Jak na dovoz automobilu z USA?

Jak na dovoz automobilu z USA?

jak přivést auto z Ameriky

Obdivujete silná auta “made in USA” a už hodně dlouho sníte o Fordu Mustangovi? Uvažujete-li dokonce o koupi tohoto legendárního amerického “pony cars”, máte dvě možnosti. Můžete jej koupit jednoduše prostřednictvím šedého dovozce nebo si jej přivézt sami a zažít přitom velké dobrodružství. Navíc ušetříte stovky tisíc korun.

Americká auta není problém sehnat přímo u nás v Česku.Existuje celá řada dovozců, kteří je sem dováží a prodávají. Avšak za jakou cenu! Cenový rozdíl na trhu s americkými auty v USA a u nás v České republice je opravdu, ale opravdu velký.

Sjednejte si cenu povinného ručení

Americká auta se v ČR prodávají až za dvojnásobek ceny

Například cena již zmíněného modelu Ford Mustang koupeného přímo v USA vychází zhruba na 25 tisíc dolarů, což je v přepočtu na českou měnu cca něco málo přes 600 tisíc korun dle aktuálního kurzu. To není na takový vůz zas tak moc.

V České republice však nového Forda Mustang koupíte klidně až za dvojnásobnou cenu okolo 1,2 milionu korun. To už je tak významný rozdíl, že se vyplatí popřemýšlet, jak si vysněného Mustanga přivezete z Ameriky raději sami.

Za určitých podmínek lze tedy při koupi amerického auta na vlastní koupi ušetřit stovky tisíc korun. Samozřejmě je třeba počítat, že kromě kupní ceny vás čeká spousta dalších výdajů souvisejících s dovozem auta - od letenek, přes dopravu až homologace v ČR. Chcete-li učinit opravdu výhodný nákup, vyplatí si většinu věcí vyřídit sami. O to větší radost z výsledku pak budete mít!

Dovoz auta z USA na vlastní pěst

Hned na začátku vynechte společnosti, které vám nákup vybraného amerického auta zajistí a přivezou téměř k prahu vašeho domu. Tyto společnosti si samozřejmě za své služby účtují vysokou sumu a o úspoře by se zrovna nedalo hovořit.

Jak na výběr auta v USA

Vezměte si dovolenou a pro auto si zajeďte osobně. Zkušení kupci, kteří si již nějakého toho amerického krasavce na čtyřech kolech sami dovezli, doporučují koupit co nejlevnější letenky na Floridu bez velkého zavazadla pouze s příručním zavazadlem. Nic víc nebudete potřebovat. Nejedete se přece rekreovat.

auto z Ameriky

V Americe si pronajměte levné auto za pár dolarů a začněte hledat. Samozřejmě můžete hledat pomocí internetu a reagovat na různé inzeráty. Objíždějte také dealery. Vyplatí se u nich vybírat mezi auty z ukončených či vrácených leasingů, protože mají méně najeto, jsou téměř jako nová a zpravidla za super cenu.

Na svých cestách po USA se však velice pozorně rozhlížejte kolem sebe, pokud vám nejde vyloženě o novější vůz. Vyrazte na předměstí i do malých měst a hledejte cedulky “car for sale”. Můžete tak narazit na naprosto úžasnou koupi od starších lidí, kteří prostě internet nevedou.

Zapomeňte na hotovost, plaťte převodem nebo si vezměte úvěr

Jakmile jste si vybrali, čeká vás placení. Zde si dávejte velký pozor, protože Američani v hotovosti auta neplatí a téměř vždy si berou úvěr. Nemluvě o tom, že vozit s sebou z Česka tisíce dolarů v hotovosti není zrovna bezpečné. Nechcete-li si brát úvěr, mějte připravené peníze na účtu a zaplaťte převodem na bankovní účet.

Úvěru se však děsit nemusíte. Abyste si v USA mohli vzít půjčku, nemusíte tam vůbec žít, ale je nutné mít vybudovaný tzv. credit score. Vyřízení úvěru pak není nic složitého a čím vyšší credit score máte, tím lepší úrok získáte a dosáhnete tak na podmínky, o kterých se vám v Evropě může jen zdát.

Doprava auta z USA do ČR

Po platbě vám dealer předá nejen vůz, ale také nezbytné doklady (velký technický průkaz, kupní smlouva nebo faktura). Nyní vás čeká doprava z USA do České republiky. Vyberte si vhodný přístav (např. Jacksonville na severu Floridy) a vyberte si způsob přepravy. Kromě peněz za samotnou dopravu vás čeká tak platba cla ve výši 10 % a DPH ve výši 21 % z kupní ceny auta.

Na výběr je zpravidla přeprava ve velkém nákladní prostoru, která vychází zhruba na 2 000 dolarů za jedno auto, nebo převoz v kontejneru, který stojí cca 5 000 dolarů. Druhý případ je dražší, ale zase se obejdete bez registračních značek. Do kontejneru se vlezou dvě auta, takže se vyplatí zejména tehdy, pokud kupujete auta také na “kšeft”.

Samotná cesta autem na lodi trvá přibližně 6 dní. Naloďovat však budete tak 5 dní předem a vylodění může trvat klidně jeden týden. Můžete si tedy pobyt v USA prodloužit a užít si tak ještě pěknou dovolenou a pak rovnou přiletět do přístavu (např. Hamburk v Německu). Nebo se po nalodění vrátit domů a do Hamburku si pak pro vůz zajet.

Sjednejte si povinné ručení

Co se děje s dovezeným autem v ČR

Vyzvednutím auta v evropském přístavu proces nekončí. Nyní vás čeká homologace auta, aby mohlo být provozováno na českých komunikacích (např. úprava světel, bezpečnostních pásů, pneumatik apod.). Taková homologace může rovněž vyjít na pár desítek tisíc korun dle typu vozidla.

Následuje typová STK, vyřízení zákonného pojištění (povinné ručení) a přihlášení auta do českého registru vozidel. Máte-li americké SPZ, nemusíte je vracet a posílat zpět, ale je nutné zrušit americké pojištění. Můžete tak učinit e-mailem a přiložit čestné prohlášení o prodeji.

Na co si dát pozor při nákupu ojetého vozidla

Nákup ojetého vozidla je jednou z nejčastějších cest, jak si dopřát lepší auto – cena vozidel rychle klesá a po několika letech od sjetí z výrobní linky se dá vozidlo koupit za zlomek své původní hodnoty. Kupec ojetého auta ale musí překonat celou řadu nástrah, což chce především klid, trpělivost a pár rad ukrytých v našem článku.

Číst článek >

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 13

Sdílet na Facebooku

Archiv