epojisteni logo
ridicI

Jak, za kolik a kde vyměnit řidičák?

16. 9. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Řidičský průkaz se vydává na dlouhých deset let. Není divu, že během této doby spousta lidí zapomene na jeho výměnu. Nutnost výměny mnohdy zaregistrují až na poslední chvíli nebo dokonce se zpožděním. Zkontrolujte si tedy platnost svého řidičáku právě teď a my vám mezitím poradíme, kde si jej vyměníte a co vše k tomu budete potřebovat.

Kde vyměnit řidičský průkaz?

Od roku 2018 už není nutné jezdit na úřad, který odpovídá vaší adrese trvalého bydliště. Nezáleží tedy na tom, zda bydlíte na jednom konci země a trvalou adresu máte na druhém konci České republiky. Výměnu řidičského průkazu můžete totiž lze dle platného zákona provést na kterémkoliv pracovišti obecního úřad obce s rozšířenou působností (např. městský úřad, magistrát apod.).

K výměně řidičáku už není potřeba fotografie

Od stejné doby se také mění seznam potřebných dokumentů a dokladů, které je nutné mít k výměně řidičského průkazu sebou. Potřeba už není průkazová fotografii. Tu si totiž úředníci pořídí sami přímo na úřadě, kde k tomu mají odpovídající vybavení. Na místě si tak pořídí fotografii v podobě, jakou potřebují. 

Pokud jste navíc v nedávné době řešili jiný osobní doklad (např. občanský průkaz nebo cestovní pas) a na úřadu tak již mají vaši fotografii odpovídající vaší aktuální podobě, tak ji rovnou použijí a novou fotografii pořizovat nebudou.

Náš tip

S sebou je nutné mít tyto doklady:

 • Vyplněnou žádost o vydání řidičského průkazu - formulář žádosti je k dispozici na úřadu

 • Platný doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas

 • Stávající řidičský průkaz - řidičák, který má být vyměněný, a to i tehdy je-li už prošlý


Jak dlouho trvá výměna řidičáku a kolik to stojí?

Lhůty pro vydání řidičského průkazu existují dvě:

 • Vydání řidičského průkazu do 20 dní - standardně mají úřady na výměnu řidičského průkazu až 20 dní ode dne podání vyplněné žádosti. Jedná se o povinnou výměnu řidičského průkazu a za tu neplatíte žádný správní poplatek. Výměna řidičáku je tedy zdarma avšak za podmínky, že žádost o výměnu byla podána nejdříve 3 měsíce před koncem platnosti stávajícího řidičského průkazu.

 • Expresní vydání řidičského průkazu od 5 pracovních dní - v případě nutnosti lze řidičský průkaz vydat do 5 pracovních dní od dne podání žádosti. Rychlá výměna řidičského průkazu vyžaduje úhradu správního poplatku ve výši 700 Kč.

Dále existuje také tzv. nepovinná výměna řidičského průkazu. Ta nesouvisí s blížícím se koncem platnosti, ale například se změnou jména (resp. příjmení) či adresy na základě vlastní žádosti v důsledku stěhování nebo svatby, nebo ztrátou, krádeží či zničením řidičského průkazu. V takovém případě za výměnu řidičského průkazu zaplatíte správní poplatek ve výši 200 Kč.

Jaký hrozí postih řidiči za výměnu prošlého řidičáku?

Za samotný prošlý řidičský průkaz řidiči nehrozí žádný postih. Vždyť může jít o osobu, která neřídí, a tudíž se svým dokladem opravňujícím k řízení motorového vozidla vůbec nezabývá.  Problém nastává tehdy, pokud je propadlá doba platnosti řidičského průkazu zjištěna při náhodné policejní prohlídce. Řidič se dopouští přestupku a hrozí mu finanční pokuta až 2 500 Kč.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 11. července 2022|ePojisteni
  BESIP trvá na nulové toleranci. Alkohol za volant prostě nepatří

  Roky se diskutuje o uvolnění nulové tolerance alkoholu u řidičů podobně, jako je tomu ve vybraných evropských státech. SO BESIP jde tvrdě proti a na pomoc si bere nepříznivé policejní statistiky. Ty potvrzují, že počty smrtelných nehod zaviněných pod vlivem alkoholu rostou.

 • zena-oprena-o-nabijici-se-elektromobil
  15. června 2022|Marek Drahorád
  Konec spalovacích motorů. Kdy si budeme muset pořídit elektromobil?

  Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory? Přijdeme o možnost vlastnit auto, pokud si vůz s elektrickým pohonem nebudeme moci dovolit? Přečtěte si, co se v blízké budoucnosti chystá.