epojisteni logo
roadtrip

Chystáte se na roadtrip? Připravte se dobře na cestu

5. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Letošní rok je kvůli celosvětovému problému s koronavirem jiný. Možnosti cestování jsou kvůli uzavřeným hranicím většiny zemí omezené a Evropané mohou cestovat bez omezení cestovat pouze v rámci EU, a to ještě ne všude. Jako ideální způsob strávení letošní dovolené se tak jeví starý dobrý road trip.

Letenky i zájezdy se sice již omezeně prodávají, lidé však zůstávají opatrní a vyčkávají, jak se situace s koronavirem bude v příštích měsících vyvíjet. Koupit si letenku v době, kdy vláda téměř každý den straší s druhou vlnou krize, není zrovna lákavé. 

Hodně lidí tak letošní léto tráví výjimečně v Čechách na pronajaté chalupě, v penzionu nebo kempu, a poznávají krásy vlastní země. Jako skvělá alternativa se jeví také roadtrip na vlastní pěst a vlastním autem. Víte, jak se na takový roadtrip připravat a co nezapomenout?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

V čem je roadtrip oproti all inclusive dovolené výjimečný

All inclusive dovolená strávená u moře má své kouzlo stejně jako dobrodružný roadtrip, kdy  vlastním autem projedete část, polovinu nebo klidně celou Evropu.  O jak velkou část půjde, záleží na vás, vašich finančních a časových možnostech, a také na tom, jak dobře se na delší cestu autem připravíte.

Roadtrip není zrovna ideální dovolená pro zhýčkané cestovatele, kteří každý den dvakrát denně vyžadují sprchu, pohodlnou postel a čisté oblečení. Roadtrip je synonymum pro svobodné cestování, odříkání a omezení pohodlí, schopnost improvizace, ale zejména pro nezapomenutelné zážitky, které vás na takovém dobrodružném roadtripu nikdy neminou.

Hrubý plán je základ povedeného roadtripu

Váš roadtrip může být přesně takový, jaký jej chcete mít. Nemusíte vařit na vařiči a spát na divoko, pokud nechcete. Ne každý je dobrodruh s nonstop připraveným batůžkem, který je schopen kdykoliv sednout do auta a jet rovnou za nosem. Určitá míra nepohodlí by vám však vadit neměla. Aby vše proběhlo dle vaší představy, připravte si hrubý plán. Jak by měl vypadat?

Autem nebo obytňákem? Ve spacáku nebo v posteli?

Hned na začátku si ujasněte, zda budete spát na divoko v autě nebo venku, nebo zda dáte přednost ubytování v penzionech apod. Většinou záleží na financích. Uberete-li na komfortu, může vás roadtrip vyjít doslova na pár korun. Ubytování v penzionech lze ale realizovt u  roadtripů vedoucích přes obce a města, hluboko v horách si ubytování budete hledat těžko.

Skvělým řešením jsou “obytňáky”, kde se nejen pohodlně vyspíte, ale také uvaříte. Lepší a luxusnější obytná auta (karavany) mohou mít i vlastní WC a sprchu. Nemáte-li obytné auto, ale venku nijak spát netoužíte, není problém si ubytování najít po cestě podle toho, kde zrovna skončíte. Díky mobilním aplikacím si “volnou postel” za příznivou cenu najdete okamžitě. 

Road trip obytňákem

Kam to bude?

Jste-li časově omezení a na roadtrip máte týden až dva, je vhodné připravit si hrubý nástin trasy dopředu. Vyberte si země, které chcete navštívit, a která konkrétní místa vás lákají nejvíce. Zbytečně se nehoňte a nesnažte se za každou cenu být každý den jinde, abyste nasbírali co nejvíce zážitků.  Když se vám bude někde bude líbit, zůstaňte tam klidně déle. Zároveň však buďte připravení improvizovat a měnit plány. Třeba, když se nečekané zhorší počasí.

Co se týče trasy, vyplatí se mít v mobilu stažené různé aplikace, které vás upozorní na případně problémy, nehody či uzavírky.  Základem každého cestovatel jsou Google maps, Mapy do Seznamu (ideálně offline verze) a Waze. Existují také aplikace, které poměrně přesně dokáží spočítat náklady na cestu zahrnující nejen pohonné hmoty, ale i ostaní poplatky (Viamichelin). 

Doporučeno je také doplnit si povinnou výbavu a nastudovat si pravidla silničního provozu dle zákonů zemí, ve kterých se budete pohybovat.

Kontrola před cestou

Před cestou nezapomeňte nechat zkontrolovat technický stav auta.  Doplňte všechny kapaliny, zkontrolujte pneumatiky a na radu servisu nechte provést všechny nutné opravy. Na roadtripu rozhodně neriskujte a nejezděte autem, které by vás mohlo nechat ve štychu. 

Samozřejmostí by mělo být kvalitní  havarijní pojištění, které vás v případě nouze vytáhne z bryndy.  Nemáte-li celoroční variantu, sjednejte si alespoň připojištění  auta na cesty v rámci cestovního pojištění na dobu, po kterou budete cestovat.

Co zabalit a na co nezapomenout

Při balení na roadtrip pomůže podrobný seznam věcí, který by se měl odvíjet od toho, kam pojedete, kde budete spát, a co všechno plánujete dělat.  Základem jsou platné osobní a cestovní doklady, doklady k automobilu včetně zelené karty  a peníze (hotovost i platební karty), bez kterých se neobejdete. 

Následuje elektronika (mobil, nabíječka, autonabíječka, powerbanka, fotoaparát), potřeby na spaní (spacák, karimatka, stan apod.), drogerie,  oblečení a obuv, věci na vaření a potraviny, budete-li se stravovat mimo restaurační zařízení, a případně sportovní výbava. Chybět by žádném případě neměla také dobře vybavená lékárnička.

Mapa bezpečných zemí podle míry nákazy

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • 14. června 2024|Jana Březinová
  Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

  Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

 • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
  13. června 2024|Jana Březinová
  Cestovní doklady pro děti

  Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

 • 07. června 2024|Petr Pohůdka
  Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

  Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

 • cestovni-pas-mapa-sveta
  06. června 2024|Petr Pohůdka
  Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

  Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

 • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
  31. května 2024|Petr Pohůdka
  Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

  Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

  Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

  Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

 • 05. října 2023|ePojisteni
  Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

  Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.

 • Muž na letišti s kufrem a telefonem, který používá
  05. října 2023|ePojisteni
  Zapomněli jste na cestovní pojištění? Sjednejte si jej přes mobilní telefon

  Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?Přípravy na dovolenou vrcholí. Kontrolujete a pečlivé odškrtáváte seznam věci, zda máte vše zabaleno a na nic důležitého jste nezapomněli. Nakonec vše naložíte do auta či taxíku a natěšeně vyrážíte na letiště. Při čekání na letadlo se náhle chytnete za hlavu, protože jste v tom spěchu zapomněli sjednat cestovní pojištění. Co teď?

 • blg-srt-hory
  05. října 2023|ePojisteni
  Top 6 úrazů v zimě: Během jarních prázdnin riziko prudce roste

  V zimním období obecně stoupá pravděpodobnost vzniku úrazu, obzvlášť během jarních prázdnin. ČSOB Pojišťovna sestavila podle svých statistik žebříček šesti nejčastějších úrazů, na něž by si lidé měli dávat pozor. Jak takovým úrazům nejlépe předcházet?