epojisteni logo
letenka-pas-lety

Špatné jméno na letence? Jak ho změnit a kolik to stojí? 2. díl

8. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku  jsme si přiblížili, jaké chyby na letence nevadí, a jak postupovat, abychom některé chyby opravili bezplatně. Někde to ale není možné.

Někde není možné letenku opravit

Jsou letecké společnosti, kde s opravou letenky nepochodíte. Pokud jste tedy jméno vyplnili natolik špatně (Jaroslav místo Jaromír), nebo jej systém nezpracoval (Bláhová vs. Blhov), jste v průšvihu. Některé letecké společnosti vám neumožní jméno opravit tak, aby byla letenka vystavena skutečně na vás. V takovém případě vám nezbude, než tuto letenku zrušit a zakoupit si jinou, kde budete obezřetnější. 

Jméno a příjmení na letence uvádějte vždy bez diakritiky.  V mnoha zemích se diakritika vůbec nepoužívá a systém daných společností s ní neumí pracovat.

Toto však ještě nemusí být nejčernější scénář.

Změna za poplatek, který převyšuje letenku?

Mnohem horší je, když vám letecká společnost nabídne možnost přepsání či opravy jména na letence, ale za vyšší cenu, než jaká je cena letenky. V takovém případě se už zcela logicky nevyplatí letenku opravovat, ale jednoduše zrušit a následně si koupit druhou.

Poplatky za změnu letenky začínají na přibližně 30 eurech a mohou dosahovat i 150 eur v závislosti na tom, s jakou leteckou společností letíte. Pravidla a podmínky jsou ale dynamické a často se mění, a tak se rozhodně vyplatí komunikovat napřímo buď s prodejcem, nebo přímo s leteckou společností. A to ihned, jak chybu odhalíte.

Toto je specialita zejména nízkonákladových společností, které nabízí opravu či změnu letenky za poplatky i v řádech několika set eur. Pokud už v letadle není jiné místo volné a vy musíte bezpodmínečně odletět tímto spojem, prodraží se vám celá dovolená opravdu neúměrně.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Záleží i na tarifní třídě 

To, jestli vám změnu jména na letence umožní či nikoli, záleží i na letenkovém tarifu, který jste si zakoupili. Letecké společnosti mají několik tarifů, od nejlevnějšího, kdy letíte jen s malou taškou či příručním zavazadlem, až po Premium tarif, který nabízí řadu výhod a služeb.

Při placení poplatku za změnu letenky se dobře podívejte, jestli platíte poplatek za změnu jen jednoho směru, nebo obou. Některé letecké společnosti si účtují poplatek v řádu několika set eur za každý směr.

Může se vám tak snadno stát, že změnu letenky, a to za poplatek, umožňuje letecká společnost jen u dražších letenkových tarifů. A k těm nejlevnějším si jej jednoduše nemůžete ani přikoupit.

Jak na změnu?

Pokud už se rozhodnete pro plnou změnu letenky, probíhá celý proces poměrně jednoduše.  Zaplatíte příslušný poplatek, díky kterému se vám otevře možnost s letenkou manipulovat. Vy pak opravíte jméno tak, aby odpovídalo skutečnosti, a takto nově letenku uložíte.

Pokud jde o změnu, kterou letecké společnosti umožňují bezplatně, je situace ještě jednodušší. Ve správě rezervace budete mít možnost letenku upravit a sami uvidíte, do kdy a do jaké míry vám systém umožní s letenkou manipulovat.

Rada na závěr

Před odesláním vyplněného formuláře na webu letecké společnosti si raději dvakrát překontrolujte, že jste vše vyplnili správně.  Pokud po zaplacení zjistíte, že jste se přece jen překlikli, nezoufejte a zkuste leteckou společnost co nejdříve kontaktovat. Případně kontaktujte letenkový portál, který jste k nákupu využili.

Na infolince by vám vždy měli být schopni poradit a uvést, jaká pravidla daná letecká společnost uplatňuje, a co můžete dělat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?