epojisteni logo
dovolenka

Nejčastější příčinou úrazů v zahraničí je neukázněnost turistů

17. 3. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Nejčastější příčinou úrazů v zahraničí je neukázněnost turistů

Lidé se na letní či zimní dovolenou těší týdny a dokonce i měsíce. Chtějí si těch pár výjimečných dní užít na plno a snaží se vybočit ze stereotypu všedních dnů. Přitom však zapomínají na běžnou opatrnost. Neukázněnost, neopatrnost i neznalost poměrů v dané zemi se tak velmi často stává příčinou vážných nehod v zahraničí.

Každým rokem dochází v období letních i zimních dovolených k hlášení vyššího počtu pojistných událostí, hlásí české pojišťovny. Nejčastější jsou dopravní nehody, úrazy ve vodě a výjimkou nejsou ani násilné činy. Podle čísel uváděných Světovou zdravotnickou organizací jsou úrazy častější než nemoci a rovněž bývají příčinou poloviny všech událostí s následkem smrti.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nejvíce neukázněných řidičů najdeme v rozvojových zemích

Mezi hlavní příčiny nehod bohužel patří neukázněnost, rizikové chování, neznalost poměrů i pravidel silničního provozu samotných turistů. Lidé se nedostatečně připravují na dny strávené v cizí zemi. Jejich informace a znalosti jsou více než nedostatečné, a tak se turisté často stávají účastníky vážných dopravních nehod a obětmi trestných činů. Mezi nehody, které souvisí přímo s dovolenou, patří zejména rizika spojená s vodními sporty.

Největší nebezpečí hrozí na silnicích. Každý den údajně zahyne následkem dopravních nehod více než 3 500 osob na této planetě. Cestovatelé bývají velmi často na straně chodců a řidičů motocyklů a skútrů. K největšímu počtu nehod přitom dochází v rozvojových zemí, jejichž řidiči jsou velmi neukáznění a dopravní pravidla nejsou příliš nebo dokonce vůbec respektována. Za nejvíce rizikové země jsou považovány Egypt, Indie, Mexiko, Čína a Dominikánská republika.

Používáte-li v cizí zemi auto, nezapomínejte na základní bezpečnostní pravidla:

 • Používejte bezpečnostní pásy. U dětí jsou vhodné dětské autosedačky.

 • V případě motocyklů a skútrů nezapomínejte na přilbu.

 • Nepijte alkohol ani žádné jiné návykové látky.

 • Za jízdy nepoužívejte mobilní telefon.

 • Vždy se soustřeďte na jízdu a na ostatní účastníky provozu (chodce, cyklisty, apod.).

Cestovatelé bývají příliš snadno kořistí

Pozor si také dávejte v rozvojových zemích, kde je zvýšená hrozba přepadení. Před plánovanou cestou se proto nezapomeňte zeptat na aktuální situaci v dané zemi. Nebojte se zeptat, zda je bezpečné jezdit taxíky či hromadnou městskou dopravou. I zde totiž hrozí turistům okradení či dokonce přepadení.

Násilné činy jsou velkým problémem celé naší planety. Každý rok násilně zemře až 2 miliony cestovatelů, kteří jsou velmi často považovaní za snadné a hlavně bohaté cíle. To přirozeně platí zejména v oblastech, které jsou chudé a hrozí zde i občanské nepokoje.

Cestovatelé by měli myslet také na tato rizika a neměli by zapomínat na důkladnou obezřetnost. I v těchto případech by se měli řídit našimi radami:

 • Nepohybujte se v noci samotní a bez vhodného doprovodu (platí zejména pro ženy).

 • Nevystavujte na odiv drahé oblečení či luxusní doplňky.

 • Cennosti ukládejte v trezorech.

 • Zamykejte se v hotelích. Zavírejte dveře i okna zejména v nižších patrech.

 • Případnému násilníkovi neklaďte odpor.

 • Trestný čin ihned poté nahlaste na velvyslanectví.

Pozor na rizika spojená s vodními radovánkami

Mnoho Čechů vyráží strávit vysněnou dovolenou k moři, kde si chtějí užít zaslouženého odpočinku na pláži a také vodních radovánek. I v tomto případě cestovatelům hrozí nebezpečí v podobě ostrých korálů, mořských ježků, jedovatých medúz a také silných proudů. K plavání dál od břehů by se měli odvážit pouze dobří a zkušení plavci.

K mnoha nehodám dochází také v důsledků alkoholového opojení, které ve spojení se sluncem a teplým podnebím zamotají hlavu velmi rychle. Pokud tedy chcete popíjet alkohol na pláži, raději nechoďte do vody vůbec. Navíc v případě alkoholu Vám pojišťovny mohou zkrátit či dokonce odmítnout vyplatit pojistné plnění. Alkohol je vždy součástí výluk a pojistných výjimek.

Pro vyšší bezpečnost na cestách si nezapomeňte sjednat také odpovídající  cestovní pojištění. Před plánovanou cestou si porovnejte více nabídek. Nezapomeňte si ověřit, že výše pojistných limitů je dostatečná a rozsah pojištění zahrnuje veškeré aktivity, které plánujete provozovat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?