sebou vždy mějte zelenou kartu a formulář “Záznam o dopravní nehodě” ideálně vícejazyčný. V zahraničí vždy volejte polici, ať už se jedná o menší či větší škodu. Místo nehody vždy důkladně zdokumentujte a vyplňte záznam o nehodě. Nezapomeňte si zaznamenat jména, adresy a kontakty účastníků nehody i jejích svědků. Nevíte-li si rady, zavolejte své asistenční službě nebo na informační linku své pojišťovny, kde Vám ochotně poskytnou pomoc. A rada na závěr. Nikdy nepodepisujte nic, čemu skutečně nerozumíte!

David Holý, ePojisteni.cz

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 15
Sdílet na Facebooku

Archiv