epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Každý rok na českých silnicích spáchají čeští řidiči stovky tisíc méně či více závažných dopravních přestupků a činů. Pouze pětinu z nich spáchají ženy-řidičky. Zbytek vcelku bez problému zvládá silnější pohlaví. Mezi nejčastější prohřešky patří již tradičně příliš vysoká rychlost, nedání přednosti v jízdě, telefonování za jízdy a jízdy bez bezpečnostního pásu.

Pouze 20 procent přestupků páchají ženy

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že největšími hříšníky jsou muži. Ženy totiž spáchají přestupky nebo trestný čin pouze v pětině všech případů. Zato muži se nemají čím chlubit. 80 procent dopravních přestupků a činů jde totiž na jejich vrub. A to i přesto, že poměr registrovaných řidičů z hlediska pohlaví je téměř vyrovnaný (56 procent mužů a 44  procent žen).

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji pokutovaným dopravním přestupkem je překročení povolené maximální rychlosti o více než 20 km/h v obci a o méně než 30 km/h mimo obec. Následuje nedání přednosti v jízdě, jízda bez bezpečnostního pásu, telefonování za jízdy bez použití handsfree  a řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

Nejhůře jezdí středočeští řidiči

Tytéž policejní statistiky také uvádí, že nejvíce přestupků páchají řidič ve Středočeském kraji. Naopak nejbezpečněji jezdí karlovarští motoristé.

Přehled pokut a bodů za nejčastější dopravní přestupky:
PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízeníPočet bodů

Překročení rychlosti v obci o méně než 20 km/h

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Překročení rychlosti mimo obec o více než 30 km/h, ale méně než 50 km/h

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

3

Nepoužití bezpečnostních pásů

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

3

Telefonování za jízdy

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Parkování na chodníku

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Projetí na červenou

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

5

Propadlý řidičský průkaz

až 5 000 Kč

Max. 10 000 Kč

0

Nezaplacené povinné ručení

-

5 000 Kč – 40 000 Kč

-

Projetí zákazem vjezdu

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Neplatná nebo žádná dálniční známka

až 5 000 Kč

Max. 100 000 Kč

0

Prasklé čelní sklo

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Propadlá technická kontrola

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Jízda pod vlivem alkoholu do 0,3 promile

-

2 500 Kč – 20 000 Kč

7

Jízda pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile

-

25 000 Kč – 50 000 Kč

7

Jak se zbavit bodů?

Řidiči, kteří se dopustí přestupku, a obdrží “trestné” body, mají možnost trestné body umazat v dalším roce. Pokud se řidič v dalším roce nedopustí žádného přestupku, jsou mu automaticky smazány 4 body.

To neplatí pro řidiče, kteří za trestné přestupky obdrží plný počet 12 bodů. Zhruba 6 000 řidičů obdrží “plný počet” bodů a na určitou dobu je jim řízení motorového vozidla zakázáno. Většinou se jedná o muže, protože ženy způsobují dopravní přestupky méně často, a proto 12 bodů získávají pouze ve výjimečných případech.

“Obodovaní” řidiči mají také možnost umazat tři body aktivním přičiněním, pokud absolvují kurz bezpečné jízdy. Toho se ročně účastní více než 2 000 řidičů. Kurz může absolvovat pouze řidič, který nemá na svém kontě více než 10 trestných bodů a za žádný přestupek neobdržel naráz 6  bodů a více. Kurz bezpečné jízdy tvoří 3 hodiny teorie a 3,5 hodiny na zkušební polygonu a půl hodiny trvá závěrečné hodnocení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dva-kluci-u-auta
  17. července 2024|Petr Pohůdka
  Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

  Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

 • blg-srt-spz
  12. července 2024|Petr Woff
  Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

  Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

 • 03. července 2024|Petr Pohůdka
  Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

  Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

 • dalnice-aktualita
  30. června 2024|Petr Pohůdka
  Dálniční známky v ČR a Evropě 2024

  Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|ePojisteni
  7 případů, kdy se vyplatí havarijní pojištění

  Zatímco povinnost povinného ručení určuje zákon, havarijní pojištění si řidiči sjednávají dobrovolně. Tomu odpovídá i jeho nabídka, která nepokrývá všechny skupiny řidičů. Kdy se vyplatí havarijní pojištění a co všechno kryje?

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?