epojisteni logo
cestovani-rouska

Jak ovlivní koronavirová opatření letošní letní dovolenou?

9. 7. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Karanténa a další přísná omezení týkající se volného pohybu nařízená v souvislosti s pandemií koronaviru zasadila celosvětovému cestovnímu ruchu tvrdý úder. Vývoj v posledních týdnech naštěstí naznačuje, že se život vrací do normálu a letos v létě se k moři přece jen podíváme. Budou nás při cestování omezovat nějaká nařízení?

Epidemiologická situace se poslední týdny příznivě vyvíjí ve většině zemích Evropské unie, Českou republiku nevyjímaje. Vyšší riziko nákazy v polovině června hlásilo pouze Švédsko, Velká Británie a část Polska - Slezské vojvodství. 

Od poloviny června mohou Češi vyrazit na dovolenou k moři

Od začátku června většina evropských zemí začala otevírat své hranice turistům z členským zemí EU.  Jako poslední hranice uvolnilo například Portugalsko a Španělsko. Už v druhé půlce června tak bylo možné bez omezení vycestovat například do Rakouska, na Slovensko, do Maďarska, Itálie, Bulharska či Chorvatska.

Postupně dochází k obnově mezinárodní dopravy a uvolnění omezení týkající se pravidel cestování během koronavirové krize, která ještě neskončila. Nejčastěji se opouští se od povinného nošení roušek mimo veřejné prostory, již není nutné dokládat negativní testy na koronavirus nebo po návratu z ciziny setrvávat v povinné karanténě.

Velká omezení se však budou týkat každoročně se opakujících hromadných akcí. Letošní rok bude v tomto směru jiný a na oblíbené hudební festivaly můžeme rovnou zapomenout. Největší festivaly jsou pro letošek definitivně zrušeny. Chorvatský Zadar zrušil populární každoroční hudební akci, na kterou se rok co rok sjížděly stovky tisíc lidí.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Bezpečnostní opatření proti šíření COVID-19 budou postupně rozvolněna

Během léta bude umožněno volné cestování v rámci EU. Vzhledem k příznivému vývoji, který už několik týdnů značí ustupující pandemii koronaviru, budou omezující opatření postupně uvolňována. 

Každá země však může mít vlastní nařízení týkající se přijíždějících turistů.  Cestujícím tak mohou na hranicích hrozit například namátkové kontroly spojené s měřením tělesné teploty, mohou být prováděny testy na koronavirus nebo požadován již hotový negativní test.  Před každou cestou je doporučeno ověřit si aktuálně platné podmínky.

Opatření se budou týkat také samotného pobytu turistů v zahraničí. Všem provozovatelům ubytovacích a jiných pro turisty určených zařízení je doporučena zvýšená hygienická prevence. Na zvýšenou hygienu by měli dle doporučení hygieniků ve vlastním zájmu dbát i turisté. Doporučená je také sociální zdrženlivost a omezené stýkání se s cizími lidmi. V uzavřených prostorách je i nadále doporučeno nosit roušky na ústa.

Jaké jsou podmínky bezpečného návratu Čechů domů

V druhé polovině června Ministerstvo zdravotnictví ČR upravilo ochranná nařízení, která se týkají povinností českých turistů vracejících se z pobytu v zahraničí během koronavirové krize. Následující nařízení se vztahují také na občany ČR s bydlištěm v jiné členské zemi EU.

  • Občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů či trvalým pobytem v ČR nemusí při návratu z krátkodobého pobytu v zemích EU a zemích Schengenského prostoru s nízkým (zelené země) a středním (oranžové země) rizikem nákazy onemocnění COVID-19 předkládat negativní test ani nastoupit karanténu.

  • Při návratu ze států s vysokým rizikem nákazy onemocnění (červené země) a ze zemí mimo EU a Schengenský prostor (bez barevného označení) je při vstupu na území ČR až na výjimky požadováno potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší 4 dny, nebo nahlásit návrat krajské hygienické stanici, která rozhodne o karanténním opatření.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?