epojisteni logo
osetreni-na-lehatku-nohy

Co je tuzemské cestovní pojištění a jak funguje?

2. 1. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Tuzemské cestovní pojištění nepatří mezi pojistné novinky, naopak existovalo dávno před koronavirem, kvůli kterému bylo značně omezeno cestování po světě. Spousta českých rodin dovolenou po dlouhých letech strávily doma v Česku. Ke slovu se tak dostalo i dosud opomíjené komerční pojištění cest v domácím prostředí.

Že jste o tuzemském cestovním pojištění letos slyšeli vůbec poprvé? Možná si říkáte, že se jedná o logický krok pojišťoven, jak alespoň zčásti nahradit pokles zisku kvůli výrazně nižší poptávce o klasické  cestovní pojištění  do zahraničí. 

To je samozřejmě pravda. Pravdou je však také to, že tuzemské cestovní pojištění mají ve své nabídce některé pojišťovny už hezkou řádku let. V letošním roce však na něj konečně přišla řada. V souvislosti s aktuálním děním na něj mnohem více upozorňují a zároveň jej vylepšují. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Standardní a tuzemské cestovní pojištění není to samé

K čemu vlastně takové komerční tuzemské cestovní pojištění slouží, když běžnou zdravotní péči máme hrazenou ze zákonného systému zdravotního pojištění? Ačkoliv se oba typy pojištění nazývají stejně cestovní pojištění, panuje mezi nimi poměrně zásadní rozdíl. 

  • Běžné cestovní pojištění je určeno pouze na cesty do zahraničí a jeho hlavním účelem je nahradit zákonné zdravotní pojištění platné v Česku. To znamená, že standardní cestovní pojištění kryje náklady vynaložené na léčbu nemoci či úrazu vzniklého v zahraničí. To, že si k základnímu balíčku lze sjednat další doplňková připojištění, už je čistě na dobrovolném rozhodnutí každého pojistníka.

  • Naproti tomu tuzemské cestovní pojištění náklady na léčbu krýt nemusí. Občan ČR má zdravotní péči hrazenou ze svého zdravotního pojištění. Úkolem tuzemského cestovního pojištění je tedy nabídnout něco navíc. Nejčastěji se jedná o úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti na cestách, havarijní pojištění vozidla či připojištění  zavazadel a sportovního vybavení.

Jakou pojistnou ochranu tuzemské cestovní pojištění nabízí

Cestovní pojištění tuzemských cest lze považovat jako nástavbu zákonného zdravotního pojištění. Za pár korun získáte nadstandardní péči o vás, vaše blízké, ale i vaše auto či drahé sportovní vybavení. Tuzemské cestovní pojištění lze sjednat jak na konkrétní dobu (například jen po dobu dovolené), tak na celý rok. 

Co vše tuzemské cestovní pojištění může obsahovat

  • Úrazové pojištění 

Nejdůležitější položku představuje úrazové pojištění. Pojistné  plnění zde představuje finanční odškodné za trvalé následky, invaliditu či úmrtí pojištěného.  Součástí plnění může být i platba za každý den strávený v nemocnici či doma v rámci léčby.

  • Pojištění rizikových sportů

Pokud  pojištěný  s oblibou vyhledává adrenalinové a rizikové sporty, je kvalitní a hlavně odpovídající pojištění nezbytností.  

  • Pojištění odpovědnosti

Způsobíte-li majetkovou či nemajetkovou škodu někomu jinému, má zákonné právo po vás požadovat odškodné. Nechcete-li jej platit ze svého, je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti. Mezi časté odpovědnostní škody patří například následky srážky na kolech či lyžích.

  • Pojištění zavazadel a sportovního vybavení

Máte-li drahé sportovního vybavení, určitě nestojíte o to, aby vám jej někdo ukradl, nebo poničil. Krádeže kol, lyží a jiného vybavení bohužel nejsou ojedinělé a vyplatí se mít jej pojištěné. To platí i pro ostatní zavazadla, když se celá rodina vydává na výlet, prodloužený víkend či dovolenou.

  • Pojištění storna

Zájezd od cestovní kanceláře si lze koupit i v rámci ČR. Zpravidla se jedná pouze o zajištění ubytování. Může se stát, že dovolenou budete muset nečekaně z vážných důvodů zrušit. Pokud tomu tak je, díky pojištění storna  nepřijdete o peníze, které jste již do rodinné dovolené vložili.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|ePojisteni
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?