epojisteni logo

Jak na kvalitní pojištění auta? Nesnažte se ušetřit za každou cenu

2. 4. 2018
|
Délka čtení: 7 min.

Pojištění vozidel nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem, obzvlášť pokud zahrnuje zákonné povinné ručení i dobrovolné havarijní pojištění. Kvůli úspoře pár stovek jsou lidé ochotni uzavřít levné, avšak mizerné pojištění auta. Neuvědomují si přitom, že je takové pojištění nakonec může vyjít mnohem dráž.

“Základní výbava” u pojištění auta nestačí 

Sjednání pojištění pro auto se hodně podobá koupi nového vozidla. Na výběr bývá několik variant s různou výbavou.  Začíná se u základní výbavy, která na první pohled představuje pěkné auto, avšak se “okleštěnou” výbavou. Za každou drobnost navíc zákazník zaplatí a výsledná cena auta s vylepšenou výbavou bude výrazně vyšší.  

Podobné je to u pojištění auta.  V případě základní výbavy povinného ručení je třeba počítat pouze s tím, co nařizuje zákon. Takové pojištění máte, protože jej mít ze zákona musíte. O kvalitní pojistné ochraně však mluvit nelze. Nějakou kompenzaci v případě pojistné události poskytne, nebude to ale nic moc.  

Kvalitní je vždy lepší než nejlevnější povinné ručení 

Při výběru povinného ručení zásadní roli téměř vždy hraje cena. Čím nižší, tím lepší. Kromě pojistného je však doporučeno sledovat ostatní, mnohem důležitější parametry pojištění. Při zevrubném prozkoumání více nabídek můžete zjistit, že pouze o pár stovek dražší nabídka má širší rozsah, vyšší pojistné limity a navíc nabízí zajímavé rozšíření pojistné ochrany. 

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.


Hlavním úkolem povinného ručení je navíc ochrana postižené strany do výše sjednaného limitu, nikoliv pojištěného.  Je-li škoda vyšší, částku přesahující limit zaplatí pojištěný. Nemusí to tak ale být. Moderní pojištění aut je komplexní a variabilní. Chytře uzpůsobené povinné ručení může dokonce nahradit i havarijní pojištění. 

Jak vypadá kvalitní pojištění vozidla?  

Základem kvalitního pojištění vozidel jsou odpovídající pojistné limity. Zákon nařizuje 35 milionů korun na škody způsobené na zdraví a majetku, odborníci doporučují minimálně dvojnásobek. Komplexní pojištění zahrnuje povinné ručení i havarijní pojištění a navíc užitečná doplňková připojištění, jako je pojištění úrazu celé posádky, půjčení náhradního vozidla, pojištění skel a zavazadel.  

Nezapomínejte také na slušné asistenční služby, které dokáží vytáhnout pořádný “trn z paty”. Rozšířené asistenční služby nabízí mnohem více služeb za méně peněz. Zatímco v základní variantě uhradí pojištěný téměř každý výjezd, nadstandardní varianty se o vás budou starat jako v bavlnce. To vše za adekvátní cenu. 

10 fint, jak ušetřit na povinném ručení 

Existují jiné možnosti, jak na pojištění vozidel ušetřit, aniž byste kývli na snížení kvality a tím pádem i horší pojistné ochrany. 

1. Kupte si správné auto 

Drahé a luxusní auto s velkým výkonem si vyžádá také drahé pojištění.  Chcete-li náklady na provoz vozidla snížit a to včetně pojištění, sáhněte po vhodnějším, méně nápadném vozidle.  Rozdíly v pojištění jsou v tomto případě rapidní. 

2. Jezděte bezpečně  

Za dlouhodobě bezpečnou jízdu vás čeká  bonus  na povinném ručení i havarijním pojištění. Jeho výše se za rok jízdy bez nehody pohybuje kolem 60 %. Kromě toho, že získáte slevu na pojistném, ušetříte si starosti s řešením případných pojistných událostí. 

3. Zkuste pojištění v rámci flotily 

V rámci jedné pojistné smlouvy lze pojistit více vozidel. Této možnosti využívají především firmy. Kromě finanční úspory nabízí flotilové pojištění významně jednodušší administrativu. Zjistěte, zda nemáte možnost svůj vůz nechat pojistit v rámci nějaké flotily. 

4. Plaťte pojistné ročně 

Pojišťovny své klienty odměňují za vstřícnost. Ocení, když jim usnadníte práci se správou vaší pojistné smlouvy. Platí to například pro frekvenci platby pojistného. Nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění vyjde při roční platbě pojistného. 

5. Změňte pojišťovnu  

Zahrajte na strunu konkurenci a požádejte ji o nabídku. Nebojte se změnit pojišťovnu, pokud vám stávající smlouva přijde příliš drahá či jinak nevýhodná. Pojišťovnu však měňte pouze tehdy, když to dovolí pojistné podmínky (např. k datu výročí). Jinak by vám původní pojistitel mohl naúčtovat sankce za jejich porušení. 

6. Sjednejte si povinné ručení online 

Kvůli pojištění nemusíte chodit na pobočku pojišťovny osobně. Pojištění si můžete sjednat a zaplatit online. Za motivaci považuje slevu za uzavření pojištění online, která se pohybuje kolem 5 až 10 %. 

7. Plaťte spoluúčast 

Výši pojistného snižuje spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím levnější povinné ručení a havarijní pojištění získáte. Počítejte však s tím, že se na úhradě každé škody budete podílet do výše sjednané spoluúčasti, kterou zaplatíte ze svého.  

