epojisteni logo
Těhotná žena na letišti

Jak na bezpečné cestování během těhotenství

17. 6. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Jak na bezpečné cestování během těhotenství

Těhotenství není nemoc. Pro většinu žen se naopak jedná o jedno z nejkrásnějších období jejich života. Zároveň to ale není procházka růžovým sadem. Těhotenství klade na ženu velké nároky a ovlivňuje každodenní život nastávající maminky.


Názory na to, co těhotné ženy smí a nesmí, se různí. Zatímco někteří říkají, že by ženy měly dělat vše, co dělaly před otěhotněním, jiní důrazně radí odpočinek a klid. To samé platí také pro cestování. S postupujícím těhotenstvím se většinou doporučuje omezit náročné dlouhé cesty a úplně se vyvarovat cest do exotičtějších oblastí. Opatrné jsou i letecké společnosti a pojišťovny a to zejména u žen ve třetím trimestru.

Nejlepší dobou pro cestování je druhý trimestr

Těhotenství obvykle trvá dlouhých devět měsíců a těžko se někdo může těhotné ženě divit, že si chce užít cestování. Zkušenosti ukazují, že nejlepší dobou je druhý trimestr. Proč je tomu tak? Většinu žen na začátku těhotenství trápí nepříjemné nevolnosti, které se cca po 3 až 4 měsících uklidní. Naopak v posledním trimestru už může být cestování pro nastávající matku mnohem více náročně a dokonce i rizikové.

Problémy mohou nastat právě ve třetím trimestru. Nemáme na mysli zdraví budoucí maminky, ale potíže se sjednáním cestovního pojištění a leteckou dopravou. Letecké společnosti obvykle nemají žádná omezení u těhotných žen do 26. až 28. týdne. Od 36. týdne těhotenství už do letadla nepustí těhotnou ženu žádná letecká společnost.

Těhotenský průkaz je nutností

V každém případě by při sobě těhotná žena měla mít těhotenský průkaz či potvrzení o tom, v jakém týdnu se nachází. Při delších cestách je doporučeno navštívit svého lékaře a nechat si vystavit potvrzení o zdravotní způsobilosti k cestě/k letu. Za tímto účelem je vhodné stáhnout si na webových stránkách leteckých společností speciální formulář MEDIF.

„Kromě standardních cestovních dokladů se těhotná žena musí při odbavení na let s ČSA prokázat těhotenským průkazem nebo potvrzením od lékaře, že není v pokročilejší fázi než ve 34. týdnu u jednočetného nebo ve 28. týdnu u mnohočetného těhotenství. Žádná další potvrzení k těhotenství nepožadujeme. Bez platného těhotenského průkazu nebo potvrzení lékaře nelze z bezpečnostních důvodů těhotné cestující přepravovat,“ uvedl Daniel Šabík, mluvčí Českých aerolinií (ČSA).

Cestovní pojištění pro těhotné ženy

Právě zde platí více než jindy, že těhotenství není nemoc. Pojišťovny nesmí těhotnou ženu penalizovat a brát ji jako rizikového klienta. To znamená, že těhotná žena za cestovní pojištění nezaplatí více než “netěhotný” klient. Na druhou stranu tu máme výluky z pojištění a ty už by těhotné ženy vnímat měly.

Neočekávané zdravotní úkony v těhotenství pojišťovny proplácí pouze do určité fáze, nejčastěji se jedná o 24.-28. týden. Poté už neproplácí náklady za zdravotní péči v souvislosti s těhotenstvím včetně předčasného porodu. Vcelku logicky pojišťovny nekryjí zdravotní péči žen v rizikovém těhotenství. Ty se ve výlukách nachází od samého počátky. Ostatní zdravotní úkony hradí bez problémů.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?