epojisteni logo

Přehled povinného ručení

 • Porovnání nabídek jednotlivých pojišťoven

 • Najdeme a zařídíme vám levnější povinné ručení

 • až 85 % řidičů s námi ušetří na povinném ručení

 • Zelená karta ihned na váš email

Pojištění vozu

Co je povinné ručení

Povinné ručení neboli také zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla musí mít uzavřené každý vlastník motorového vozidla, které je přihlášeno v registru vozidel. Tato povinnost se přitom vztahuje i na vozidla odstavená nebo nepoužívaná.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.


Cílem povinného ručení je pojistná ochrana pojištěnce proti finančním škodám způsobených provozem motorového vozidla druhým nebo třetím stranám. Povinné ručení se vztahuje jak na škodu na majetku, tak na úhradu nákladů za léčení. Dokladem o uzavření smlouvy o povinném ručení je tzv. zelená karta. Ta je vydávána pojišťovnou řidiči, který je povinen ji vozit v pojištěném vozidle. Zelená karta obsahuje výčet zemí, na které se vztahuje územní platnost povinného ručení uzavřeného v České republice.

Vyberte nejlevnější povinné ručení

V současnosti poskytuje na našem trhu povinné ručení celkem 14 pojišťoven. Ty řidičům nabízí několik desítek variant zákonného pojištění vozidla. Přirozeně se jednotlivé nabídky pojišťoven cenově i rozsahově velmi liší. Se správným výběrem povinného ručení vám pomůže naše kalkulačka pojištění auta, s kterou můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Podle čeho se odvíjí cena povinného ručení

Na cenu povinného ručení má vliv řada faktorů. Patří mezi ně například:

 • Limit pojistného plnění

 • Typ vozidla

 • Pořizovací cena vozidla

 • Objem a výkon motoru

 • Stáří vozidla

 • Věk žadatele

 • Trvalé bydliště žadatele


Platí ovšem, že jednotlivé společnosti určují cenu individuálně a různým faktorům přikládají různou váhu.

Bonus/malus

Nezanedbatelný vliv na cenu povinného ručení má také systém bonus/malus. Bonus neboli slevu na pojistném může pojištěný získat za každých 12 měsíců bez nehody. Za pojistnou událost pak naopak může být řidiči připsán malus, tedy navýšení pojistného. Obecně platí, že bonus za bezeškodní jízdu je mezi pojišťovnami přenositelný.

Slevy na pojistném

Kromě bonusu za bezeškodní průběh pojištění lze cenu povinného ručení snížit i jinými způsoby. Některé pojišťovny nabízí spoluúčast na pojistném plnění. Čím vyšší spoluúčast sjednáte, tím vyšší je sleva na pojistném. Část pojišťoven nabízí také slevy nebo jiné výhody řidičům, kteří si objednají povinné ručení online. Sleva také obvyklé platí, sjedná-li si řidič povinné ručení společně s havarijním pojištěním u jedné pojišťovny.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Mluví se o nás

Křišťálová lupa - logo
Nova - logo
Prima - logo
Web Top100 - logo
Zlatý měšec - logo
BestDrive - logo
SOS Dětské vesničky - logo