epojisteni logo
houpaci_sit

Co je glamping a proč ho vyzkoušet?

18. 1. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Kempování nemusí být vyhrazeno pouze pro otrlé dobrodruhy, kterým ke štěstí stačí karimatka, spacák a v lepším případě stan. Kempování může mít i netradiční, luxusní podobu, pro kterou se ujalo označení “glamping”.

Označení glamping vzniklo spojením dvou anglických slov glamorous a camping ve výraz glamping. Do českého jazyka jej můžeme jednoduše přeložit jako úžasné nebo okouzlující kempování.

Co to glamping je, kde se vzal a jak se liší od tradičního kempování? Na tyto a další otázky vám odpovíme v následujícím článku věnovanému tématu moderního kempování určeného zejména pro náročné dobrodruhy a romantiky.

Glamping - kempování pro náročné dobrodruhy

Glamping podobně jako kempování nabízí ideálně ničím a nikým nerušený pobyt uprostřed přírody. Na rozdíl od tradičního kempování se nespokojí s nulovým komfortem, ale láká na nadstandardní a luxusní bydlení. Zapomeňte však na penziony či hotely. Glamping je úplně jiný luxus. To ale také znamená, že glamping rozhodně nebude levnou, jak se moderně říká lowcostovou,  záležitostí.

Glamping je stále oblíbenější způsob, jak si vychutnat kouzlo pravé přírody a zároveň se přitom nechat hýčkat jako v pětihvězdičkovém hotelu. V tomto případě se však jedná například o luxusní dřevěný srub, prostorný stan nebo indiánské teepee.

V každém případě můžete počítat s ložnicí, sociálním zařízením, někdy i terasou, jídelnou, barem, saunou, vířivkou, soukromým jezírkem a podobně. To vše ve spojení s atraktivní přírodou a překrásnými výhledy do okolí. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Tipy na glamping v ČR

Pokud byste taková speciální kempovací místa čekali pouze v exotických zemích, budete hodně překvapení. Přepychová glampingová místa se totiž dají objevit také u nás v Česku. Máme pro vás hned několik tipů na zážitkový glamping v Česku. 

Glamping Brdy

Ve Středních Čechách nedaleko obce Hutě pod Třemšínem se nachází speciální místo uprostřed chráněné oblasti Brdy, na kterém je postaven luxusní stan s dřevěnou podlahou a dřevěným nábytkem vyrobeným na míru. Ve stanu je umístěná pohodlná postel, malá kuchyňka i koupelna. Díky kamnům a venkovní sauně s koupacím sudem je toto místo jako stvořené pro dokonalý zimní glamping.

Glamping Malešov

Opět ve středočeském kraji, tentokrát v obci u Benešova, se ve výšce 9 metrů nad zemí mezi stromy nachází malebný dřevěný domek nazvaný Tři duby. Domek je vybaven krásným dřevěným nábytkem a je určen pro 3 osoby. Je to krásné místo vhodné nejen pro romantický pobyt ve dvou, ale i pro rodinu, která si chce užít netradiční dovolenou v přírodě. Stačí otevřít velké dvoukřídlé dveře a přímo z ložnice se vám naskytne výhled na zelené louky, pole a lesy.

Chata ve stromech

Glamping Jižní Čechy

Netradiční ubytování na vodě leží v Jihočeském kraji nedaleko Českých Budějovic. Vodní domky Čejkovice postavené na vodě jsou luxusně zařízené a můžete zde odpočívat a užívat si absolutní klid, nebo pozorovat divoké ptáky či vyzkoušet rybolov. Celkem jsou zde tři vodní domky s vlastním sociálním zařízením. 

Každý domek má svou vlastní tůni a specifický styl zařízení - vodní domek ve stylu Provence, námořnický domek Blue a přírodní domek List s ohništěm a grilem. Všechny vodní domky jsou určeny pouze pro dvě dospělé osoby bez dětí (kvůli bezpečnosti).

V Jižních Čechách se nachází Šumavská maringotka  obklopena loukami a lesy, jejíž součástí je také sauna, vířivka a krásné přírodní koupací jezírko. Na Třeboňsku zase na luxusní ubytování přestavěli vagon a nazvali jej jednoduše Wellness vagon, k němuž rovněž patří finská sauna a vířivka. 

Glamping Západní Čechy

Mezi Plzní a Karlovými Vary v malé vesnici Chlum na malebné zelené louce stojí krásná jurta inspirovaná tradičním obydlím asijských kočovných kmenů. Tato česká jurta je však luxusně vybavená, je zde pohodlná ložnice i malá kuchyňka a krásná litinová pec, která zde i za chladného počasí vytváří velmi příjemné místo.

Glamping Morava 

U Vratěnína na Moravě se nachází netradiční Útulna, kterou český architekt Jan Tyrpekl vybudoval z původního železobetonového bunkru známého jako řopík. Na bunkr nasadil originální dřevěnou konstrukci a vznikla tak krásná prosluněná chatka, kterou doplnil pohodlným nábytkem, a ze které lze pozorovat nádherný východ či západ slunce.

Glamping na hausbótu

Specialitou glampingu v ČR jsou luxusně vybavené hausbóty plující na Baťově kanálu, na jejichž palubu si můžete vzít i vlastní kola, abyste si mohli při zastávkách dělat výlety po okolí. Na luxusních hausbótech lze splouvat celý kanál.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Když žijete sami, vyrazit do světa na blind představuje správné dobrodružství. S malými dětmi už to ale taková sranda není. Dovolená s dětmi vyžaduje plánování a přípravu. Platí to nejen pro výběr destinace a vhodného ubytování, ale také pro cestovní pojištění.

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?

 • levna-dovolena-more
  05. října 2023|ePojisteni
  Je libo cestovní pojištění zdarma?

  Když se řekne dovolená, vybavíme si především moře nových zážitků. Méně nadšeně už se tváříme v momentech, kdy přijde řada na placení. Za některé věci utrácíme peníze raději než za jiné. Do skupiny “nechci, ale je to nutné” patří třeba cestovní pojištění. O to lákavěji zní možnost získat cestovní pojištění zadarmo. Jak na to?