Přehled povinného ručení

 • Porovnání nabídek jednotlivých pojišťoven
 • Najdeme a zařídíme vám levnější povinné ručení
 • až 85 % řidičů s námi ušetří na povinném ručení
 • Zelená karta ihned na váš email
Výsledek
do 2 minut
Úspora
až 50 %
14 Zákazníků zde nyní srovnává

Co je povinné ručení

Povinné ručení neboli také zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla musí mít uzavřené každý vlastník motorového vozidla, které je přihlášeno v registru vozidel. Tato povinnost se přitom vztahuje i na vozidla odstavená nebo nepoužívaná.

Porovnat ceny

Cílem povinného ručení je pojistná ochrana pojištěnce proti finančním škodám způsobených provozem motorového vozidla druhým nebo třetím stranám. Povinné ručení se vztahuje jak na škodu na majetku, tak na úhradu nákladů za léčení. Dokladem o uzavření smlouvy o povinném ručení je tzv. zelená karta. Ta je vydávána pojišťovnou řidiči, který je povinen ji vozit v pojištěném vozidle. Zelená karta obsahuje výčet zemí, na které se vztahuje územní platnost povinného ručení uzavřeného v České republice.

Vyberte nejlevnější povinné ručení

V současnosti poskytuje na našem trhu povinné ručení celkem 14 pojišťoven. Ty řidičům nabízí několik desítek variant zákonného pojištění vozidla. Přirozeně se jednotlivé nabídky pojišťoven cenově i rozsahově velmi liší. Se správným výběrem povinného ručení vám pomůže naše kalkulačka pojištění auta, s kterou můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Podle čeho se odvíjí cena povinného ručení

Na cenu povinného ručení má vliv řada faktorů. Patří mezi ně například:

 • Limit pojistného plnění
 • Typ vozidla
 • Pořizovací cena vozidla
 • Objem a výkon motoru
 • Stáří vozidla
 • Věk žadatele
 • Trvalé bydliště žadatele

Platí ovšem, že jednotlivé společnosti určují cenu individuálně a různým faktorům přikládají různou váhu.

Bonus/malus

Nezanedbatelný vliv na cenu povinného ručení má také systém bonus/malus. Bonus neboli slevu na pojistném může pojištěný získat za každých 12 měsíců bez nehody. Za pojistnou událost pak naopak může být řidiči připsán malus, tedy navýšení pojistného. Obecně platí, že bonus za bezeškodní jízdu je mezi pojišťovnami přenositelný.

Slevy na pojistném

Kromě bonusu za bezeškodní průběh pojištění lze cenu povinného ručení snížit i jinými způsoby. Některé pojišťovny nabízí spoluúčast na pojistném plnění. Čím vyšší spoluúčast sjednáte, tím vyšší je sleva na pojistném. Část pojišťoven nabízí také slevy nebo jiné výhody řidičům, kteří si objednají povinné ručení online. Sleva také obvyklé platí, sjedná-li si řidič povinné ručení společně s havarijním pojištěním u jedné pojišťovny.

Porovnat ceny

Příklady nabídek povinného ručení

Škoda Fabia 1.2/47 kW, rok 2006

(M. Polanská, Trojanovice) Běžná sazba: 4 190 Kč Naše nejvyšší sazba: 2 090 Kč Úspora 2 100 Kč ročně

Škoda Octavia 1.9/81 kW, rok 2008

(S. Tománek, Praha) Běžná sazba: 7 990 Kč Naše nejvyšší sazba: 4 590 Kč Úspora 3 400 Kč ročně

Mluví se o nás