epojisteni logo
pripyat-cernobyl-chernobyl

Návštěva Černobylu: Platí tu cestovní pojištění? - 1. díl

10. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Zájezdy do Černobylu nabývají v posledních letech na popularitě. A zejména po loňské minisérii Černobyl z produkce HBO došlo k masivnímu nárůstu zájmu. Jak je to ale s cestovním pojištěním, když se do těchto míst vypravujete?

Černobylská havárie

Černobylská jaderná elektrárna byla postavena v 70. letech 20. století přibližně 20 km severozápadně od městečka Černobyl. Zároveň bylo v těsné blízkosti elektrárny vybudováno městečko Pripjať, kde bydleli zaměstnanci elektrárny se svými rodinami.

Následně ale došlo 26. dubna 1986 k havárii na 4. reaktorovém bloku elektrárny a obyvatelé dostali extrémně silnou dávku ozáření. Po zjištění rozsahu této havárie bylo město evakuováno a celá zóna uzavřena.

Časem pak lokalita prošla dekontaminací a někteří původní obyvatelé se na místo vrátili. A postupem času začaly i některé agentury pořádat na toto místo zájezdy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Zájezdy nabízí řada cestovních kanceláří

Zájezd do Černobylu už dnes není nic výjimečného či nemožného. V České republice tuto možnost nabízí řada cestovních kanceláří. Jednoduše si zaplatíte zájezd a o zbytek se postará cestovní kancelář.

Často je k exkurzi do této lokality připojeno i poznávání dalších míst Ukrajiny, abyste si ze zájezdu odnesli i jiné zážitky. Výlet do Černobylu pak může trvat den či dva, a to podle zaplacené varianty.

Najít ale můžete i zájezdy čistě za účelem návštěvy Černobylu. A výjimkou nejsou ani nabídky soukromých zájezdů, kdy si celou akci namodelujete podle sebe.

Kam se v Černobylu dostanete?

Okolí elektrárny a města Pripjať je rozděleno do tří bezpečnostních zón. Nejvzdálenější je vnější zóna, která má 30 km a na vlastní riziko se do ní mohou vracet původní obyvatelé. Někteří této možnosti skutečně využili a aktuálně v této oblasti žije několik set obyvatel. Následuje vnitřní zóna, která má 10 km. Poslední zónou je samotné město Pripjať a jaderná elektrárna. Do Pripjati a samotné elektrárny mají přístup její pracovníci, zaměstnanci černobylské zóny a vědci. 

Samotný zájezd vás pak v závislosti na jeho náročnosti a podrobnosti může vzít do všech tří zón, včetně návštěvy stále funkční části elektrárny. Do zóny Pripjať a k samotné elektrárně se ale pochopitelně dostanete velmi omezeně. 

Chladící věž Černobylu

Jaká jsou rizika?

Exkurze by vám oficiálně neměla nijak poškodit zdraví a neměla by vám hrozit žádná újma. Pokud si zaplatíte variantu i s návštěvou elektrárny, tedy v samotném centru havárie, budete se pohybovat i v silně zamořené oblasti. Agentury tam ale pobyt omezují jen na nutné minimum, aby riziko co nejvíce eliminovali.

Nebudete muset mít ani ochrannou kombinézu či roušku, postačí vám oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, a uzavřená obuv. Ty jsou povinné.

Co budete k cestě potřebovat?

Už jsme zmínili, že k samotné exkurzi budete potřebovat kalhoty s dlouhými nohavicemi, vršek s dlouhými rukávy a uzavřenou obuv. Kromě toho ale nic speciálního nepotřebujete. Samozřejmostí je platný pas, ale vízum si zařizovat nemusíte. Pokud budete na Ukrajině méně než 90 dnů, vízum nepotřebujete. Stejně tak nepotřebujete ani potvrzení o vaší zdravotní způsobilosti.

Mějte ale na paměti, že exkurzí do Černobylu se nesmí účastnit osoby mladší 18 let a ani těhotné či kojící ženy. Pro ně je riziko neúměrně vyšší a žádná agentura jej nepodstoupí.

Před cestou si pak už jen sjednáte  cestovní pojištění. A tady nastává ona otázka, jak to s cestovním pojištěním je, když jedete do takto zamořené oblasti.

V následujícím článku si přiblížíme, jak se pojišťovny staví k cestě do Černobylu z hlediska poskytnutí  pojistného  plnění, pokud se vám tam něco stane.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.