8. Změňte osobu pojistníka 

Vlastník vozidla nemusí být totožný s osobou pojistníka, tedy osoby platící pojištění. Spousta mladých řidičů pojištění uzavírá jménem svých prarodičů. Mladí řidiči jsou totiž považováni za rizikové, a proto na pojistném platí více než jejich rodiče či prarodiče. Další výhodou bývá vysoký bonus za bezeškodní jízdu, protože staří lidé jezdí daleko méně a opatrně. 

9. Změňte trvalou adresu  

Cenově zvýhodněni bývají rovněž obyvatelé menších měst a vesnic. Důvodem je slabší provoz oproti městům a tedy nižší riziko nehodovosti. Pokud tedy máte prarodiče či rodiče žijící na venkově, na pojištění auta se dá ušetřit slušný balík.

10. Pravidelně aktualizujte pojistnou smlouvu 

Tak jako se mění časy, mění se i podmínky pojištění vozidel. Každý rok nebo alespoň ob rok proveďte aktualizaci pojistné smlouvy na povinné ručení i  havarijní pojištění.  Aktualizujte pojistné částky i rozsah pojištění, ptejte se na nové bonusy, slevy či výhody. Pokud byste se rozhodli pro změnu pojišťovny, nezapomeňte včas podat písemnou výpověď smlouvy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • odtah-vozu
  24. května 2024|Jana Březinová
  Pojištění GAP: Co všechno kryje a komu se vyplatí?

  Jen co nový vůz opustí autosalon, jeho hodnota rychle klesá. Za rok zhruba o 10 %. Pokud dojde k totální škodě nebo krádeži, pojišťovna vám z havarijního pojištění vyplatí pouze aktuální tržní cenu vozidla. A to i přesto, že mělo najeto jen pár kilometrů. Chcete získat plnou pořizovací cenu vozu? S tím pomůže doplňkové pojištění GAP.

 • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
  10. května 2024|Petr Pohůdka
  Novinky: 7 změn zákona v autopojištění 2024

  Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Řízení je nově možné již od 17 let, končí vydávání velkých technických průkazů a mění se také bodový systém či sazby pokut. Novinky se nevyhnuly ani pojištění vozidel. Jaké změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

 • autobazar
  29. dubna 2024|Jana Březinová
  Dovoz auta z Německa: Návod krok za krokem

  Nabídka ojetých vozů v Česku se po nedostatku z minulých let opět vrátila k normálu. Hodně lidí ale přesto preferuje dovoz aut z Německa. Důvodem je širší nabídka specifických modelů, lepší technický stav a někdy i nižší cena. Jak při nákupu auta v Německu správně postupovat?

 • nabourané auto naložené na odtah
  14. února 2024|Monika Šaríková
  4 důvody, proč se vyplatí mít havarijní pojištění

  Na rozdíl od povinného ručení není havarijní pojištění povinné ze zákona. Ve snaze snížit náklady na provoz vozidla jej zhruba dvě třetiny řidičů opomíjí. Neuvědomují si, že se jim ježdění bez kompletního pojištění může naopak prodražit. Stačí jedna větší oprava nebo několik menších.

 • policejni-kontrola-dva
  17. června 2023|Monika Šaríková
  Co je bodový systém a jak funguje?

  Poruší-li řidič pravidla silničního provozu a dopustí se tak přestupku, hrozí mu trest. Způsob trestu se odvíjí od závažnosti prohřešku, případně i jeho následků. Bodový systém představuje preventivní způsob, jak řidiče odnaučit porušování pravidel.

 • kladivko-modely-auticek-nehoda
  27. ledna 2023|Jana Březinová
  Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

  Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

 • 28. prosince 2022|ePojisteni
  Bude Evropská unie tolerovat propadlé řidičáky a STK?

  Ministerstvo dopravy uvedlo, že platnost řidičských průkazů a STK končících v období mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020 bude prodloužena o sedm měsíců. Řidiči, kterých se tato zpráva týká, mohou po tuto dobu jezdit s propadlými doklady. Toto nařízení by mělo údajně platit v rámci celé EU. Podle redakce iROZHLAS to však není tak úplně jednoznačné.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Havárie v zahraničí. Jak postupovat v různých státech Evropy

  Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.Čas letních dovolených je doslova za rohem a s nimi se blíží i vyšší riziko dopravní nehody. K té přitom nemusí dojít pouze na českých silnicích, ale také v zahraničí. Řešení takové dopravní nehody bývá komplikovanější a mezi nejčastějšími důvody nesnází a problémy při řešení nehody bývá jazyková bariéra, neznalost místních zákonů a neznalost správného postupu řešení pojistné události.

 • 31. srpna 2022|ePojisteni
  Počet nehod, od kterých ujedou viníci, roste

  Ujet z místa nehody je nezákonné. Nejhorší je však opustit místo vážné dopravní nehody a neposkytnout nebo nezavolat první pomoc poškozeným osobám. Ti mohou kvůli neposkytnuté včasné pomoci i zemřít. Bohužel se nejedná o výjimečné chování. Podle statistik ujede viník v průměru od každé 6 nehody.

 • praskle-celni-sklo
  Zdražení cen povinného ručení pokračuje. Můžou za něj dražší díly i energie

  Na řidiče se řítí další zdražování. Podle prognóz analytiků i zástupců pojišťoven ho pocítí mnohem důrazněji než v předchozích měsících. Důvodem je nejen rostoucí cena práce a materiálu v servisech, ale také vyšší škoda v případě nehody, která se musí zákonitě promítnout do cen povinného i havarijního pojištění.