Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte.   Více informací  

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Cestovní pojištění a repatriace: Kolik stojí převoz nemocného zpět do ČR?

Čas letních dovolených se opět chýlí ke konci. To však neznamená, že přestaneme být obezřetní při výběru cestovního pojištění. Drahá totiž není pouze samotná léčba, ale i takový převoz nemocné či zraněné osoby ze zahraničí dovolené domů se může vyšplhat nejen na desítky, ale i stovky tisíc až miliony korun.

Spočítat
cestovní pojištění

Označení repatriace bývá spojováno především s převozem ostatků turisty, který následkem nešťastné události zemřel v zahraničí. Repatriací se však myslí také převoz nemocného či zraněného turisty, kterého je nutné převézt zpět do ČR kvůli léčbě.

“Klienta na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, který mu rozdrtil levé rameno. Turistu převezli do nejbližší nemocnice. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v ČR, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 000 Kč,” popisuje jeden z mnoha případů Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Domů běžnou linkou i leteckým speciálem za miliony

Výše náklady za repatriaci může vyjít na 70 000 Kč jako ve výše uvedeném případě, ale i až na několik milionů. Vliv má hned několik kritérií, mezi která patří například:

- Lokalita, odkud je pojištěný převážený

- Způsob dopravy - pozemní (sanitka) či letecká (běžná linka či letecký speciál)

- Přítomnost zdravotní sestry, lékaře či celého personálu

- Vybavení potřebné k bezpečnému převozu - běžné sedadlo, speciální zdravotní lehátko, další lékařské vybavení

Nejlevněji repatriace vychází v případech, kdy pojištěný zvládne cestu sanitku nebo běžnou linkou bez nutnosti speciálního lékařského vybavení. Nejdráže pak letecké speciály, jehož součástí je speciální lékařské vybavení a personál. Ty se využívají pouze v případech vážného onemocnění či zranění (např. úraz hlavy, míchy, těžký zápal plic).

Osoby, které trpí plicními obtížemi (po vážném tonutí, při zápalu plic) se mohou použít speciální letadla, která se pohybují v nízkých letových hladinách kvůli nutnosti zachovat stálý tlak uvnitř letounu.

Volba výše pojistného limitu hraje zásadní roli

Domnívat se, že v případě repatriace postačí limit ve výši pár set tisíc korun, je mylný. A to platí i pro Evropskou unii. Například převoz ze severských zemí podle pojišťoven vychází na více ne 2 miliony korun. Při převozu z USA či Austrálie může být i limit ve výši 5 milionů korun málo.

Pojišťovna UNIQA uvádí, že každý rok zajistí stovky repatriací (60 % sanitkami a 40 % letecky). Jedním z nejdražších byl loňský převoz turisty z Indie, kde si vážně poranil hlavu a mozek. Repatriace tehdy vyšla téměř na 3 miliony korun. Nejinak na tom jsou i zahraniční pojistitelé. Rakouská turistika, která na Tahiti onemocněla těžkým zápalem plic, se domů dostala za neuvěřitelných 7,4 milion korun.

Co byste si měli v každém případě uvědomit, je fakt, že náklady na repatriaci hradí pojišťovna pouze v případě sjednaného odpovídajícího cestovního pojištění. V opačném případě si hradíte náklady ze svého. Přesáhnou-li náklady sjednaný pojistný limit, opět budete platit. Myslete na to, až budete vyrážet do zahraničí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3
Sdílet na Facebooku

Články související s těmito výrazy:

Povinné ručení, Havarijní pojištění, Cestovní pojištění