epojisteni logo
blg-srt-crush

Jak postupovat při nehodě

1. 11. 2010
|
Délka čtení: 8 min.

V případě dopravní nehody se vyplatí držet se doporučeného postupu. Usnadníme tak práci nejen ostatním, ale především zajistíme bezproblémový průběh našeho jednání s pojišťovnou.

V případě, že je vina na naší straně, sdělíme poškozenému osobní údaje, údaje o naší pojišťovně a číslo pojistné smlouvy a zelené karty, a konečně i registrační značku vozidla. Sami si zapíšeme údaje o ostatních havarovaných vozidlech a jejich řidičích i kontakty na svědky dopravní nehody. Následně s účastníky nehody vyplníme příslušný formulář. Doporučuje se CEA čili evropský záznam dopravní nehody, v krajním případě stačí list papíru. Zde uvedeme údaje o nehodě, údaje o účastnících, popis nehody, odhad škod a dokument doplníme náčrtkem nehody s popisem situace. Formulář je úplný, pokud se účastníci nehody dohodli na tom, kdo je viníkem. V případě, že došlo k usmrcení nebo zranění osoby, ke škodě nad 100 tisíc Kč nebo hmotné škodě na majetku třetí osoby, je naší povinností ohlásit věc Policii ČR. Je dobré pořídit si fotodokumentaci nehody například mobilním telefonem. Událost ohlásíme co nejdříve pojišťovně. Zástupci pojišťovny objasníme podstatu škodné události a doložíme potřebné doklady.

Postup je analogický v případě, že jsme poškozenou stranou. Nároky na pojistné plnění musíme uplatnit u pojistitele viníka nebo u České kanceláře pojistitelů. V databázi ČKP také můžeme zjistit informace o pojistiteli viníka nehody, pokud nám je nesdělil.

V případě, že potřebujeme poradenskou či právní pomoc, například u nehody v zahraničí, pomůže nám asistenční služba v zahraničí. Každá pojišťovna nabízí různý rozsah asistenčních služeb. Pokud však často vyjíždíme na služební cesty, vyplatí se sjednat si u pojišťovny připojištění asistenční služby.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 21. srpna 2024|
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene
    06. srpna 2024|
    Jak nejlépe pojistit firemní vozidla

    Máte ve firmě několik vozidel? Na jejich pojištění výrazně ušetříte, když si sjednáte flotilové pojištění. Jak přesně funguje a co ovlivňuje jeho cenu?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.

  • 23. července 2024|
    Parametry výpočtu ceny povinného ručení a havarijního pojištění

    Pojištění vozidla tvoří nedílnou součást výdajů spojených s jeho provozem. Povinné ručení musí mít podle zákona sjednané každý provozovatel vozidla. Havarijní pojištění sice povinné není, ale zejména u novějších a dražších vozů by mělo být samozřejmostí. Ceny pojistek se u různých vozidel a osob značně liší. Jak pojišťovny vypočítají cenu povinného ručení a havarijního pojištění?

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    22. července 2024|
    Připojištění k havarijnímu pojištění

    Havarijní pojištění sice není povinné, ale jeho sjednání vám zajistí komplexní ochranu vozidla i pasažérů. Obzvlášť, když si sjednáte praktická připojištění – skel, zavazadel, úrazu nebo právní ochrany. Jak přesně jednotlivá připojištění fungují?

  • dva-kluci-u-auta
    17. července 2024|
    Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

    Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

  • blg-srt-spz
    12. července 2024|
    Krádeže vozidel v ČR: Statistiky a tipy pro každý kraj

    Zloději každoročně ukradnou tisíce českých aut, přičemž některé lokality a modely vyhledávají častěji než jiné. Mezi nejrizikovější oblasti patří Praha, Liberecký nebo Ústecký kraj. Nejohroženějšími značkami jsou Škoda, Volkswagen a Ford. Krádeže aut zachycujeme v regionálních, celostátních a mezinárodních statistikách, které odhalují zajímavé trendy.

  • 03. července 2024|
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?