Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole - Žena s helmou na kole

Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

Základem bezpečné jízdy je přizpůsobení jízdy svým schopnostem a vnějším podmínkám, neohrožovat a neomezovat ostatní účastníky provozu. Cyklisté by také měli znát základní cyklistické desatero předtím, než vyrazí do provozu.

Znáte cyklistické desatero?

1. Dbejte na dobrý stav a výbavu kola

Před každou jízdou zkontrolujte důležité součásti kola, zejména brzdy a světla. Při jízdě na hlavě mějte helmu, ať už je vám 15, 40 nebo 60 let, byť je nošení helmy ze zákona povinné pouze pro děti do 18 let.

2. Buďte vždy dobře vidět

Při jízdě za tmy, v noci a za snížené viditelnosti během dne mějte zapnuté světlo vpředu na kole a červené světlo vzadu na kole takzvanou blikačku. Na sobě mějte reflexní prvky, díky nimž vás řidič uvidí na více než 200 metrů. Na kole by neměly chybět ani odrazky ve výpletu předního i zadního kola.

3. Dodržujte zákaz pití alkoholu

Vyhněte se alkoholu a omamným látkám, pokud plánujete jízdu na kole. Nepatří za volant ani za řídítka.

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

Číst článek >

4. Plánujte cestu dopředu

Zejména delší výlety na kole plánujte tak, abyste je vždy zvládli. Nevystavujte sebe a ostatní zbytečně rizikovým situacím. V případě únavy využijte možnost přepravy sebe i kola vlakem.

5. Sledujte okolí a předvídejte

Při jízdě sledujte provoz a okolí, neposlouchejte hudbu ze sluchátek ani nepoužívejte telefon za jízdy. S předstihem dávejte ostatním účastníkům znát, že budete odbočovat či jinak měnit směr jízdy. Vždy počítejte s tím, že chybovat mohou i ostatní.

6. Jezděte vpravo a ve skupině za sebou

Na silnici i cyklostezce jezděte zásadně vpravo. Jede-li vás více, na silnici jeďte za sebou po pravé krajnici. Vždy dodržujte bezpečný odstup od překážek. Při předjíždění dávejte pozor, abyste nevjeli do cesty za vámi jedoucího vozidla.

Sjednejte si cestovní pojištění pro cyklisty

7. Jezděte primárně po cyklostezkách

Využívejte jízdní pruhy, cyklostezky a jiné vymezené prostory pro cyklisty. Jízda po chodníku je zakázána s výjimkou děti do 10 let. Jezdit se nesmí ani do protisměru jednosměrných ulic, pokud to nedovoluje značka.

8. Buďte vždy ohleduplní

Neohrožujte ani neomezujte svou jízdou ostatní cyklisty a chodce, zejména děti a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Vždy jezděte tak, abyste měli kolo pod kontrolou, dokázali jej rychle zastavit nebo se vyhnout nečekané překážce.

9. Dodržujte dopravní předpisy

Jako účastníci provozu jste povinni znát a dodržovat platné předpisy. Znát byste měli hlavně dopravní značky, které se bezprostředně týkají cyklistů.

10. Dávejte pozor na mrtvý úhel

Nepodjíždějte odbočující vozidla, protože vás může řidič přehlédnout kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku. Ze zvýšenou opatrností můžete předjet auto, které stojí při pravém okraji vozovky nebo se pohybuje velmi pomalu. S řidičem udržujte kontakt, abyste oba věděli, co se druhý chystá dělat.

Co dělat, když dojde ke srážce auta a cyklisty

Při kolizi cyklisty a auta je nutné zavolat záchrannou službu, je-li při nehodě někdo zraněn, případně dojde k vysoké majetkové škodě. Ze zřejmých důvodů ve větším ohrožení bývá cyklista. 

Dojde-li ke škodě na majetku či zdraví, řeší se míra zavinění. Je-li viníkem řidič vozidla, je povinen cyklistovi zaplatit vzniklou škodu a naopak. Řeší-li nehodu policie, je nutné sepsat záznam o nehodě, který by měl obsahovat přesný popis události, totožnost všech účastníků včetně svědků, jsou-li nějací. Nezbytná je i fotodokumentace. 

Spočítat ceny povinného ručení

Nevíte-li si rady, jak se v konkrétní situaci zachovat, zavolejte na linku asistenční služby své pojišťovny. Pro tyto případy je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 7

Sdílet na Facebooku

Archiv