Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat a na co si dát pozor
Nejvíce dopravních nehod se odehrává během letních měsíců, kdy se silnice doma i v zahraničí zaplní vozidly jedoucími na dovolenou či se vrací zpět domů. K nehodě však může dojít kdykoli v roce. Poradíme vám, jak správně postupovat, když se stanete účastníky dopravní nehody v zahraničí.
Nezapomínejte na kvalitní pojištění vozidel
Ve spojení s cestováním do zahraničí se velký klade důraz na cestovní pojištění. Cestujete-li autem, myslet byste měli také na adekvátní pojištění vozidla. Kromě zákonného povinného ručení, důležitou roli hraje také dobrovolné havarijní pojištění.
Povinné ručení na dovolenou
U povinného ručení se včas ujistěte, že české povinné ručení platí ve všech zemích, kterými plánujete projíždět včetně cílové destinace. V zemích Evropské unie problémy mít nebudete. V některých zemích mimo EU je povinností sjednat si tzv. hraniční pojištění.
Havarijní pojištění alespoň na cesty do zahraničí
Havarijní pojištění povinné sice není, v případě poruchy na vozidle nebo nehody vám však ušetří nejen starosti, ale především peníze. U platného havarijního pojištění si ověřte územní platnost, výši pojistných limitů a asistenční služby. HAV platné pouze na území ČR vám na dovolené u moře nijak nepomůže.
Pokud havarijní pojištění nemáte vůbec, doporučujeme uvažovat o krátkodobé variantě. Tu nabízí například Česká podnikatelská pojišťovna a UNIQA pojišťovna. Alternativu k HAV představuje připojištění vozidla v rámci cestovního pojištění, což jsou v podstatě hodně rozšířené asistenční služby do zahraničí).
Na co si dát pozor
Přečtěte si pojistné podmínky u povinného ručení i havarijního pojištění. Je dobré znát, na co a za jakých podmínek máte nárok. Zamyslete se také nad možností rozšíření pojistné ochrany prostřednictvím doplňkových pojištění. Užitečné je například úrazové pojištění celé posádky, připojištění zavazadel či rozšířené asistenční služby.
NAŠE RADA:
Nezapomeňte na kontrolu technického stavu. Vyvarujete se tak komplikacím na cestě kvůli zbytečným poruchám, kterým šlo zabránit ještě před odjezdem.
Co dělat při dopravní nehodě v zahraničí
V případě dopravní nehody se snažte zachovat chladnou hlavou. Bezprostředně po nehodě zapněte výstražná světla a nechte je po celou dobu svítit. Poskytněte první pomoc zraněným osobám a zavolejte záchrannou službu, je-li potřeba.
NAŠE RADA:
Kontaktní čísla na policii, záchranku a hasiče si zjistěte před cestou a uložte. Většina zemí EU využívá stejnou tísňovou linku 112.
Zabezpečte místo dopravní nehody
Oblékněte si reflexní vestu, kterou byste v autě měli mít po ruce. Opatrně vystupte z vozidla a v odpovídající vzdálenosti cca 50 metrů za autem umístěte výstražný trojúhelník.
Kdy při nehodě v zahraničí volat policii
Policii volejte vždy, dojde-li k úrazu, v případě vyšší škody na majetku a také tehdy, pokud se účastníci nehody nejsou schopni dohodnout na jednotném znění průběhu nehody, případně kvůli agresivnímu či jinak nevhodnému chování některého z účastníků.
V případě přivolání policie záznam o nehodě včetně detailní dokumentace zajistí přivolaná hlídka. Předložený záznam podepište pouze tehdy, pokud mu rozumíte a souhlasíte s ním.
NAŠE RADA:
Nejste-li si jistí, požádejte o pomoc asistenční službu pojišťovny. Poradí vám, jak postupovat, sepsat záznam či s překladem policejního protokolu.
Jak sepsat záznam o dopravní nehodě v zahraničí
V opačném případě sepište společně záznam a v případě souhlasu jej podepište. Záznam je nezbytný pro vyřízení pojistné události. Nejlepší je použít Evropský formulář záznamu o dopravní nehodě kvůli stejnému obsahu ve všech jazykových verzích.
Nemáte-li ve vozidle příslušný formulář, lze použít i list papír. Záznam o nehodě musí vždy obsahovat:
údaje o účastnících nehody - jméno, příjmení, trvala adresa, číslo zelené karty,
údaje o vozidlech - značka a typ, SPZ, VIN kód, a další,
popis nehody - čas, místo, příčina, průběh, následky, nákres,
podpis všech účastníků.
Nezapomeňte k záznamu přiložit detailní fotodokumentaci, na které by mělo být vidět místo dopravní nehody i veškeré škody způsobené na vozidlech i majetku (např. poškozená kola na střeše auta, zničené osobní věci apod.). Na škodu není ofocení osobních dokladů všech účastníků.
Obnovení provozu po nehodě
Při omezení provozu následkem dopravní nehody lze vozidla z komunikace odstranit a obnovit provoz, pokud:
byla dopravní nehoda nahlášena policii vyznačena na vozovce pomocí spreje, křídy, písku, apod. Pro lepší prokázání vzniku nehody pořiďte fotodokumentaci nehody.
jste se shodli na odstranění vozidel se všemi účastníky dopravní nehody.
NAŠE RADA:
Je-li poškozené vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, zavolejte odtahovou službu, nemáte-li po ruce kamaráda, který pro vás do zahraničí přijede. Pro tyto případy jsou ideální rozšířené asistenční služby, kdy pojišťovna nejen zařídí vše potřebné, ale také podstatnou část nebo vše zaplatí.
Kdy pojišťovně oznámit pojistnou událost
Jste-li poškozeným,pojistnou událost hlásit nemusíte. Vzniklou škodu uhradí pojišťovna viníka nehody.
Jste-li viníkem, škodu nahlaste. Vaše pojišťovna poškozenému zaplatí vzniklou škodu až do výše sjednaného pojistného limitu. Pokud škoda limit přesáhne, je vaší povinnost uhradit zbytek ze svého.
Škody na vlastním vozidle, které si zaviníte sami (např. při špatné parkování), nebo kvůli poruše nebo závadě, pojišťovna uhradí pouze v případě sjednaného havarijního pojištění.