epojisteni logo
plneni-cestovniho-pojisteni

Víte, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění? - 2. díl

19. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V  minulém článku  jsme si popsali, jak postupovat při uplatnění pojistného plnění z cestovního pojištění v případě, že vás na dovolené postihne úraz či nemoc. Tedy uplatňujete  pojistné  plnění z pojištění léčebných výloh. V rámci cestovního pojištění si ale můžete sjednat řadu připojištění, na která se nyní zaměříme.

Poškozená zavazadla řešte ještě na letišti

Pojišťovny mají na nahlašování pojistné události svůj protokol. Pokud se od něj odchýlíte, bohužel mají právo vám odmítnout vydat pojistné plnění.  Někdy se navíc může stát, že pokud nevíte, jak postupovat, prošvihnete šanci a o plnění z pojistné události se připravíte.

To je právě  případ poškozených zavazadel. K tomu často dochází při letecké přepravě. Ne všechny pojišťovny toto riziko kryjí, ale najdou se i výjimky. Musíte však dodržet přesný postup.

I s poškozeným kufrem musíte ještě na letišti vyhledat reklamační oddělení. Naleznete jej pod názvem „Baggage Claim“, případně „Baggage Service Office“ nebo „Baggage Handling Desk“. Tam s vámi pověřený pracovník vyplní záznam o poškození zavazadla, tzv. „Damage Property Report“, případně „Property Iregularity Report“ (PIR). K tomu budete potřebovat váš palubní a zavazadlový lístek.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V záznamu budou uvedeny vaše identifikační údaje, přibližná hodnota kufru a další informace. Bez tohoto dokladu se bohužel žádné kompenzace nedočkáte.

Reklamační záznam z letiště je možné získat pouze před opuštěním letiště. Pokud vám situace dojde později, už není možné se na letiště vrátit a reklamační protokol si vyžádat zpětně. Reklamační oddělení se totiž nachází v tranzitní části letiště.

S tímto dokladem a s nafoceným poškozením kufru se pak obrátíte na svou pojišťovnu, buď osobně nebo on-line.

Podrobně jsme se tématu poškozených zavazadel věnovali ve článku “Jak postupovat při zničení zavazadla”.

jak na pojistné plnění z cestovního pojištění?

Co když vaše dítě něco rozbije?

Jako jedno z doplňkových  připojištění  se u cestovního pojištění doporučuje  sjednat si pojištění odpovědnosti. Zvláště, když cestujete s dětmi. Pokud nedopatřením něco převrhnou a rozbijí, jde pak taková škoda z pojištění odpovědnosti cestovního pojištění. Platí to ale i pro vás. Popruhem kabelky se zachytíte o stojan s vystaveným zbožím a škoda je na světě.

Pojištění odpovědnosti se často nevztahuje na škody, které způsobíte na půjčeném autě. Tam si musíte ohlídat rozsah pojištění nebo  spoluúčasti  u půjčovny aut. Totéž platí i o půjčených věcech, například sportovním vybavení jako jsou šnorchly, surfy apod.

Ve chvíli, kdy způsobíte škodu, opět rovnou kontaktujte asistenční službu. Ta vám následně poradí, jak postupovat. Zavolejte ji i v případě, že si myslíte, že jste škodu nezpůsobili, ale personál hotelu trvá na tom, že za škodu můžete vy.  Asistenční služba bude vědět, jak v takové situaci jednat.

Opět  je potřeba vše zdokumentovat, takže škodu vyfoťte. Udělejte to i v případě, že si to fotí personál hotelu, policie apod. Ti nemusí vaší pojišťovně fotodokumentaci předat. Tu povinnost máte vy jakožto pojištěná osoba. Díky fotodokumentaci také předejdete tomu, že se majitel poškozených věcí pokusí ze škody vytěžit i něco navíc a připíše si do seznamu škod i něco, co se vůbec nerozbilo.

Pokud byli nehodě přítomni nějací svědci, pokuste se zajistit jejich výpovědi. Ideálně si na ně vezměte kontakt, který pak předáte pojišťovně.

Pokud jste škodu nezpůsobili, ale hotel trvá na tom, že ano, asistenční služba vám nejspíše doporučí zavolat policii. Ta s vámi sepíše hlášení z celé situace. Protokol bude chtít na konci podepsat, ale pokud hlášení nerozumíte, nic nepodepisujte. Naopak opět situaci konzultujte s asistenční službou.

Doporučuje se také své vyjádření napsat v českém jazyce a pod to se podepsat. Situaci si pak opět převezme pojišťovna.

Ztratili jste práci, a tak nikam neodcestujete?

V rámci cestovního pojištění si můžete sjednat i tzv. pojištění storna cesty. To využijete ve chvíli, kdy se vám ještě před odcestováním stala nějaká událost, v důsledku které nikam jet nemůžete. Například jste onemocněli, zranili jste se, váš majetek postihla živelná událost apod. Některé pojišťovny uznávají i ztrátu práce. Musí ale dojít k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, nikoli z vaší a ani ne tzv. dohodou.

K těmto událostem pak musí dojít v nějakém čase před odcestováním, zpravidla maximálně 30 dnů před plánovaným odjezdem.  Pokud  podmínky  splníte, vyplatí vám pojišťovna 80 - 100 % vynaložených nákladů na zájezd, letenku, ubytování, dopravu atd., dle sjednané varianty pojištění.

Jak se ale domoci pojistného plnění? Opět nejdříve volejte asistenční službu. Ihned proveďte  storno  cesty, letenek, ubytování a všeho, co jste měli zařízené. Písemně oznamte situaci pojišťovně a doložte dokumenty, ze kterých je zřejmé, že jste vynaložili určité náklady. Můžete přiložit výpis z účtu, potvrzení od ubytovacího zařízení či letecké společnosti.

Pojišťovna následně bude chtít předložit kopii cestovní smlouvy, letenek, originál dokladu o zaplacení, doklad o rozsahu nevyčerpaných služeb, lékařskou zprávu, pokud neodcestujete ze zdravotních důvodů apod.

Rada na závěr

Pokud s sebou na dovolené žádný “manuál pro případ nouze” nemáte, pamatujte si jednoduchou poučku. Když nevíte, jak postupovat, zavolejte asistenční službu. Platíte si cestovní pojištění, a to vám má zaručit, že v případě nouze nezůstanete bez pomoci. Nebojte se tedy na pojišťovnu obrátit a následně už se jen řiďte tím, co vám radí.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?