epojisteni logo
cestovani-rouska

Jak ovlivní koronavirová opatření letošní letní dovolenou?

9. 7. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Karanténa a další přísná omezení týkající se volného pohybu nařízená v souvislosti s pandemií koronaviru zasadila celosvětovému cestovnímu ruchu tvrdý úder. Vývoj v posledních týdnech naštěstí naznačuje, že se život vrací do normálu a letos v létě se k moři přece jen podíváme. Budou nás při cestování omezovat nějaká nařízení?

Epidemiologická situace se poslední týdny příznivě vyvíjí ve většině zemích Evropské unie, Českou republiku nevyjímaje. Vyšší riziko nákazy v polovině června hlásilo pouze Švédsko, Velká Británie a část Polska - Slezské vojvodství. 

Od poloviny června mohou Češi vyrazit na dovolenou k moři

Od začátku června většina evropských zemí začala otevírat své hranice turistům z členským zemí EU.  Jako poslední hranice uvolnilo například Portugalsko a Španělsko. Už v druhé půlce června tak bylo možné bez omezení vycestovat například do Rakouska, na Slovensko, do Maďarska, Itálie, Bulharska či Chorvatska.

Postupně dochází k obnově mezinárodní dopravy a uvolnění omezení týkající se pravidel cestování během koronavirové krize, která ještě neskončila. Nejčastěji se opouští se od povinného nošení roušek mimo veřejné prostory, již není nutné dokládat negativní testy na koronavirus nebo po návratu z ciziny setrvávat v povinné karanténě.

Velká omezení se však budou týkat každoročně se opakujících hromadných akcí. Letošní rok bude v tomto směru jiný a na oblíbené hudební festivaly můžeme rovnou zapomenout. Největší festivaly jsou pro letošek definitivně zrušeny. Chorvatský Zadar zrušil populární každoroční hudební akci, na kterou se rok co rok sjížděly stovky tisíc lidí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Bezpečnostní opatření proti šíření COVID-19 budou postupně rozvolněna

Během léta bude umožněno volné cestování v rámci EU. Vzhledem k příznivému vývoji, který už několik týdnů značí ustupující pandemii koronaviru, budou omezující opatření postupně uvolňována. 

Každá země však může mít vlastní nařízení týkající se přijíždějících turistů.  Cestujícím tak mohou na hranicích hrozit například namátkové kontroly spojené s měřením tělesné teploty, mohou být prováděny testy na koronavirus nebo požadován již hotový negativní test.  Před každou cestou je doporučeno ověřit si aktuálně platné podmínky.

Opatření se budou týkat také samotného pobytu turistů v zahraničí. Všem provozovatelům ubytovacích a jiných pro turisty určených zařízení je doporučena zvýšená hygienická prevence. Na zvýšenou hygienu by měli dle doporučení hygieniků ve vlastním zájmu dbát i turisté. Doporučená je také sociální zdrženlivost a omezené stýkání se s cizími lidmi. V uzavřených prostorách je i nadále doporučeno nosit roušky na ústa.

Jaké jsou podmínky bezpečného návratu Čechů domů

V druhé polovině června Ministerstvo zdravotnictví ČR upravilo ochranná nařízení, která se týkají povinností českých turistů vracejících se z pobytu v zahraničí během koronavirové krize. Následující nařízení se vztahují také na občany ČR s bydlištěm v jiné členské zemi EU.

 • Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů či trvalým pobytem v ČR nemusí při návratu z krátkodobého pobytu v zemích EU a zemích Schengenského prostoru s nízkým (zelené země) a středním (oranžové země) rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.

 • Při návratu ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červené země) a ze zemí mimo EU a Schengenský prostor (bez barevného označení) je při vstupu na území ČR až na výjimky požadováno potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší 4 dny, nebo nahlásit návrat krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?

 • cyklistka
  15. září 2022|Monika Šaríková
  Cyklistické desatero pro bezpečnou jízdu na kole

  Každý cyklista se po nasednutí na kolo stává účastníkem silničního provozu stejně jako řidiči motorových vozidel a chodci. S tím souvisí spousta povinnosti, které by měli všichni cyklisté v zájmu bezpečnosti všech účastníků dodržovat.

 • veci-na-dovolenou
  10. srpna 2022|Jana Březinová
  Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou

  Těšíte se na nadcházející dovolenou? Ještě než za sebou zabouchnete dveře a vyrazíte za odpočinkem, vyplatí se zabezpečit svoji domácnost. Jinak na vás po návratu mohou čekat nepříjemná překvapení. Jaká rizika hrozí a na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou?

 • rodina-na-ture-na-slovensku
  30. května 2022|Veronika Čermáková
  3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

  Abyste zažili nezapomenutelnou dovolenou, nemusíte cestovat daleko. Bohatě stačí vyrazit k našim sousedům na Slovensko. Turistická nabídka Slovenska je bohatá a různorodá. Pokud hledáte tipy, kam vyrazit na dovolenou na Slovensku, pak byste si neměli nechat ujít náš další článek.