Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Převoz nemocného do ČR - Nakládání nosítek s pacientem do sanitky

Čas letních dovolených se opět chýlí ke konci. To však neznamená, že přestaneme být obezřetní při výběru cestovního pojištění. Drahá totiž není pouze samotná léčba, ale i takový převoz nemocné či zraněné osoby ze zahraniční dovolené domů se může vyšplhat nejen na desítky, ale i stovky tisíc až miliony korun.

porovnání cestovního pojištění

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Repatriací označujeme návrat zpět do země, pokud v zahraničí dojde k nečekané události a je nutné využít speciálních přepravních služeb. Může se jednat o repatriaci zemřelého, ale také o převoz nemocného či zraněného turisty.

“Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu převezli do nejbližší nemocnice. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč,” popisuje jeden z mnoha případů Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Domů běžnou linkou i leteckým speciálem za miliony

Výše výdajů za repatriaci může vyjít na 70 000 Kč, jako ve výše uvedeném případě, ale také až na několik milionů. Vliv má hned několik kritérií, mezi která patří například:

  • Lokalita, odkud je pojištěný převážený
  • Způsob dopravy - pozemní (sanitka) či letecká (běžná linka či letecký speciál)
  • Přítomnost zdravotní sestry, lékaře či celého personálu
  • Vybavení potřebné k bezpečnému převozu - běžné sedadlo, speciální zdravotní lehátko, další lékařské vybavení
 

Repatriace vychází nejlevněji v případech, kdy pojištěný zvládne cestu sanitkou nebo běžnou linkou bez nutnosti speciálního lékařského vybavení. Nejdražší je potom využití leteckého speciálu, jehož součástí je speciální lékařské vybavení a personál. Vždy se proto vyplatí mít sjednáno kvalitní pojištění repatriace.

Výše pojistného limitu hraje zásadní roli

Domnívat se, že pro potřeby repatriace postačí limit ve výši pár set tisíc korun, je mylný. A to platí i pro Evropskou unii. Například převoz ze severských zemí, USA či Austrálie může přijít i na několik milionů korun.

Pojišťovna UNIQA uvádí, že loňský rok přepravila do ČR 62 lidí s celkovými náklady téměř 5 milionů korun. Průměrná repatriace stála přes 75 000 korun. Nejvíce pacientů bylo přepraveno z Itálie, Rakouska a Řecka. Nejnáročnější transport se týkal pacienta, který utrpěl mozkovou mrtvici v Ománu. Výdaje na jeho repatriaci se vyšplhaly na 910 000 korun.

Pojištění repatriace bývá zahrnuto v rámci základního cestovního pojištění, v opačném případě je možné sjednat ho zvlášť jako doplňkové. Dojde-li k pojistné události, uhradí pojišťovna potřebné výdaje spojené s repatriací zemřelého, nemocného či zraněného turisty. Přesáhne-li částka sjednaný pojistný limit, musíte rozdíl doplatit.

Pokud pojištění repatriace nemáte, platíte vše ze svého. Pokud se jedná o repatriaci zemřelého, hradí převoz rodinní příslušníci. Doporučujeme si předem zajistit neomezený nebo alespoň nejvyšší limit pojištění repatriace. Myslete na to, až budete vyrážet do zahraničí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Sdílet na Facebooku

Archiv