epojisteni logo
pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Nový občanský zákoník mění pravidla při stanovování výše škod

Cena lidského života je nevyčíslitelná. Podle nového občanského zákoníku již nebudou o hodnotě lidského života rozhodovat tabulky, ale soudy a také schopnost poškozeného si odškodné vyargumentovat.

Dnes již neplatící právní úprava stanovila hodnotu života na maximální výši 240 tisíc korun. Nový občanský zákoník tyto tabulkové hodnoty zrušil a zavedl nová pravidla. Nově má poškozený  nárok nejenom na náhradu škody na zdraví či životě, ale také v případě ovlivnění osobněprávních vztahů. Detailně se touto problematikou zabývá § 442 občanského zákoníku a vyhláška č. 440/2001 Sb.

Náhradu je tak možné uplatnit v případech škody na zdraví za:

  •  náklady léčby a pohřbu

  •  odškodnění bolesti a trvalých následků

  •  ušlý zisk a za ztrátu na důchodu

  •  náklady na výživu pozůstalých

  •  jednorázové odškodnění při smrti blízké osoby

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Výše odškodného bude záviset na soudech, pojišťovnách i poškozeném

Nově se tedy nebude vycházet z tabulek, jako tomu bylo doposud. Hodně bude záviset na poškozeném, kolik si dokáže vyhádat. Při jednání s pojišťovnou už poškozený nemusí akceptovat každou nabídku. Vhodné tak bude jednat prostřednictvím právního zástupce, který má odpovídající zkušenosti a znalosti.

To však také může mít za následek fakt, že pojišťovny budou své klienty trestat krácením plnění za každou nepřesnost či neúplnost, aby se tak vyhnuli vyplácení vysokých náhrad. Pokud nedojde k dohodě, případem se bude zabývat soud. To však nemusí hned znamenat potíže. Soudy nejsou nyní omezeny nízkými náhradami a tak budou moci každý případ posuzovat individuálně.

Domov v bezpečí

Chraňte svůj domov před špatným počasím

Máte strach, že váš domov zasáhne požár, povodeň, tornádo či jiný živel? Pojištění majetku vám pomůže s vyrovnáním těchto finančních škod na vašem majetku. Sjednejte si výhodnou nabídku pojištění přes naši online kalkulačku. Jednoduše do pár minut.


Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|Jana Březinová
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|Petr Pohůdka
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|Petr Woff
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.