epojisteni logo
opatija-riviera

Dovolená v Chorvatsku v roce 2020: Jak se tam dostat a jaká opatření nás čekají?

2. 7. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Opatření týkající se cestování do Chorvatska vyvolaná pandemii koronaviru byla už konečně zrušena. Českými turisty oblíbené Chorvatsko tedy mohlo konečně otevřít hranice a zahájit novou turistickou sezónu. Mají se Češi připravit na nějaká omezení?

Chorvatsko je jednou z evropských zemích, které byly koronavirem zasaženy minimálně. Už ke konci května Chorvatsko hlásilo, že je epidemie na ústupu, a postupně začalo uvolňovat hranice. Během první poloviny června byla definitivně zrušena nařízení týkající se povinného nošení roušek, předkládání negativního testu na koronavirus a čtrnáctidenního pobytu v karanténě po návratu. Cesta do Chorvatska je konečně volná.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nově se Češi do Chorvatska dostanou také vlakem

Hranice byly otevřeny, mezinárodní a vnitrostátní hromadná doprava obnovena. Češi se do Chorvatska dostanou nejen tradičními prostředky, mezi které patří vedle vlastního automobilu také autobusová a letecká doprava, ale nově od letošního června také přímým vlakovým spojením. O cestu vlakem do Chorvatska projevili Češi enormní zájem a první vlak vyjel v úterý 30. června.

Provozovatelem nově zavedených přímých vlakových spojů do Chorvatska je soukromá dopravní společnost RegioJet (bývalá Student Agency). Vlaky budou z pražského Hlavního nádraží do Chorvatské Rijeky jezdit tam a zpět zatím třikrát týdně v úterý, v pátek a v neděli za cenu od 590 Kč (cena za jednosměrnou jízdenku). Vlak z Prahy vyrazí vždy kolem páté večer a do Rijece přijíždí v osm hodin ráno. Pokud zájem vytrvá, je RegioJet připraven vypravit vlaky každý den.

Vlastním autem se Češi do Chorvatska dostanou tradičními cestami přes Rakousko a Slovinsko. Letecké spojení bylo obnoveno ve středu 10. června leteckou společností Smartwings, která do Chorvatska bude zatím létat třikrát týdně. Autobusy začaly do Chorvatska z pražského hlavního autobusového nádraží Florenc jezdit od poloviny června. Autobusovou dopravu zajišťuje česká společnost RegioJet a německá společnost Flixbus. 

Na hranicích je nutné odevzdat vyplněný elektronický formulář

Češi se už od června mohou na území Chorvatska pohybovat volně a bez roušek. Jedinou povinností cestujících je vyplnění jednoduchého elektronického formuláře obsahujícího základní osobní a kontaktní údaje společně s informacemi o místě pobytu. Ten je doporučeno stáhnout si online v českém jazyce a vyplnit jej ještě před odjezdem.

Při vstupu na Chorvatské území všichni turisté obdrží informační leták obsahující instrukce týkající se preventivních opatření, jak se chovat na dovolené v Chorvatsku v prvních čtrnácti dnech dovolené (např. zvýšená hygiena, sociální zdrženlivost, doporučené nošení roušek zejména v uzavřených prostorách, samoizolace při podezření na nákazu koronavirem).

V rámci Chorvatska funguje veškerá hromadná doprava také beze omezení a to včetně trajektů na oblíbené chorvatské ostrovy. Vycestovat lze z Chorvatska do sousední Bosny a Hercegoviny. Na hranicích sice mohou celníci kontrolovat auta, ale mnozí čeští turisté uvádí, že je celníci nechali krátký úsek směřující do Dubrovníku projet bez zastavení. Není tedy nutné brát si trajekt z Pelješacu do Dubrovníku.

Památky jsou otevřeny, hudební festivaly se však letos konat nebudou

Většina českých turistů míří především k moři. Mezi nejvyhledávanější chorvatské destinace patří zejména zhruba 60 kilometrů dlouhá Makarská riviéra ležící jižně od města Split. V Chorvatsku se však nachází celá řada krásných historických památek, které jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dobrou zprávou je tedy informace, že památky budou pro poznání chtivé turisty normálně otevřené.

Jediná omezení se tak týkají velkých kulturních a zejména pak hudebních akcí. Letos v létě se bohužel v Chorvatsku nebudou konat žádné velké hudební festivaly, na kterých se tradičně shromažďovaly tisíce lidí. Zrušena byla i vyhlášená každoroční party v turistickém letovisku Zadar.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?