epojisteni logo
Těhotná žena na letišti

Jak na bezpečné cestování během těhotenství

17. 6. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Jak na bezpečné cestování během těhotenství

Těhotenství není nemoc. Pro většinu žen se naopak jedná o jedno z nejkrásnějších období jejich života. Zároveň to ale není procházka růžovým sadem. Těhotenství klade na ženu velké nároky a ovlivňuje každodenní život nastávající maminky.


Názory na to, co těhotné ženy smí a nesmí, se různí. Zatímco někteří říkají, že by ženy měly dělat vše, co dělaly před otěhotněním, jiní důrazně radí odpočinek a klid. To samé platí také pro cestování. S postupujícím těhotenstvím se většinou doporučuje omezit náročné dlouhé cesty a úplně se vyvarovat cest do exotičtějších oblastí. Opatrné jsou i letecké společnosti a pojišťovny a to zejména u žen ve třetím trimestru.

Nejlepší dobou pro cestování je druhý trimestr

Těhotenství obvykle trvá dlouhých devět měsíců a těžko se někdo může těhotné ženě divit, že si chce užít cestování. Zkušenosti ukazují, že nejlepší dobou je druhý trimestr. Proč je tomu tak? Většinu žen na začátku těhotenství trápí nepříjemné nevolnosti, které se cca po 3 až 4 měsících uklidní. Naopak v posledním trimestru už může být cestování pro nastávající matku mnohem více náročně a dokonce i rizikové.

Problémy mohou nastat právě ve třetím trimestru. Nemáme na mysli zdraví budoucí maminky, ale potíže se sjednáním cestovního pojištění a leteckou dopravou. Letecké společnosti obvykle nemají žádná omezení u těhotných žen do 26. až 28. týdne. Od 36. týdne těhotenství už do letadla nepustí těhotnou ženu žádná letecká společnost.

Těhotenský průkaz je nutností

V každém případě by při sobě těhotná žena měla mít těhotenský průkaz či potvrzení o tom, v jakém týdnu se nachází. Při delších cestách je doporučeno navštívit svého lékaře a nechat si vystavit potvrzení o zdravotní způsobilosti k cestě/k letu. Za tímto účelem je vhodné stáhnout si na webových stránkách leteckých společností speciální formulář MEDIF.

„Kromě standardních cestovních dokladů se těhotná žena musí při odbavení na let s ČSA prokázat těhotenským průkazem nebo potvrzením od lékaře, že není v pokročilejší fázi než ve 34. týdnu u jednočetného nebo ve 28. týdnu u mnohočetného těhotenství. Žádná další potvrzení k těhotenství nepožadujeme. Bez platného těhotenského průkazu nebo potvrzení lékaře nelze z bezpečnostních důvodů těhotné cestující přepravovat,“ uvedl Daniel Šabík, mluvčí Českých aerolinií (ČSA).

Cestovní pojištění pro těhotné ženy

Právě zde platí více než jindy, že těhotenství není nemoc. Pojišťovny nesmí těhotnou ženu penalizovat a brát ji jako rizikového klienta. To znamená, že těhotná žena za cestovní pojištění nezaplatí více než “netěhotný” klient. Na druhou stranu tu máme výluky z pojištění a ty už by těhotné ženy vnímat měly.

Neočekávané zdravotní úkony v těhotenství pojišťovny proplácí pouze do určité fáze, nejčastěji se jedná o 24.-28. týden. Poté už neproplácí náklady za zdravotní péči v souvislosti s těhotenstvím včetně předčasného porodu. Vcelku logicky pojišťovny nekryjí zdravotní péči žen v rizikovém těhotenství. Ty se ve výlukách nachází od samého počátky. Ostatní zdravotní úkony hradí bez problémů.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?