Cestovní lékárnička: Co by měla obsahovat? 1. díl

Chystáte se na dovolenou a nevíte, jaké léky si přibalit do zavazadla? Cestovní lékárnička by měla být povinnou výbavou na cesty, ale její obsah nebude vždy totožný. Lišit se bude podle toho, kam cestujete, na jak dlouho, jestli užíváte nějaké léky, máte alergie, pro kolik osob je lékárnička určena, apod. Určitý základ je ale pro všechny stejný.
Co mít v každém případě
Cestovní lékárnička by vždy měla obsahovat léky a přípravky, pomocí kterých si sami ošetříte drobná zranění.
Zabalte si tedy náplast, obvaz a dezinfekci, například Betadine či Jodisol. Dobré je přibalit i malé nůžky, abyste je pak v případě potřeby nemuseli poptávat po okolí. Hodit se může i zásyp na rány, který velmi rychle vytvoří strup. A mast na případná hnisavá poranění, například Framykoin. Ten je však na lékařský předpis.
Pro případ podvrtnutí si zabalte i obinadlo, kterým si pak místo zafixujete. Hodit se vám může také speciální gel s obsahem protizánětlivých látek.
Překážet vám nebude ani ibalgin či paralen, které poslouží v případě vysoké teploty nebo bolesti hlavy, menstruačních bolestech či bolestech zubů. A zabalte si také roztok pro výplach očí.
Součástí každé lékárničky by pak měl být také teploměr.

Léky, které užíváte pravidelně
Další část vaší lékárničky by měly tvořit léky, které pravidelně užíváte i doma. Pro někoho to mohou být léky na vysoký krevní tlak, pro jiného léky proti alergii či antikoncepce a někdo zase pravidelně užívá doplňky stravy, atd.
Na cestu si pak odpočítejte množství, které budete potřebovat. Pokud jsou pro vás pravidelně užívané léky důležité a jejich výpadek by výrazně ohrozil vaše zdraví, vezměte si i nějaké do zásoby, kdybyste se z nějakých příčin museli vrátit o něco později.
Situace, které vás čas od času potkávají
Ačkoli nemusíte některé léky užívat pravidelně, může se vám stávat, že některé nemoci se vám vrací. U žen to mohou být typicky záněty močových cest a gynekologické záněty. Obecně pak mají lidé problémy například s angínou, která se pak často vrací s tím, jak přecházíte z horka do klimatizovaných prostor. Podobně tomu může být s bolestí v krku a obyčejným nachlazením.
Pokud tedy o sobě víte, že máte náchylnost k některým nemocem a chcete se na dovolené návštěvě lékaře vyhnout, nechte si před odjezdem u svého lékaře napsat léky, které vám v případě, že se nemoc opravdu projeví, pomohou.
Obecně se doporučuje nechat si napsat alespoň jedno balení širokospektrých antibiotik, kdybyste na dovolené onemocněli. Ne ve všech zemích je zdravotnictví kvalitní a v některých oblastech může být i prakticky nedostupné.
Trpíte nevolností a zažívacími potíži?
Cestovatelé se velice často potýkají s cestovatelskou nevolností, nebo se zažívacími potížemi v místě dovolené. Nemusí to být nutně následek špatného jídla, konzumace místní vody či porušení jiného doporučení na cesty. Někdy se tak zkrátka tělo vyrovnává i se změnou stravy jako takovou, byť je nezávadná.
Rozdíl poznáte poměrně snadno. Pokud nezvracíte a máte jen střevní potíže, možná nemáte infekci, ale jen rozhozené zažívání. Na to vám pomohou probiotika, a to poměrně rychle v rámci jednoho dne. Někteří cestovatelé proto nejdříve zkouší probiotika, a teprve pokud nezafungují, začnou užívat léky proti střevním infekcím.
Součástí každé lékárničky by proto měly být probiotika a léky na zažívací potíže. Některé, většinou na bází jílu, například Smecta, seženete v lékárně bez předpisu. Jsou k tělu šetrnější. Často pak cestovatelé užívají i Endiaron či Imodium, které jsou rovněž bez předpisu.
Léky na opravdu infekční zažívací potíže si pak musíte vyzvednout na předpis, například Ercefuryl. Ten vám napíše váš obvodní lékař.
Na cestovatelskou nevolnost pak pomohou speciální přípravky proti nevolnosti, typicky Kynedril. Nezapomeňte ale, že je potřeba jej užít nějakou dobu před nástupem do dopravního prostředku.
K zažívacím potížím se řadí i pálení žáhy, zácpa a nadýmání. Je proto dobré mít v lékárničce přípravky i proti těmto komplikacím.

Repelenty se mnohdy vyplatí kupovat na místě
Pokud cestujete do tropických oblastí, kde se to hmyzem jen hemží, repelent budete potřebovat. Ne vždy se ale vyplatí si jej kupovat už v České republice. Některý hmyz na evropské repelenty nereaguje a budou vám k ničemu. Například při cestě do Peru je cestovatelům kladeno na srdce, aby si repelent kupovali až na místě, protože ty dovezené zkrátka neúčinkují.
A i pokud neužíváte léky na alergii a žádnou netrpíte, nechte si jedno balení před odjezdem napsat. Zvláště, pokud cestujete do tropických oblastí, kde je hmyzu požehnaně. Tyto léky totiž často pomohou tlumit i svědění při poštípání hmyzem apod. Existují ale i mastičky, které působí lokálně.
A co desinfekce?
Zejména do tropických oblastí se doporučuje cestovat i s desinfekcí. Ne vždy situace dovoluje si ruce řádně umýt, než začnete konzumovat jídlo, a někdo se nevyhne ani občasnému doteku obličeje či úst.
Klasická desinfekce působí proti bakteriím a funguje na principu, kdy si do dlaně nakapete dostatečné množství a rozetřete po prstech, dlaních a zápěstích. Ruce už pak neumýváte. Pokud se obáváte i virů, doporučuje se přípravek s virucidním účinkem. Ten se používá úplně stejně, jen je o něco dražší.
V následujícím článku se podíváme na další produkty, které by cestovní lékárnička měla obsahovat. Například na opalovací krémy a přípravky pro děti. A víte, jak vlastně léky na cestách zabalit a uchovávat?