Lidé se na letní či zimní dovolenou těší týdny a dokonce i měsíce. Chtějí si těch pár výjimečných dní užít na plno a snaží se vybočit ze stereotypu všedních dnů. Přitom však zapomínají na běžnou opatrnost. Neukázněnost, neopatrnost i neznalost poměrů v dané zemi se tak velmi často stává příčinou vážných nehod v zahraničí.
Každým rokem dochází v období letních i zimních dovolených k hlášení vyššího počtu pojistných událostí, hlásí české pojišťovny. Nejčastější jsou dopravní nehody, úrazy ve vodě a výjimkou nejsou ani násilné činy. Podle čísel uváděných Světovou zdravotnickou organizací jsou úrazy častější než nemoci a rovněž bývají příčinou poloviny všech událostí s následkem smrti.
Mezi hlavní příčiny nehod bohužel patří neukázněnost, rizikové chování, neznalost poměrů i pravidel silničního provozu samotných turistů. Lidé se nedostatečně připravují na dny strávené v cizí zemi. Jejich informace a znalosti jsou více než nedostatečné, a tak se turisté často stávají účastníky vážných dopravních nehod a obětmi trestných činů. Mezi nehody, které souvisí přímo s dovolenou, patří zejména rizika spojená s vodními sporty.
Největší nebezpečí hrozí na silnicích. Každý den údajně zahyne následkem dopravních nehod více než 3 500 osob na této planetě. Cestovatelé bývají velmi často na straně chodců a řidičů motocyklů a skútrů. K největšímu počtu nehod přitom dochází v rozvojových zemí, jejichž řidiči jsou velmi neukáznění a dopravní pravidla nejsou příliš nebo dokonce vůbec respektována. Za nejvíce rizikové země jsou považovány Egypt, Indie, Mexiko, Čína a Dominikánská republika.
Používáte-li v cizí zemi auto, nezapomínejte na základní bezpečnostní pravidla:
Používejte bezpečnostní pásy. U dětí jsou vhodné dětské autosedačky.
V případě motocyklů a skútrů nezapomínejte na přilbu.
Nepijte alkohol ani žádné jiné návykové látky.
Za jízdy nepoužívejte mobilní telefon.
Vždy se soustřeďte na jízdu a na ostatní účastníky provozu (chodce, cyklisty, apod.).
Pozor si také dávejte v rozvojových zemích, kde je zvýšená hrozba přepadení. Před plánovanou cestou se proto nezapomeňte zeptat na aktuální situaci v dané zemi. Nebojte se zeptat, zda je bezpečné jezdit taxíky či hromadnou městskou dopravou. I zde totiž hrozí turistům okradení či dokonce přepadení.
Násilné činy jsou velkým problémem celé naší planety. Každý rok násilně zemře až 2 miliony cestovatelů, kteří jsou velmi často považovaní za snadné a hlavně bohaté cíle. To přirozeně platí zejména v oblastech, které jsou chudé a hrozí zde i občanské nepokoje.
Cestovatelé by měli myslet také na tato rizika a neměli by zapomínat na důkladnou obezřetnost. I v těchto případech by se měli řídit našimi radami:
Nepohybujte se v noci samotní a bez vhodného doprovodu (platí zejména pro ženy).
Nevystavujte na odiv drahé oblečení či luxusní doplňky.
Cennosti ukládejte v trezorech.
Zamykejte se v hotelích. Zavírejte dveře i okna zejména v nižších patrech.
Případnému násilníkovi neklaďte odpor.
Trestný čin ihned poté nahlaste na velvyslanectví.
Mnoho Čechů vyráží strávit vysněnou dovolenou k moři, kde si chtějí užít zaslouženého odpočinku na pláži a také vodních radovánek. I v tomto případě cestovatelům hrozí nebezpečí v podobě ostrých korálů, mořských ježků, jedovatých medúz a také silných proudů. K plavání dál od břehů by se měli odvážit pouze dobří a zkušení plavci.
K mnoha nehodám dochází také v důsledků alkoholového opojení, které ve spojení se sluncem a teplým podnebím zamotají hlavu velmi rychle. Pokud tedy chcete popíjet alkohol na pláži, raději nechoďte do vody vůbec. Navíc v případě alkoholu Vám pojišťovny mohou zkrátit či dokonce odmítnout vyplatit pojistné plnění. Alkohol je vždy součástí výluk a pojistných výjimek.
Pro vyšší bezpečnost na cestách si nezapomeňte sjednat také odpovídající cestovní pojištění. Před plánovanou cestou si porovnejte více nabídek. Nezapomeňte si ověřit, že výše pojistných limitů je dostatečná a rozsah pojištění zahrnuje veškeré aktivity, které plánujete provozovat.