epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Každý rok na českých silnicích spáchají čeští řidiči stovky tisíc méně či více závažných dopravních přestupků a činů. Pouze pětinu z nich spáchají ženy-řidičky. Zbytek vcelku bez problému zvládá silnější pohlaví. Mezi nejčastější prohřešky patří již tradičně příliš vysoká rychlost, nedání přednosti v jízdě, telefonování za jízdy a jízdy bez bezpečnostního pásu.

Pouze 20 procent přestupků páchají ženy

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že největšími hříšníky jsou muži. Ženy totiž spáchají přestupky nebo trestný čin pouze v pětině všech případů. Zato muži se nemají čím chlubit. 80 procent dopravních přestupků a činů jde totiž na jejich vrub. A to i přesto, že poměr registrovaných řidičů z hlediska pohlaví je téměř vyrovnaný (56 procent mužů a 44  procent žen).

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji pokutovaným dopravním přestupkem je překročení povolené maximální rychlosti o více než 20 km/h v obci a o méně než 30 km/h mimo obec. Následuje nedání přednosti v jízdě, jízda bez bezpečnostního pásu, telefonování za jízdy bez použití handsfree  a řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

Nejhůře jezdí středočeští řidiči

Tytéž policejní statistiky také uvádí, že nejvíce přestupků páchají řidič ve Středočeském kraji. Naopak nejbezpečněji jezdí karlovarští motoristé.

Přehled pokut a bodů za nejčastější dopravní přestupky:
PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízeníPočet bodů

Překročení rychlosti v obci o méně než 20 km/h

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Překročení rychlosti mimo obec o více než 30 km/h, ale méně než 50 km/h

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

3

Nepoužití bezpečnostních pásů

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

3

Telefonování za jízdy

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Parkování na chodníku

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Projetí na červenou

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

5

Propadlý řidičský průkaz

až 5 000 Kč

Max. 10 000 Kč

0

Nezaplacené povinné ručení

-

5 000 Kč – 40 000 Kč

-

Projetí zákazem vjezdu

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Neplatná nebo žádná dálniční známka

až 5 000 Kč

Max. 100 000 Kč

0

Prasklé čelní sklo

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Propadlá technická kontrola

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Jízda pod vlivem alkoholu do 0,3 promile

-

2 500 Kč – 20 000 Kč

7

Jízda pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile

-

25 000 Kč – 50 000 Kč

7

Jak se zbavit bodů?

Řidiči, kteří se dopustí přestupku, a obdrží “trestné” body, mají možnost trestné body umazat v dalším roce. Pokud se řidič v dalším roce nedopustí žádného přestupku, jsou mu automaticky smazány 4 body.

To neplatí pro řidiče, kteří za trestné přestupky obdrží plný počet 12 bodů. Zhruba 6 000 řidičů obdrží “plný počet” bodů a na určitou dobu je jim řízení motorového vozidla zakázáno. Většinou se jedná o muže, protože ženy způsobují dopravní přestupky méně často, a proto 12 bodů získávají pouze ve výjimečných případech.

“Obodovaní” řidiči mají také možnost umazat tři body aktivním přičiněním, pokud absolvují kurz bezpečné jízdy. Toho se ročně účastní více než 2 000 řidičů. Kurz může absolvovat pouze řidič, který nemá na svém kontě více než 10 trestných bodů a za žádný přestupek neobdržel naráz 6  bodů a více. Kurz bezpečné jízdy tvoří 3 hodiny teorie a 3,5 hodiny na zkušební polygonu a půl hodiny trvá závěrečné hodnocení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.

 • dalnice-aktualita
  15. srpna 2022|Marek Drahorád
  Cena dálničních známek u nás a v cizině

  Většina evropských zemí má stejně jako Česko zpoplatněno užívání dálnic a dalších vybraných úseků. Některé země využívají systém dálničních známek, jiné vybírají dálniční poplatky (mýto) při každém průjezdu. Existuje ale také několik zemí, které dálnice vůbec nezpoplatňují.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.

 • pojistna-smlouva-pojistovacka-klientka
  02. června 2022|ePojisteni
  Nový občanský zákoník a pojištění

  Od 1. ledna letošního roku je platný nový občanský zákoník, který do mnoha oblastí běžného lidského života přinesl významné změny. V oblasti pojištění se nejedná o revoluční změny. Změny se týkají především pojmů a podmínek, které leckdy bývají poměrně složité. Proto si je připomeneme.