epojisteni logo
opatija-riviera

Dovolená v Chorvatsku v roce 2020: Jak se tam dostat a jaká opatření nás čekají?

2. 7. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Opatření týkající se cestování do Chorvatska vyvolaná pandemii koronaviru byla už konečně zrušena. Českými turisty oblíbené Chorvatsko tedy mohlo konečně otevřít hranice a zahájit novou turistickou sezónu. Mají se Češi připravit na nějaká omezení?

Chorvatsko je jednou z evropských zemích, které byly koronavirem zasaženy minimálně. Už ke konci května Chorvatsko hlásilo, že je epidemie na ústupu, a postupně začalo uvolňovat hranice. Během první poloviny června byla definitivně zrušena nařízení týkající se povinného nošení roušek, předkládání negativního testu na koronavirus a čtrnáctidenního pobytu v karanténě po návratu. Cesta do Chorvatska je konečně volná.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nově se Češi do Chorvatska dostanou také vlakem

Hranice byly otevřeny, mezinárodní a vnitrostátní hromadná doprava obnovena. Češi se do Chorvatska dostanou nejen tradičními prostředky, mezi které patří vedle vlastního automobilu také autobusová a letecká doprava, ale nově od letošního června také přímým vlakovým spojením. O cestu vlakem do Chorvatska projevili Češi enormní zájem a první vlak vyjel v úterý 30. června.

Provozovatelem nově zavedených přímých vlakových spojů do Chorvatska je soukromá dopravní společnost RegioJet (bývalá Student Agency). Vlaky budou z pražského Hlavního nádraží do Chorvatské Rijeky jezdit tam a zpět zatím třikrát týdně v úterý, v pátek a v neděli za cenu od 590 Kč (cena za jednosměrnou jízdenku). Vlak z Prahy vyrazí vždy kolem páté večer a do Rijece přijíždí v osm hodin ráno. Pokud zájem vytrvá, je RegioJet připraven vypravit vlaky každý den.

Vlastním autem se Češi do Chorvatska dostanou tradičními cestami přes Rakousko a Slovinsko. Letecké spojení bylo obnoveno ve středu 10. června leteckou společností Smartwings, která do Chorvatska bude zatím létat třikrát týdně. Autobusy začaly do Chorvatska z pražského hlavního autobusového nádraží Florenc jezdit od poloviny června. Autobusovou dopravu zajišťuje česká společnost RegioJet a německá společnost Flixbus. 

Na hranicích je nutné odevzdat vyplněný elektronický formulář

Češi se už od června mohou na území Chorvatska pohybovat volně a bez roušek. Jedinou povinností cestujících je vyplnění jednoduchého elektronického formuláře obsahujícího základní osobní a kontaktní údaje společně s informacemi o místě pobytu. Ten je doporučeno stáhnout si online v českém jazyce a vyplnit jej ještě před odjezdem.

Při vstupu na Chorvatské území všichni turisté obdrží informační leták obsahující instrukce týkající se preventivních opatření, jak se chovat na dovolené v Chorvatsku v prvních čtrnácti dnech dovolené (např. zvýšená hygiena, sociální zdrženlivost, doporučené nošení roušek zejména v uzavřených prostorách, samoizolace při podezření na nákazu koronavirem).

V rámci Chorvatska funguje veškerá hromadná doprava také beze omezení a to včetně trajektů na oblíbené chorvatské ostrovy. Vycestovat lze z Chorvatska do sousední Bosny a Hercegoviny. Na hranicích sice mohou celníci kontrolovat auta, ale mnozí čeští turisté uvádí, že je celníci nechali krátký úsek směřující do Dubrovníku projet bez zastavení. Není tedy nutné brát si trajekt z Pelješacu do Dubrovníku.

Památky jsou otevřeny, hudební festivaly se však letos konat nebudou

Většina českých turistů míří především k moři. Mezi nejvyhledávanější chorvatské destinace patří zejména zhruba 60 kilometrů dlouhá Makarská riviéra ležící jižně od města Split. V Chorvatsku se však nachází celá řada krásných historických památek, které jsou zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dobrou zprávou je tedy informace, že památky budou pro poznání chtivé turisty normálně otevřené.

Jediná omezení se tak týkají velkých kulturních a zejména pak hudebních akcí. Letos v létě se bohužel v Chorvatsku nebudou konat žádné velké hudební festivaly, na kterých se tradičně shromažďovaly tisíce lidí. Zrušena byla i vyhlášená každoroční party v turistickém letovisku Zadar.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?