Cestovní pojištění k platební kartě: Klady i zápory

Cestovní pojištění k platební kartě: Klady i zápory

Cestovní pojištění k platební kartě: Klady i zápory

Podstatná většina lidí má osobní bankovní účet a využívá nejméně jednu platební kartu a k platebním kartám řada bank automaticky nabízí cestovní pojištění. Proč bychom si tedy měli sjednávat extra cestovní pojištění, když už jedno máme a to dokonce celoroční? Proč bychom za jednu službu platili dvakrát?

Zní to velmi pohodlně. Banka vám nabídne platební kartu, jejíž součástí je také cestovní pojištění. Ať už jedete do Rakouska nebo Indie, platební kartu a tudíž i cestovní pojištění si vezete sebou kamkoliv. Většina lidí si z tohoto důvodu ani komerční pojištění nesjednává. Domnívají se, že cestovní pojištění k embosovaným kartám je dostačující. Navíc je takové cestovní pojištění platné po celý rok a tudíž není nutné řešit nové pojištění před každou další cestou do zahraničí.

Jenomže ouha, jakmile dojde k pojistné události, klient banky nečekaně zjistí, že pojištění k platební kartě nestačí. Málokterý klient si totiž důkladně přečte pojistné podmínky k pojištění, které mu banka automaticky k platební kartě nadělí. Mezi nejčastější nedostatky je omezený rozsah pojištění, omezení délky pobytu, nižší pojistné limity apod.

Na jaké údaje si dát pozor?

Rozsah cestovního pojištění

Cestovní pojištění kryje náklady spojené s ošetřením a léčbou. To je sice pravda, ale jste si jistí, že to platí pro každou činnost? Pokud se vám stane úraz při sportovní aktivitě, která spadá do výluk, nedostanete ani korunu. Podívejte se, jaké sporty cestovní pojištění zahrnuje, a jaké naopak vylučuje.

Limity pojistného plnění

Nejčastějším problémem u cestovního pojištění k platebním kartám jsou nižší pojistné limity. Porovnejte si jejich výši s komerčními nabídkami a budou-li příliš nízké, zjistěte si možnosti jejich navýšení nebo si raději sjednejte komerční pojištění. V případě pojistné události vám pojišťovna uhradí částku do výše sjednaného pojistného limitu.

Varianty a doplňková připojištění

Jaké možnost vám banka v souvislosti s cestovním pojištěním k platebním kartám nabízí? Máte na výběr z více variant a můžete si sjednat další připojištění (např. pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti apod.)? Je-li pojištění variabilní, je to vždy výhoda. V takovém případě se cestovní pojištění k platební kartě směle vyrovná běžnému pojištění.

Specifické podmínky banky

Víte, za jakých podmínek máte cestovní pojištění k embosované kartě sjednané? Některé produkty mohou být vázané na používání bankovního účtu - např. obrat na účtu a jiné. Splníte-li podmínky, lepší pojištění je vaše.

Banka není charita a zadarmo vám nedá nic. Alespoň ne nic pořádného. Cestovní pojištění k embosovaným kartám jistě není špatný nápad už jenom proto, že nabízí dvě služby v jednom. Než se však rozhodnete plně spoléhat na cestovní pojištění k platební kartě, podívejte se na pojistné podmínky. Vždy je dobré vědět, na co a na kolik jste opravdu pojištění. V případě nespokojenosti si jednoduše sjednáte komerční cestovní pojištění a budete “v suchu”.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 12
Sdílet na Facebooku

Archiv