Kdy je potřeba cestovní pas pro dítě?

Kdy je potřeba cestovní pas pro dítě?

dovolena

Kdy je potřeba cestovní pas pro dítě?

Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo cestovat za hranice. Dítě může dostat svůj vlastní osobní doklad. Zařídit jej samozřejmě musí rodiče. Chcete-li se dozvědět vše o dětském cestovním pasu, pokračujte ve čtení.

Dítě potřebuje cestovní pas ve stejných případech jako dospělý. To znamená, že v rámci zemí Evropské unie a zemí, s nimiž má ČR dohodu, mu postačí občanský průkaz. Ano, i několikatýdenní novorozence může mít svůj vlastní občanský průkaz stejně jako cestovní pas. Ten musí mít dítě, cestuje-li s vámi do zemí, kam vás občanský průkaz nepustí.

Spočítat
cestovní pojištění

Doklady potřebné k vyřízení dětského cestovního pasu

Pokud si nechcete připlatit, je dobré vyřídit dítěti cestovní doklad s dostatečným časovým předstihem. S potřebnými doklady a dítětem zajděte na obecní úřad s rozšířenou působností. S sebou si přichistejte rodný lidt, dřívější cestovní doklad (pokud dítě nějaký mělo) a občanský průkaz či cestovní doklad jednoho z rodičů.

Fotografie nejsou potřeba. Na úřadě vyhotoví aktuální fotografii dítěte na místě a cestovní pas budete mít za 30 dní hotový za poplatek 50 Kč. Pokud byste cestovní pas pro dítě potřebovali rychleji, je to možné. Za zkracenou lhůtu do 5 dní zaplatíte 1 000 Kč a za cestovní pas do 24 hodin dokonce 2 000 Kč.

Dětský cestovní pas má platnost maximálně 5 let. Počítejte ale s tím, že zejména v prvních letech života dítěte jej budete měnit mnohem častěji. Dítě si samozřejmě musí být v době cesty do zahraničí na fotografii podobné. A jak je známo, malé děti rostou jako z vody. Dětský cestovní pas je proto nutné nechat vyhotovit nový po každé, jakmile si přestane být podobné.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Cestovní pojištění, kratkodobe-pobyty, tipy

Archiv