epojisteni logo
roadtrip

Chystáte se na roadtrip? Připravte se dobře na cestu

5. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Letošní rok je kvůli celosvětovému problému s koronavirem jiný. Možnosti cestování jsou kvůli uzavřeným hranicím většiny zemí omezené a Evropané mohou cestovat bez omezení cestovat pouze v rámci EU, a to ještě ne všude. Jako ideální způsob strávení letošní dovolené se tak jeví starý dobrý road trip.

Letenky i zájezdy se sice již omezeně prodávají, lidé však zůstávají opatrní a vyčkávají, jak se situace s koronavirem bude v příštích měsících vyvíjet. Koupit si letenku v době, kdy vláda téměř každý den straší s druhou vlnou krize, není zrovna lákavé. 

Hodně lidí tak letošní léto tráví výjimečně v Čechách na pronajaté chalupě, v penzionu nebo kempu, a poznávají krásy vlastní země. Jako skvělá alternativa se jeví také roadtrip na vlastní pěst a vlastním autem. Víte, jak se na takový roadtrip připravat a co nezapomenout?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V čem je roadtrip oproti all inclusive dovolené výjimečný

All inclusive dovolená strávená u moře má své kouzlo stejně jako dobrodružný roadtrip, kdy  vlastním autem projedete část, polovinu nebo klidně celou Evropu.  O jak velkou část půjde, záleží na vás, vašich finančních a časových možnostech, a také na tom, jak dobře se na delší cestu autem připravíte.

Roadtrip není zrovna ideální dovolená pro zhýčkané cestovatele, kteří každý den dvakrát denně vyžadují sprchu, pohodlnou postel a čisté oblečení. Roadtrip je synonymum pro svobodné cestování, odříkání a omezení pohodlí, schopnost improvizace, ale zejména pro nezapomenutelné zážitky, které vás na takovém dobrodružném roadtripu nikdy neminou.

Hrubý plán je základ povedeného roadtripu

Váš roadtrip může být přesně takový, jaký jej chcete mít. Nemusíte vařit na vařiči a spát na divoko, pokud nechcete. Ne každý je dobrodruh s nonstop připraveným batůžkem, který je schopen kdykoliv sednout do auta a jet rovnou za nosem. Určitá míra nepohodlí by vám však vadit neměla. Aby vše proběhlo dle vaší představy, připravte si hrubý plán. Jak by měl vypadat?

Autem nebo obytňákem? Ve spacáku nebo v posteli?

Hned na začátku si ujasněte, zda budete spát na divoko v autě nebo venku, nebo zda dáte přednost ubytování v penzionech apod. Většinou záleží na financích. Uberete-li na komfortu, může vás roadtrip vyjít doslova na pár korun. Ubytování v penzionech lze ale realizovt u  roadtripů vedoucích přes obce a města, hluboko v horách si ubytování budete hledat těžko.

Skvělým řešením jsou “obytňáky”, kde se nejen pohodlně vyspíte, ale také uvaříte. Lepší a luxusnější obytná auta (karavany) mohou mít i vlastní WC a sprchu. Nemáte-li obytné auto, ale venku nijak spát netoužíte, není problém si ubytování najít po cestě podle toho, kde zrovna skončíte. Díky mobilním aplikacím si “volnou postel” za příznivou cenu najdete okamžitě. 

Road trip obytňákem

Kam to bude?

Jste-li časově omezení a na roadtrip máte týden až dva, je vhodné připravit si hrubý nástin trasy dopředu. Vyberte si země, které chcete navštívit, a která konkrétní místa vás lákají nejvíce. Zbytečně se nehoňte a nesnažte se za každou cenu být každý den jinde, abyste nasbírali co nejvíce zážitků.  Když se vám bude někde bude líbit, zůstaňte tam klidně déle. Zároveň však buďte připravení improvizovat a měnit plány. Třeba, když se nečekané zhorší počasí.

Co se týče trasy, vyplatí se mít v mobilu stažené různé aplikace, které vás upozorní na případně problémy, nehody či uzavírky.  Základem každého cestovatel jsou Google maps, Mapy do Seznamu (ideálně offline verze) a Waze. Existují také aplikace, které poměrně přesně dokáží spočítat náklady na cestu zahrnující nejen pohonné hmoty, ale i ostaní poplatky (Viamichelin). 

Doporučeno je také doplnit si povinnou výbavu a nastudovat si pravidla silničního provozu dle zákonů zemí, ve kterých se budete pohybovat.

Kontrola před cestou

Před cestou nezapomeňte nechat zkontrolovat technický stav auta.  Doplňte všechny kapaliny, zkontrolujte pneumatiky a na radu servisu nechte provést všechny nutné opravy. Na roadtripu rozhodně neriskujte a nejezděte autem, které by vás mohlo nechat ve štychu. 

Samozřejmostí by mělo být kvalitní  havarijní pojištění, které vás v případě nouze vytáhne z bryndy.  Nemáte-li celoroční variantu, sjednejte si alespoň připojištění  auta na cesty v rámci cestovního pojištění na dobu, po kterou budete cestovat.

Co zabalit a na co nezapomenout

Při balení na roadtrip pomůže podrobný seznam věcí, který by se měl odvíjet od toho, kam pojedete, kde budete spát, a co všechno plánujete dělat.  Základem jsou platné osobní a cestovní doklady, doklady k automobilu včetně zelené karty  a peníze (hotovost i platební karty), bez kterých se neobejdete. 

Následuje elektronika (mobil, nabíječka, autonabíječka, powerbanka, fotoaparát), potřeby na spaní (spacák, karimatka, stan apod.), drogerie,  oblečení a obuv, věci na vaření a potraviny, budete-li se stravovat mimo restaurační zařízení, a případně sportovní výbava. Chybět by žádném případě neměla také dobře vybavená lékárnička.

Mapa bezpečných zemí podle míry nákazy

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Kam na lyže a snowboard v ČR

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.