Kde mi vydají mezinárodní řidičský průkaz a kolik to stojí?

Kde mi vydají mezinárodní řidičský průkaz a kolik to stojí?

kde koupit dálniční známku

Mezinárodní řidičský průkaz je třeba, pokud se rozhodnete řídit motorové vozidlo na cestách v zahraničí. To platí zejména v případech, kdy si vůz plánujete půjčit, nebo dojde k nehodě vyšetřované policií daného státu. Jak takový mezinárodní řidičský průkaz vypadá, kde jej obdržíte a za kolik? 

Je pravda, že v zemích Evropské unie se mezinárodní řidičské průkazy nijak zvlášť nekontrolují. Některé evropské země dokonce platný řidičák některého ze států EU uznávají. Vždy je však lepší jej mít při sobě. Jeho zřízení nepatří mezi “administrativní oříšky” a poplatek za vydání činí pár korun. Nikdy nevíte, kam vás vítr zavane.

Mezinárodní řidičák není pravý řidičský průkaz

K vystavení mezinárodního řidičského průkazu je nezbytný český řidičský průkaz. Ten mezinárodní totiž není ani tak řidičský průkaz jako spíše mezinárodně uznávaný oficiální úřední překlad českého dokladu. To znamená, že český řidičský průkaz mějte vždy s sebou.

Potřebovat jej budete zejména v případech, kdy si auto půjčujete v dané zemi, nebo plánujete řídit v zemích mimo Evropskou unii a Evropský hospodářský prostor. Jedná se například o USA nebo Rusko, kde je mezinárodní řidičák nutný.

Dva typy mezinárodního řidičského průkazu

Hodně důležité je také to, jaký typ mezinárodního řidičského průkazu zvolit. Existují totiž dva typy, které se liší seznamem zemí, v nichž je konkrétní typ platný a dobou platnosti. Platnost řidičského průkazu se odvíjí od toho, kterou úmluvu vybraný stát podepsal. Některé státy podepsaly úmluvy obě.

Z roku 1949 pochází Ženevská úmluva, podle které jsou vydané řidičské průkazy platné pouze jeden rok. Tříletou platnost mají mezinárodní řidičské průkazy vydané na základě Vídeňské úmluvy z roku 1968. To však neznamená, že je lepší řidičák podle Vídeňské úmluvy. Ty totiž neplatí v USA. Pozor na to.

Seznam států, které podepsaly ženevskou úmluvu:

Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Seznam států, které podepsaly vídeňskou úmluvu:

Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Které úřady mezinárodní řidičský průkaz vydávají

Stejně jako běžný řidičský průkaz vám tento vydají na obecním úřadu s rozšířenou působností. Stačí vyplnit příslušnou žádost, kterou si snadno stáhnete online. K žádosti předložíte platný český řidičský průkaz a občanský průkaz (případně cestovní pas). Fotografie není nutná. Mezinárodní řidičský průkaz obdržíte na počkání a uhradíte pouze 50 Kč jako správní poplatek.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Sdílet na Facebooku

Archiv