epojisteni logo
cyklistka

Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

15. 9. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

Základem bezpečné jízdy je přizpůsobení jízdy svým schopnostem a vnějším podmínkám, neohrožovat a neomezovat ostatní účastníky provozu. Cyklisté by také měli znát základní cyklistické desatero  předtím, než vyrazí do provozu.

Znáte cyklistické desatero?

1. Dbejte na dobrý stav a výbavu kola

Před každou jízdou zkontrolujte důležité součásti kola, zejména brzdy a světla. Při jízdě na hlavě mějte helmu, ať už je vám 15, 40 nebo 60 let, byť je nošení helmy ze zákona povinné pouze pro děti do 18 let.

2. Buďte vždy dobře vidět

Při jízdě za tmy, v noci a za snížené viditelnosti během dne mějte zapnuté světlo vpředu na kole a červené světlo vzadu na kole takzvanou blikačku. Na sobě mějte reflexní prvky, díky nimž vás řidič uvidí na více než 200 metrů. Na kole by neměly chybět ani odrazky ve výpletu předního i zadního kola.

3. Dodržujte zákaz pití alkoholu

Vyhněte se alkoholu a omamným látkám, pokud plánujete jízdu na kole. Nepatří za volant ani za řídítka.

4. Plánujte cestu dopředu

Zejména delší výlety na kole plánujte tak, abyste je vždy zvládli. Nevystavujte sebe a ostatní zbytečně rizikovým situacím. V případě únavy využijte možnost přepravy sebe i kola vlakem.

5. Sledujte okolí a předvídejte

Při jízdě sledujte provoz a okolí, neposlouchejte hudbu ze sluchátek ani nepoužívejte telefon za jízdy. S předstihem dávejte ostatním účastníkům znát, že budete odbočovat či jinak měnit směr jízdy. Vždy počítejte s tím, že chybovat mohou i ostatní.

6. Jezděte vpravo a ve skupině za sebou

Na silnici i cyklostezce jezděte zásadně vpravo. Jede-li vás více, na silnici jeďte za sebou po pravé krajnici. Vždy dodržujte bezpečný odstup od překážek. Při předjíždění dávejte pozor, abyste nevjeli do cesty za vámi jedoucího vozidla.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

7. Jezděte primárně po cyklostezkách

Využívejte jízdní pruhy, cyklostezky a jiné vymezené prostory pro cyklisty. Jízda po chodníku je zakázána  s výjimkou děti do 10 let. Jezdit se nesmí ani do protisměru jednosměrných ulic, pokud to nedovoluje značka.

8. Buďte vždy ohleduplní

Neohrožujte ani neomezujte svou jízdou ostatní cyklisty a chodce, zejména děti a osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. Vždy jezděte tak, abyste měli kolo pod kontrolou, dokázali jej rychle zastavit nebo se vyhnout nečekané překážce.

9. Dodržujte dopravní předpisy

Jako účastníci provozu jste povinni znát a dodržovat platné předpisy. Znát byste měli hlavně dopravní značky, které se bezprostředně týkají cyklistů.

10. Dávejte pozor na mrtvý úhel

Nepodjíždějte odbočující vozidla, protože vás může řidič přehlédnout kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku. Ze zvýšenou opatrností můžete předjet auto, které stojí při pravém okraji vozovky nebo se pohybuje velmi pomalu. S řidičem udržujte kontakt, abyste oba věděli, co se druhý chystá dělat.

Co dělat, když dojde ke srážce auta a cyklisty

Při kolizi cyklisty a auta je nutné zavolat záchrannou službu, je-li při nehodě někdo zraněn, případně dojde k vysoké majetkové škodě. Ze zřejmých důvodů ve větším ohrožení bývá cyklista. 

Dojde-li ke škodě na majetku či zdraví, řeší se míra zavinění. Je-li viníkem řidič vozidla, je povinen cyklistovi zaplatit vzniklou škodu a naopak. Řeší-li nehodu policie, je nutné sepsat záznam o nehodě, který by měl obsahovat přesný popis události, totožnost všech účastníků včetně svědků, jsou-li nějací. Nezbytná je i fotodokumentace. 

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

  • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
    05. října 2023|ePojisteni
    Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

    Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

  • blg-srt-hory
    05. října 2023|ePojisteni
    Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

    V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

  • levna-dovolena-more
    05. října 2023|ePojisteni
    Je libo cestovní pojištění zdarma?

    Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

  • veci-na-dovolenou
    10. srpna 2022|Jana Březinová
    Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

    Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

  • rodina-na-ture-na-slovensku
    30. května 2022|Veronika Čermáková
    3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

    Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.