epojisteni logo
autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Jaké dopravní přestupky páchají čeští řidiči nejčastěji?

Každý rok na českých silnicích spáchají čeští řidiči stovky tisíc méně či více závažných dopravních přestupků a činů. Pouze pětinu z nich spáchají ženy-řidičky. Zbytek vcelku bez problému zvládá silnější pohlaví. Mezi nejčastější prohřešky patří již tradičně příliš vysoká rychlost, nedání přednosti v jízdě, telefonování za jízdy a jízdy bez bezpečnostního pásu.

Pouze 20 procent přestupků páchají ženy

Ze statistik jednoznačně vyplývá, že největšími hříšníky jsou muži. Ženy totiž spáchají přestupky nebo trestný čin pouze v pětině všech případů. Zato muži se nemají čím chlubit. 80 procent dopravních přestupků a činů jde totiž na jejich vrub. A to i přesto, že poměr registrovaných řidičů z hlediska pohlaví je téměř vyrovnaný (56 procent mužů a 44  procent žen).

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji pokutovaným dopravním přestupkem je překročení povolené maximální rychlosti o více než 20 km/h v obci a o méně než 30 km/h mimo obec. Následuje nedání přednosti v jízdě, jízda bez bezpečnostního pásu, telefonování za jízdy bez použití handsfree  a řízení pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

Nejhůře jezdí středočeští řidiči

Tytéž policejní statistiky také uvádí, že nejvíce přestupků páchají řidič ve Středočeském kraji. Naopak nejbezpečněji jezdí karlovarští motoristé.

Přehled pokut a bodů za nejčastější dopravní přestupky:
PřestupekBloková pokutaPokuta ve správním řízeníPočet bodů

Překročení rychlosti v obci o méně než 20 km/h

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Překročení rychlosti mimo obec o více než 30 km/h, ale méně než 50 km/h

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

3

Nepoužití bezpečnostních pásů

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

3

Telefonování za jízdy

až 1 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

2

Parkování na chodníku

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Projetí na červenou

až 2 500 Kč

2 500 Kč – 5 000 Kč

5

Propadlý řidičský průkaz

až 5 000 Kč

Max. 10 000 Kč

0

Nezaplacené povinné ručení

-

5 000 Kč – 40 000 Kč

-

Projetí zákazem vjezdu

až 2 000 Kč

1 500 Kč – 2 500 Kč

0

Neplatná nebo žádná dálniční známka

až 5 000 Kč

Max. 100 000 Kč

0

Prasklé čelní sklo

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Propadlá technická kontrola

-

5 000 Kč – 10 000 Kč

5

Jízda pod vlivem alkoholu do 0,3 promile

-

2 500 Kč – 20 000 Kč

7

Jízda pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile

-

25 000 Kč – 50 000 Kč

7

Jak se zbavit bodů?

Řidiči, kteří se dopustí přestupku, a obdrží “trestné” body, mají možnost trestné body umazat v dalším roce. Pokud se řidič v dalším roce nedopustí žádného přestupku, jsou mu automaticky smazány 4 body.

To neplatí pro řidiče, kteří za trestné přestupky obdrží plný počet 12 bodů. Zhruba 6 000 řidičů obdrží “plný počet” bodů a na určitou dobu je jim řízení motorového vozidla zakázáno. Většinou se jedná o muže, protože ženy způsobují dopravní přestupky méně často, a proto 12 bodů získávají pouze ve výjimečných případech.

“Obodovaní” řidiči mají také možnost umazat tři body aktivním přičiněním, pokud absolvují kurz bezpečné jízdy. Toho se ročně účastní více než 2 000 řidičů. Kurz může absolvovat pouze řidič, který nemá na svém kontě více než 10 trestných bodů a za žádný přestupek neobdržel naráz 6  bodů a více. Kurz bezpečné jízdy tvoří 3 hodiny teorie a 3,5 hodiny na zkušební polygonu a půl hodiny trvá závěrečné hodnocení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 05. září 2024|Jana Březinová
    Kdy vám může policie zabavit řidičský průkaz okamžitě

    Každý řidič by měl znát nejen pravidla silničního provozu, ale i možné důsledky jejich porušení. Jedním z nejzávažnějších trestů je okamžité zabavení řidičského průkazu. Podívejte se na situace, kdy k němu může dojít a jak následně postupovat.

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|Jana Březinová
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|Petr Pohůdka
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?